ژاپن را می‌توان جزو سردمداران استفاده از ربات‌ها دانست. گفته می‌شود ربات‌ها و هوش مصنوعی تا ۱۰ یا ۲۰ سال آینده جایگزین نیمی از نیروی کار انسانی ژاپن می‌شوند.

ربات ها جایگزین نیروی کار می شوند

گزارش جدیدی از سوی موسسه تحقیقاتی نومورا به چاپ رسیده که نشان می‌دهد در مدت ۱۰ تا ۲۰ سال آینده نیمی از مشاغل کشور ژاپن با ربات‌ها یا هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد. این موسسه با همکاری محققان دانشگاه آکسفورد بیش از ۶۰۰ شغل در ژاپن را مورد هدف قرار داده‌اند تا نیروی رباتیک و ماشین جایگزین نیروی انسانی شوند.

محققان برای بررسی و ارزیابی هر یک از مشاغلی که هدف قرار گرفته‌اند به میزان دشواری یا جریان سیستماتیک توجه داشته و برای انجام آن از یک الگوریتم خاص استفاده کرده و به این نتیجه رسیدند که سیستم‌های رباتیک، هوش مصنوعی و رایانه‌ها می‌توانند به طور تقریبی ۴۹ درصد از این مشاغل را پشتیبانی کنند.

اما آن دسته از مشاغل و حرفه‌هایی در این ۶۰۰ شغل قرار گرفته‌اند که نیازمند خلاقیت یا دانش خاصی نباشند و ربات‌ها و هوش مصنوعی قادر به انجام آنها باشند. در نتیجه، مشاغلی که مبتنی بر داده‌ها و امور سیستماتیک هستند به روبات‌ها سپرده خواهند شد. مشاغلی مانند راننده قطار، ماموران امنیتی و پذیرش و ...

جایگزینی ربات‌ها با مشاغل انسانی در حالی است که هنوز مشاغلی که نیازمند گفتگو، خلاقیت یا انجام فعالیت‌های خاص هستند در سلطه و مدیریت نیروی انسانی باقی خواهند ماند. برای مثال، مشاغلی مانند طراحی مد، کارگردانی، پزشکی، جراحی، ترانه سرایی و ... جزو مشاغلی هستند که نمی‌توانند با ربات‌ها جایگزین شوند.

در ادامه این گزارش آمده است، درصد مشاغل و نیروی انسانی که می توانند با ربات‌ها جایگزین شوند در ایالات متحده ۴۷ درصد و در انگلیس نیز ۳۷ درصد است. جایگزینی ربات‌ها با نیروی انسانی به فاکتورهای اجتماعی مختلفی مانند عرضه و تقاضای نیروی کار نیز مرتبط است.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: hamshahrionline.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X