چرا باید صبحانه خیلی خوب و نهار متوسط و شام را کم و سالم خورد؟!

فواید خوردن صبحانه

حتما شما هم بارها این نصیحت را شنیده‌اید که برای سلامتی صبحانه را مثل پادشاه‌ها کامل و مقوی، ناهار را کمتر و شام را بسیار سبک بخورید. این توصیه اما پایه علمی دارد و درست است؟

در يك كلام بايد گفت: بله. تحقيقات جديد هم نشان داده كه اين توصيه قديمي درست است و برای سلامتی بدن‌تان تاثير جدی دارد.  مصرف غذاهای چرب و سرخ كردنی و همچنين وعده‌هاي پركالری برای شام اصلا كار مناسبي نيست.
دکتر جاناتان جانسون، از دانشگاه ساری درانگليس می گويد: به نظر می‌رسد که بدن انسان برای سوزاندن کالری، در اوقات معینی از روز بهتر کار می‌کند. دکتر جانستون معتقد است که بدترین موقع برای پر کردن معده از قند و چربی، آخر شب است یعنی وقتی که مقدار این مواد در خون زیاد است.

دكتر جانسون به همين منظور روی خودش آزمايشی انجام داده است. او در حالی که در طول شب چیزی نخورده بود، در صبح مقداری از خودش خون گرفت و  بعد در ساعت ۱۰ صبح یک صبحانه معمولی انگلیسی خورد. بلافاصله بعد از خوردن این صبحانه و نیز در چند ساعت آینده، هر نیم ساعت یک بار از خودش خون گرفت و مورد آزمايش قرار داد.

دوازده ساعت بعد یعنی ساعت ۱۰ شب دومین غذای روزانه را که درست مانند صبحانه‌‌اش بود خورد و بعد گرفتن خون از خودش را به منوال روز ادامه داد. نتايج نمونه‌های خون نشان داد كه  بعد از صرف صبحانه میزان قند خون سریعا به وضع عادی برگشته و سه ساعت بعد از صبحانه كم شدن ميزان چربی خون شروع شد. پس از شام كه دقيقا مانند صبحانه بود اما ميزان قند خون بسيار طولانی تر بالا بود و مقدار چربی خود هم حتی 4 ساعت بعد از شام باز هم بالا مي‌رفت.

دكتر جانسون می گويد: بدن ما واقعا دوست ندارد که هنگام شب با مقدار زیادی چربی و قند دست و پنجه نرم کند. برای بدن تاثیر منفی خوردن در نصف شب به مراتب از خوردن همان چیز در طول روز، بسيار بیشتر است.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X