پژوهشگران در تحقیقات خود دریافتند تماشای تلویزیون در افزایش وزن کودکان بسیار مؤثر است و یک ساعت تماشای تلویزیون می تواند باعث افزایش وزن کودکان شود.

بر اساس مطالعات جدید، محققان آمریکایی اظهار کردند: کودکانی که در روز یک ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند نسبت به کودکانی که زمان کمتری به این فعالیت اختصاص می‌دهند، بیشتر در معرض افزایش وزن هستند.

نتایج بررسی‌ها نشان داده است فعالیت کودکان راهی برای مبارزه با افزایش وزن است و مطالعات قبلی نیز نشان داده بود کودکانی که بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند، بیشتر در معرض خطر چاقی هستند.

در این بررسی، اطلاعات 11 هزار و 113 کودک در مهد کودک‌ها طی سال‌های 2011 تا 2012 مورد بررسی قرار گرفت. محققان مدت زمانی که کودکان در طول هفته و آخر هفته، تلویزیون تماشا و از کامپیوتر استفاده می‌کردند را بررسی و همچنین قد و وزن کودکان را اندازه‌گیری کردند.

یک سال بعد، قد و وزن 10 هزار و 853 کودک اندازه‌گیری و از کودکان درباره عادات تماشای تلویزیون آنها پرسش‌هایی شد.

نتایج بررسی‌ها حاکی از آن بود که کودکان مهدکودک به طور متوسط حدود 3.3 ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند. شاخص توده بدنی این کودکان بیشتر از کودکانی است که کمتر از 30 تا 60 دقیقه تلویزیون تماشا می‌کنند.

همین بررسی نشان داد: احتمال اضافه وزن در کودکانی که بیش از یک ساعت یا بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند، 50 تا 60 درصد بیشتر و احتمال چاقی در آنها 58 تا 73 درصد بیش از سایر کودکان است.

بر اساس این نتایج، کاهش زمان تماشای تلویزیون در کاهش افزایش وزن دوران کودکی موثر است و محققان توصیه می‌کنند این زمان باید کاهش یابد.

به گفته پژوهشگران چاقی دوران کودکی با افزایش ابتلا به بیماری‌هایی مثل بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا و کلسترول بالا، دیابت، سکته مغزی، انواع مختلفی از سرطان، آرتروز و بیماری‌های دیگر همراه است.

نتایج این پژوهش در نشست علمی در سن‌دیگو ارائه شده است.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X