محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا در تحقیقات خود دریافتند صدای خانواده در بهبود بیمارانی که در کما هستند، تاثیرگذار است...
 محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا در تحقیقات خود دریافتند صدای خانواده در بهبود بیمارانی که در کما هستند، تاثیرگذار است.
کما به این معنا است که بیمار قادر به باز کردن چشمان خود و پاسخگویی به محیط اطراف نیست و به هوش آمدن بیمار فقط با علائم محدود هوشیاری یا حیات همراه است.

ترزا پاپ، سرپرست این تحقیق اظهار کرد: افرادی که در کما هستند به صدای افراد خانواده نسبت به صدای افراد غریبه واکنش بهتری نشان می‌دهند.
وی به صورت اتفاقی 15 بیمار آسیب‌دیده با حداقل هوشیاری را انتخاب کرد و صدای ضبط شده خانواده‌شان را برای آن‌ها پخش کرد.. این 12 مرد و سه زن حدود 35 سال سن داشته و 70 روز در کما بودند.

در ابتدای تحقیق وی و همکارانش از صدای زنگ و سوت برای درک واکنش‌پذیری بیمار استفاده کردند. در این تحقیق از تصویربرداری مغناطیسی مغزی نیز برای درک میزان اکسیژن خون در مغز بیماران با تغییر صدای آشنا و غریبه نیز استفاده شد.
آنان از افراد آشنا خواستند حداقل هشت داستان را از مواقعی که با بیمار بوده‌اند، تعریف کنند. این صداها ثبت و به مدت شش هفته برای بیمار تکرار و در طی درمان نیز آزمایش MRI نیز انجام شد.

نتایج MRI نشان داد میزان اکسیژن در هنگام شنیدن صدای آشنا تغییر می‌کند و در زمان شنیدن صدای ناآشنا و یا صدای زنگ تغییری صورت نمی‌گیرد.
پاپ در ادامه افزود: بیشترین کمک به بیمارانی که در کما هستند، شنیدن صدای مادر است.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir

مطالب جالب دیگر:
اس ام اس های جدید بی قراری...
عکس های تازه منتشر شده فاطمه گودرزی در برزیل
واکنش سحر قریشی نسبت به کامنت های اهانت امیز + عکس
عکس سیروان و زانیار خسروی در کنار مادرشان
شکار یک کوسه عجیب و بسیار ترسناک!! + عکس

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X