تتت

قصد داریم به معرفی 10 عادت عادی و اشتباهی بپردازیم که باعث آسیب رسیدن به خودرو هایمان می شوند.

اشتباهاتی که ماشین شما را نابود می کند

بیشتر ما می خواهیم از خودروی خود خوب مراقبت كنیم و تا جایی كه امكان دارد از آن استفاده كنیم. اما بعضی از عادات غلط ما دشمن خودروهایمان هستند.شما كدام یك از این كارها را انجام می دهید؟

١-استفاده نكردن از ترمز دستی

حتی اگر بر روی سطح كاملاً صاف پارك كرده اید هیچ دلیل وجود ندارد كه از ترمز دستی استفاده نكنید. استفاده نكردن از ترمز دستی و به جای آن قرار دادن خودرو در دنده برای جلوگیری از حركت كردن خودرو كار بسیار اشتباهی است چون با این كار، كل وزن وسیله ی نقلیه ی شما فقط روی یك قطعه ی كوچك یعنی میله ی گردان محور چرخ قرار میگرد. اندازه ی این وسیله فقط به اندازه ی یك انگشت است و با گذشت زمان و استفاده نكردن از ترمز دستی این قطعه به مرور زمان بر اثر تحمل وزن خودرو می شكند. استفاده از ترمز دستی زمانی كه خودروی خود را پارك می كنید باعث می شود سیستم انتقال قدرت خودروی شما مدت زمان بیشتری سالم بماند.

٢-استفاده از خودرو زمانی كه چراغ بنزین روشن است

برای همه ی ما اتفاق افتاده است كه مسیر طولانی را در حالی كه چراغ بنزین خودرویمان روشن بوده است طی كرده ایم. آیا می دانید كه این كار به سیستم سوخت رسانی خودروی شما آسیب می رساند؟ در بیشتر خودروها پمپ بنزین باك خودرو در بنزین داخل مخزن بنزین شناور است، استفاده از خودرو زمانی كه بنزین داخل مخزن آن از یك چهارم كمتر است، در مدت زمان طولانی باعث ایجاد مشكل در سیستم سوخت رسانی خودروی شما می شود. پر كردن زودتر باك خودرو شاید كمی سخت و زمان بر باشد ولی بهتر است از اینكه به خودروی شما آسیب برسد.

٣-تغیر ناگهانی از دنده ی عقب به دنده ی یك

تصور كنید شما در حال دنده عقب رفتن هستید، ناگهان دنده را عوض می كنید و به سمت جلو حركت می كنید. صدایی را می شنوید. این صدا آشنا نیست؟ شاید این صدا در همان موقع خیلی بد به نظر نرسد ولی با گذشت زمان و تكرار این حركت drivetrain (دستگاهی كه نیروی چرخشی موتور رو به چرخ ها انتقال می دهد) خودروی شما آسیب می بیند. به جای صدمه رساندن به خودرو قبل از تعویض دنده از دنده ی عقب به دنده ی یك صبر كنید خودرو كاملا متوقف شود و سپس تعویض دنده را انجام دهید این كار فقط چند ثانیه زمان میبرد ولی باعث حفظ موتور، جعبه دنده و اكسل خودرو از آسیب های احتمالی  می شود.

٤-بالا بردن دور موتور قبل از گرم شدن موتور

در زمان روشن شدن خودرو بهتر است قبل از حركت اجازه دهید موتور خودرو برای یك یا دو دقیقه گرم شود. این كار باعث می شود روغن در تمام بخش های موتور به آرامی و به طور كامل پخش شود و روغن به تمام بخش های موتور برسد همچنین روغن و موتور به اندازه ی كافی گرم شوند.

فشار دادن گاز و بالا بردن دور موتور به این فرآیند كمكی نمی كند. انجام ندادن این كار از آسیب رسیدن به خودروی شما جلوگیری می كند.بالا بردن دور موتور درست بعد از استارت زدن باعث می شود كه به طور ناگهانی دمای بعضی از بخش های موتور بالا برود و این افزایش دما باعث فشار آمدن به قطعاتی از موتور می شود كه به صورت محكم به هم چفت شده اند. برای یك عملكرد مطمئن بهتر است حداقل یك دقیقه بعد از استارت زدن، خودرو را به حركت در آورید.

٥-فشار دادن پدال گاز تا انتها زمانی كه احتیاجی به این كار نیست

هر علاقه مند به خودرو وسوسه می شود در زمان شروع به حركت خودرو یك انفجار ناگهانی در داخل سیلندر ها به وجود آورد و با یك تیك آف شروع به حركت كند. ولی مشكل این است كه بعد از این كار شما برای كاهش دادن سرعت احتیاج به فشار دادن ناگهانی بر روی پدال ترمز هستید.
برای به دست آوردن این شتاب حجم زیادی از بنزین مصرف می شود و فشار زیادی را به بخش انتقال قدرت موتور به چرخ ها وارد می شود. از این مدل رانندگی كردن پرهیز كنید در غیر این صورت به زودی زود باید به تعمیرگاه مراجعه كنید.

٦-استفاده از دنده به عنوان تیكه گاه دست

رانندگی با خودروهای دنده ای احساس بسیار خوبی دارد. معمولا زمانی كه در حال تعویض دنده ها هستید یك دستتان روی فرمان است و دیگری روی دنده. استفاده از دنده به عنوان تكیه گاه دست باعث ایجاد فشار بر روی بوش و هماهنگ كننده ی جعبه دنده می شود و این حركت باعث ایجاد فرسایش زودتر در این قطعات می شود.بهتر است هر دو دست خود را روی فرمان قرار دهید در این صورت به سیستم انتقال قدرت خودروی خود بسیار كمك كرده اید و همچنین در هنگام بروز حادثه قدرت مانور بیشتری دارید و راحت تر می توانید خودرو را كنترل كنید.

٧-فشار دادن پدال كلاچ در حالت توقف خودرو

برخی از افرادی كه خودروی دنده ای دارند این كار را انجام می دهند. این رانندگان زمانی كه خودرویشان متوقف است همچنان پدال كلاچ را فشار می دهند. مانند زمانی كه در ترافیك هستید یا زمانی كه منتظر سبز شدن چراغ قرمز هستید.نگه داشتن كلاچ در زمان توقف باعث خراشیدن كلاچ می شود و هچنین باعث آسیب به بلبرینگ كلاچ، صفحه ی كلاچ و دوشاخ كلاچ می شود. به جای فشار دادن كلاچ در زمانی كه خودرو در دنده قرار دارد و متوقف است دنده را خلاص كنید و پای خود را از روی كلاچ بردارید و دوباره زمانی كه خواستید حركت كنید خودرو را در دنده قرار دهید و حركت كنید.

٨-حمل كردن مقدار زیادی بار با خودرو

بیشتر فشار وزن خودرو بر روی سیستم انتقال قدرت، سیستم تعلیق و ترمز ها است. حمل كردن وسایل سنگین با خودرو یا حتی وسایل غیر ضروری كه در خودرو قرار دارند باعث ایجاد فشار به این قسمت ها و همچنین مصرف زیاد سوخت می شود. برای جلوگیری از این آسیب ها و كاهش مصرف سوخت سعی كنید تا می توانید خودروی خود را سبك كنید.  تمام وسایل غیر ضروری كه در خودرو هست را از آن خارج كنید. شاید حتی وسایل اضافی كه وزن زیادی هم ندارند در طی مسافت طولانی باعث افزایش مصرف سوخت خودروی شما شوند، با گذشت زمان شما متوجه این قضیه می شوید. مطمئن شوید فقط وسایل مورد نیاز را حمل میكنید و بقیه وسایل را در جای دیگری به جز خودرویتان قرار دهید.

٩-نگه داشتن ترمز در سرازیری ها

بعضی مواقع زمانی كه شما در حال رانندگی در یك سرازیری هستید برای جلوگیری از افزایش سرعت پدال ترمز را دائماً نگه می دارید. این كار باعث می شود دمای بین لنت و دیسك ترمز بالا برود كه باعث تاب برداشت دیسك و از بین رفتن لنت ترمز می شود. در این حالت سعی كنید در دنده های سنگین حركت كنید تا مانع افزایش سرعت خودروی شما شود. همچنین در این صورت اگر احتیاج باشد پدال ترمز را به صورت ناگهانی فشار دهید سیستم ترمز بهتر عمل خواهد كرد.

١٠-توجه نكردن به علائم هشدار دهنده

زمانی كه قطعه ای  در خودروی شما بد كار می كند این شانس وجود دارد كه علائمی در خودرو، شما را از وجود این مشكل آگاه كند.لرزش عجیب در خودرو، ضربه ی گاه به گاه ، صداهای عجیب، جیر جیر های متناوب و یا دیگر علائم غیر معمول باید بازرسی شوند و نباید نادیده گرفته شوند. شاید در ابتدا شما فكر كنید مشكل خاصی نیست ولی با نادیده گرفتن شما ممكن از یك مشكل كوچك در خودرو به یك ایراد بزرگ تبدیل شود و شما را در كنار جاده متوقف كند.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: dande6.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X