تابلوهای یادشده شامل چهار بخش زمانی است كه از سال 1794 میلادی یعنی درست از زمانی كه گویا در آغاز دوران پختگی هنر خود به یك بیماری دچار گشت و در نتیجه آن...

 

 
   
"ال پرادو"، معروفترین موزه نقاشی اسپانیا و یكی از بزرگترین موزه های جهان در این عرصه به مناسبت دویستمین سالگرد جنگهای استقلال مادرید، مجموعه ای از نقاشی های "فرانسیسكو گویا" نقاش شهیر این كشور جنوب غربی اروپا را در مجموعه ای تحت عنوان "گویا در دوران جنگ" به معرض نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه 200 تابلو از مجموعه آثار گویا را از موزه ها و نهادهای دولتی یا كلكسیونهای خصوصی گردهم آورده است. تابلوهای یادشده شامل چهار بخش زمانی است كه از سال 1794 میلادی یعنی درست از زمانی كه گویا در آغاز دوران پختگی هنر خود به یك بیماری دچار گشت و در نتیجه آن، شنوایی خود را برای همیشه از دست داد تا سال 1819 یعنی اندكی پیش از مرگش را در بر می‌گیرد.
 
 
این تابلو، "دوم ماه می‌1808 در مادرید: نبرد با ماملوها" نام دارد و یكی از دو شاهكار گویا است كه برای نخستین بار در موزه ال پرادوی اسپانیا به نمایش در می‌آید. ماملوها، یك گروه شبه نظامی‌برجسته مصری بودند كه در سالهای 1250 تا 1517 یك سلسله حكومتی را تشكیل دادند.
 
 
 "سوم ماه می‌1808 در مادرید: تیرباران در كوه پرینسیپه پیو" دیگر شاهكار گویا است كه در نمایشگاه او در موزه ال پرادو عرضه شده است. این تابلو در سال 1814 كشیده شده و لنگه تابلوی قبلی به شمار می‌رود.
 
 
"پرتره ماركیز مونته هرموسو". این تابلو به یك كلكسیون خصوصی تعلق دارد. زن و كودكان یكی از موضوعات مورد علاقه نقاشی برای گویا بود.  
 
 
تابلوی "ماركی سان آندریان" از موزه ناواررای اسپانیا
 
 
"ماخا و سلستینا در بالكن" از یك مجموعه خصوصی
 
 
"دفن ساردین" از موزه رئال آكادمی ‌هنرهای زیبای سان فرناندوی اسپانیا
 
 
" فرائیله پدرو، ماراگاتو را با قنداق اسلحه كتك می‌زند"، نام تابلوی بالا از گویا است كه در موزه هنری "شیكاگو"ی امریكا نگهداری می‌شود.
 
 
"تیرباران در یك اردوگاه نظامی". این تابلو به كلكسیون ماركز د لا رومانا تعلق دارد.
 
 
 
 
 مطالب مرتبط:
از بینوایان آبی رنگ تا روزهای شاد گل‌های رز
 راز مناظر شب ون گوگ در چيست؟!
 کشف رازهای نقاشی های داوینچی
گزارش تصويرى مشهورترين آثار ون گوگ
مسیح و حواریون در 'شام آخر' چه خوردند؟!
 
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: جام جم آنلاین