یک شرکت آمریکا دست به تولید سلاح های لیزری با قدرت ویژه زده است. در ادامه با این سلاح لیزری آشنا می شوید.

تولید سلاح لیزری

یک شرکت آمریکایی اخیرا از آغاز تولید سیستم سلاح لیزری آتنا (ATHENA) خبر داده است.

این سلاح لیزری که در شرکت Bothell در آمریکا در حال ساخت است، قرار است به عنوان قلب یک سیستم 60 کیلوواتی که بر روی خودروی جنگی ارتش آمریکا نصب خواهد شد، مورد استفاده قرار بگیرد.

لیزر آتنا می‌تواند تنها با یک نیروی انسانی به اجرا دربیاید و از چندین ماژول فیبر لیزری ساخته شده که نه تنها انعطاف بسیار بیشتری را ممکن می‌سازد، بلکه همچنین احتمال خراب شدن سلاح در اثر یک نقص جزئی را کاهش می‌دهد. از این رو به تعمییرات پی‌درپی نیاز نخواهد داشت.

لیزر آتنا در ماه مارس آزمایش شده بود و طی آن یک وانت را با انفجاری 30 کیلوواتی منهدم کرد. این لیزر بر پایه فناوری ترکیب پرتو طیفی بوده که با استفاده از ماژول‌های فیبر لیزری که در آن‌ها، واسط لیزر فعال از یک فیبر نوری پوشش یافته با یک عنصر زمینی نادر مانند اربیوم، ایتربیوم یا نئودمیموم تشکیل شده، بر محدودیت‌های سایر لیزرها غلبه کرده است.

فیبرهای نوری انعطاف‌پذیر هستند از این رو لیزر می‌توانند از طول هزاران متری برای حصول بیشتر برخوردار باشد و همچنین فضای بسیار کمی را اشغال کند زیرا می‌تواند مانند یک طناب دور خود بپیچد. نسبت سطح به حجم بالاتر به این معنی است که خنکسازی آن آسان است. علاوه بر آن، فیبرهای لیزری بسیار بادوام هستند و با استفاده از 50 درصد الکتریسته کمتر از یک لیزر حالت جامد به انتشار پرتو باکیفیت می‌پردازند.


گردآوری : گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X