شرکت نایکی با فناوری چاپ سه‌ بعدی, یک کتانی پیاده‌ روی و دوندگی فوق‌ سبک تولید کرده است که حرکت فرد را سرعت می‌بخشد.

فلای‌پرینت، کتانی نایکی به وزن ۱۷۰ گرم

بهره‌گیری نایکی از چاپ سه‌بعدی برای ساخت کفش‌های کتانی با عملکرد بهتر، به سطح جدیدی رسیده است. این شرکت «Flyprint»، نخستین الیاف چاپ‌شده با چاپگر سه‌بعدی را برای عملکرد بهتر کتانی معرفی کرده است.

کفش‌های کتانی فوق‌سبک فلای‌پرینت، مخصوص پیاده‌روی و دویدن ساخته شده‌اند و امکان سریع‌تر دویدن را برای افراد فراهم می‌کند. مواد تشکیل‌دهنده الیاف فلای‌پرینت از یک‌رشته فیلامنت ذوب‌شده TPU تشکیل شده که در چندلایه اعمال می‌شود، اما شاه‌کلید این کار، هندسه آن است.

نایکی برای تعیین شکل کفش از داده‌های بدن ورزشکاران استفاده می‌کند؛ به‌همین دلیل، حاصل کار یک کتانی فوق‌سبک با عملکردی فوق‌العاده است که می‌تواند به‌سرعت خود را با مناطق خاص تطبیق دهد و خود را برای دونده‌های مختلف تنظیم کند.

فلای‌پرینت در مقایسه با الیاف قبلی، سبک‌تر است و قابلیت تنفس بیشتری دارد، به‌طوری‌که وزن آن ۱۱ گرم (۶درصد) در مقایسه با مدل‌های قبلی کاهش پیدا کرده و به حدود ۱۷۰ گرم رسیده است. همچنین طبیعت چاپ سه‌بعدی، مقاومت اصطکاکی را که در پارچه معمولی وجود دارد، از بین می‌برد. این محصول نه‌تنها با وزن بسیار کم خود، امکان حرکت سریع‌تر را فراهم می‌کند؛ بلکه در مقابل جذب آب که در طول مسیر دوندگی عملکرد دونده را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مقاوم است.

اولین ورزشکاری که از این فناوری در عمل استفاده می‌کند، «ایلیود کیپچوگ» (Eliud Kipchoge) دونده کنیایی ماراتن و استقامت است که روز ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) با استفاده از آن در دو ماراتن لندن شرکت خواهد کرد.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X