شاید عجیب باشد اما دل شکستگی یا سندروم قلب شکسته می تواند مانند سکته قلبی باعث مرگ شما بشود!

سندروم قلب شکسته چیست؟

مرگ ناشی از دل‌ شکستگی پدیده‌ای بیشتر از یک افسانه‌است اما این بیماری که نشانه‌هایی مشابه سکته قلبی دارد، در برخی موارد می‌تواند منجر به مرگ افراد شود.

 سندروم قلب شكسته حالتی است كه اولین بار درحدود 20 سال پیش توسط محققان ژاپنی كشف شد و طی 10 سال گذشته در كشورهای غربی مورد توجه بسیار قرار گرفته‌است. این وضعیت كه تاكوتسوبو كاردیومیوپاتی یا TTC نیز نامیده می‌شود، به طور موقت بر توانایی قلب در پمپ كردن موثر خون اثر می‌گذارد. زمانی كه این اتفاق رخ می‌دهد، فرد نشانه‌هایی شبیه به نشانه‌های حمله قلبی را تجربه می‌كند، نشانه‌هایی مانند درد قفسه سینه،‌تنگی نفس و در برخی موارد این اختلال موجب مرگ افراد نیز می‌شود.

 

اگرچه نشانه‌های سندروم قلب شكسته و حمله قلبی مشابه هم هستند، اما عوامل متفاوتی به بروز آنها دامن می‌زنند. حمله قلبی در اثر مسدود شدن شریان‌های سرخرگی تامین‌كننده خون مورد نیاز ماهیچه‌های قلب رخ می‌دهد، اما مكانیزم دقیق سندروم قلب شكسته هنوز كاملا آشكار نشده‌است.

سندروم قلب شكسته با انقباضات غیرعادی بطن چپ، اصلی‌ترین مخزن پمپ كننده قلب، در ارتباط است؛ اما با انسداد شریان‌های سرخرگی ارتباطی ندارد. این وضعیت در سطح بین‌المللی مورد مطالعه‌ای وسیع قرار گرفته‌است اما این موضوع كه هورمون‌های استرس‌زا مانند آدرنالین تا حدی در بروز سندروم قلب شكسته نقش دارند در جوامع علمی به صورت گسترده‌ای پذیرفته‌ شده‌است.

 

عامل وقوع سندروم قلب شكسته چیست؟

بیشترین موارد گزارش شده ابتلا به این سندروم دچار استرس‌های شدید جسمی و روحی شده‌اند. این وضعیت اولین‌بار در زنی تشخیص داده شد كه با رویداد عاطفی شدیدی،‌مانند از دست دادن همسرش مواجه شده‌بود،‌ از این رو است كه این وضعیت را با نام قلب شكسته می‌شناسند.

عوامل استرس‌زای مرتبط با این وضعیت از تنوع بالایی برخورداراند،‌ از رویداد‌های بی‌اهمیت گرفته تا رویداد‌های شدید و متحول‌كننده. رایج‌ترین آنها مرگ همسر یا یكی از عزیزان، جدال‌های خانوادگی، رویداد‌های منفی در محل كار، بیماری‌های روانی،‌از دست دادن مال و اموال، از دست دادن حیوان خانگی، سالگرد مرگ یك فرد یا رویداد‌های ناخوشایند اجتماعی یا زیست‌محیطی مانند جنگ، زلزله یا سیل هستند.

نمونه‌های رایج‌ترین موارد گزارش‌شده از عوامل استرس‌زا شامل بیماری‌های حاد، سكته مغزی، صرع، استرس گرمایی، ابتلا به سرطان یا زایمان كردن هستند. به نظر می‌آید لیست ازن موارد بی‌انتها هستند و از میان هزاران مورد گزارش شده، به نظر می‌آید تقریبا هر عاملی می‌تواند نشانه‌های سندروم قلب شكسته را در افراد ایجاد كند. حتی گزارش شده كه این وضعیت در واكنش به رویداد‌های بسیار شاد نیز رخ می‌دهد.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: hamshahrionline.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X