آثاری از پابلو پیکاسو که تا به حال ندیده اید + تصاویر
به‌مناسبت 133سالگی «پابلو پیکاسو» استاد سبک کوبیسم، نگاهی خواهیم داشت به چند اثر هنری از این نقاش و مجسمه‌ساز بزرگ که شاید کمتر شناخته شده باشند.
 هنرمندی که نامش در محافل‌ هنری به‌عنوان «طلایه‌دار سبک کوبیسم» برده می‌شود، ‌به‌جز تابلوهای معروف «گرانیکا»، «دوشیزگان آوینیون» و «پسری با پیپ» آثار بی‌نظیر دیگری هم از خود به یادگار گذاشته که این روزها به قیمت‌های گزافی در حراجی‌ها عرضه می‌شوند.


پابلو پیکاسو

 به‌مناسبت 133سالگی «پابلو پیکاسو» استاد سبک کوبیسم، نگاهی خواهیم داشت به چند اثر هنری از این نقاش و مجسمه‌ساز بزرگ که شاید کمتر شناخته شده باشند.


زنی با کلاه منگوله‌دار و بلوز آبی 400 تا 600 هزار دلار

حراجی «ساتبی» نیویورک در ماه نوامبر، 125 اثر از پیکاسو را در معرض فروش می‌گذارد. ارزش برخی از این آثار که بین سال‌های 1920 تا 1950 میلادی خلق شده‌اند، به صدها هزار دلار می‌رسد.

بشقاب سفالی «دست ماهی» 5 تا 7 هزار دلار

پابلو پیکاسو نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش و سرامیک‌کار اسپانیایی و یکی از برترین و تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم بود که به‌دلیل جست‌وجوگری، نوآوری، پرکاری و اثرگذاری بر هنرمندان معاصران، به‌عنوان مهم‌ترین هنرمند قرن معروف است.

بشقاب سفالی «چهره توت فرنگی» 4 تا 5 هزار دلار

پیکاسو روز 25 اکتبر 1881 در شهر مالاگا در اسپانیا متولد شد. او تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند و نزد پدرش که استاد نقاشی بود، به آموختن گریم پرداخت و در سال 1903 مقیم پاریس شد.

گلدان سفالی با نقش پاستل 6 تا 8 هزار دلار

وی در سال‌های 1906 تا 1910 به اتفاق «ژرژ براک» از نخستین کسانی بود که سنجاق و میخ را با هم توام کرد و تخته و اشیای دیگر را نیز به آن افزود. پیکاسو در سبک خود، شهرت فراوانی به‌دست آورد و پیروان فراوانی کسب کرد.

بشقاب طلایی «ژاکلین روی سه‌پایه» 150 تا 250 هزار دلار

او در کنار «هنری ماتیس» و «مارسل دوشامپ» سه هنرمند انقلابی هستند که در دهه‌های نخستین قرن بیستم هنر پلاستیک را توسعه بخشیدند. پیکاسو در مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، حکاکی روی چوب و معماری تبحر داشت. دوره‌ی اول هنری او در طبقه‌بندی‌ها به‌ نا‌م‌های «رز و آبی» معروف است. در دوران «آبی» سبک کاری او اغلب شامل سایه‌های آبی کشیده‌شده از اجسامی بود که تنها نیمی از آن‌ها به تصویر کشیده می‌شد. پیکاسو در این دوره بیشتر چهره‌ی آکروبات‌ها، بندبازها، گدایان و هنرمندان را نقاشی می‌کرد و در طول روز، در پاریس مشغول تحقیق روی شاهکارهایش در موزه‌ی «لوور» بود.

سنج‌زن 50 تا 80 هزار دلار

کار پابلو پیکاسو در تابستان 1906 به مرحله‌ی جدیدی وارد شد که بیانگر تأثیر هنر یونان، شبه‌جزیره‌ی ایبری و آفریقا در کار اوست. وی سبک «پرتوکوبیسم» را به‌وجود آورد که از سوی منتقدان این نقاش مورد توجه قرار نگرفت.

گلدان سفالی «پرندگان و ماهی» 30 تا 50 هزار دلار

آخرین دوره‌ی کاری پیکاسو دوره‌ی سورئالیستی است که از 1924 آغاز شد، اما همیشه فاصله‌اش را با سورئالیست‌ها حفظ کرد. پیکاسو و هنرمندان سورئالیست جهان در اصول بنیادی، به این معنا که هنر قادر است آنچه را که طبیعت و عقل نمی‌توانند ابراز کنند نشان دهد، موافقت داشتند، اما اختلاف اساسی بسیاری بین پیکاسو و سورئالیست‌ها وجود دارد. به عقیده‌ی آن‌ها، پیکاسو به دنیای خارج و مضمون وابستگی بسیار دارد و از دنیای اوهام و رویاها بسیار دور است.

سفال مسطح «چهره به چهره» 4 تا 6 هزار دلار

پابلو پیکاسو روز 8 آوریل 1973 در سن 91 سالگی درگذشت.


گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir


مطالب پیشنهادی:
گلشیفته فراهانی در " آلتامیرا" نقش همسر آنتونیو باندراس را ایفا می کند + تصاویر
واکنش متفاوت هنرمندان در صفحات شخصی خود نسبت به اسیدپاشی ها + تصاویر
گریم متفاوت علی مصفا و حمید فرخ نژاد در اولین پلان "چاقی" راما قویدل + تصاویر
نیکی کریمی, پریوش نظریه و کمال تبریزی در اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی+ تصاویر
کتایون ریاحی, مریلا زارعی, رامبد جوان و... در اختتامیه جشنواره فیلم های موبایلی "گزارش یک نگرانی" + تصاویر