تتت

ماه در تاریخ 24 آبان در بزرگترین اندازه ممکن دیده خواهد شد که این اتفاق هر 70 سال رخ می دهد.

بزرگترین اندازه ماه در 24 آبان

ماه قرار است تا چند روز آینده در بزرگترین اندازه ممکن در آسمان شب دیده شود، حالتی که ابرماه شهرت دارد و طی آن ماه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین خواهد رسید.

خیلی‌ها از دوستداران آسمان شب این روزها در حال آماده كردن خود برای رصد و عكاسی از بزرگترین ابرماه هستند كه در تقریبا 70 سال می‌توان آن را مشاهده كرد. این ابرماه در تاریخ 24 آبان، 14% بزرگتر و 30% روشن‌تر از یک ماه کامل معمولی دیده می‌شود. چرا که در این تاریخ ماه در مدار بیضوی خود به دور زمین، به نزدیکترین فاصله خود تا ما رسیده است.

پدیده ابرماه در طول یك سال چند بار رخ می‌دهد و به حالتی گفته می‌شود كه ماه به فاصله مداری‌ نزدیك‌تر از فاصله معمولش از زمین می‌رسد. در واقع برای سال 2016 سه ابرماه ثبت شده‌است كه یكی از آنها در 16 اكتبر رخ داد و دو ابرماه دیگر در 14 نوامبر و 14 دسامبر مشاهده خواهند شد. با این همه ماه 14 نوامبر، برابر 24 آبان، بزرگترین این سه ابرماه خواهد بود،‌ زیرا در این تاریخ ماه كه برای دو ساعت در وضعیت حضیض قرار دارد، نقطه‌ای از مدار بیضوی ماه كه كمترین فاصله را تا مدار زمین دارد، كامل خواهد شد.

این نقطه نسبت به نقطه اوج 48 هزار كیلومتر به زمین نزدیك‌تر است،‌از این رو زمانی كه ماه در این نقطه قرار می‌گیرد، 14 درصد بزرگتر و 30 درصد درخشانتر دیده می‌شود. اگر شب چهاردهم ماه قمری، با حضیض مداری ماه در یک زمان اتفاق بیفتد، ماه بزرگتر از هر زمانی به نظر می‌رسد که به آن ابرماه گفته می‌شود.

بهترین زمان برای دیدن و بخصوص عکس‌برداری از این ابرماه به هنگام طلوع آن از سمت شرق است. چرا که به دلیل خطای انسانی و اینکه ماه در پس‌زمینه اشیای آشنایی چون کوه و درخت قرار می‌گیرد، بزرگتر از آن چیزی که هست به نظر خواهد رسید.برای رصد این ابرماه بهتر است از نور مناطق شهری فاصله بگیرید.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X