آیا ما که درون کهکشان راه‌شیری هستیم، می‌توانیم تمام صفحه کهکشان را در یک تصویر ثبت کنیم؟ بله با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از فناوری‌های پردازش تصویر، این کار امکان‌پذیر است.

تمام راه شیری در یک عکس!

عکاسی از کهکشان راه‌شیری، یکی از سوژه‌های اصلی عکاسان نجومی و علاقه‌مندان به آسمان شب است؛ اما محدودیت‌های جغرافیایی مانع از آن می‌شود که بتوان تمام کهکشان را حتی در طول سال بر پهنه آسمان مشاهده کرد. برای تصویربرداری از تمام آسمان (و ازجمله، کهکشان راه‌شیری) حتما باید به نیم‌کره جنوبی زمین هم سفر کرد.

تصویری که می‌بینید، به دست «مارون حبیب»، عکاس لبنانی ثبت شده و حاصل چنین تلاشی است. این نما از ترکیب دو تصویر حاصل شده است؛ تصویر بالا در ژوئن ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) در لبنان واقع در نیم‌کره شمالی زمین ثبت شده و تصویر پایین، شش‌ماه بعد (دسامبر ۲۰۱۷، آذر ۱۳۹۶) و از عرض جغرافیایی مخالف در شیلی (نیم‌کره جنوبی زمین) گرفته شده است.

زمان‌بندی دقیق و انتخاب موقعیت جغرافیایی مناسب سبب شده است تا آسمان در این دو تصویر، دقیقا دو نیم‌کره مخالف را پوشش دهد و با ترکیب آن‌ها بتوان همه کره آسمان را بازسازی کرد. همان‌طور که می‌بینید، صفحه کهکشان روی محیط دایره‌ای در کره آسمان قرار گرفته است.

در نیم‌کره جنوبی آسمان می‌توانید روشن‌ترین ستارگان آسمان شب مانند شباهنگ، سهیل و رجل‌القنطورس را تشخیص دهید. ابرهای ماژلانی بزرگ و کوچک که قمرهای کهکشانی راه‌شیری به شمار می‌روند، در آسمان جنوبی به‌وضوح دیده می‌شوند.


نمای استثنایی از تمام راه شیری

نمای استثنایی از تمام راه شیریگردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X