سیمرغسیمرغ
entertainment-top-1
تازه ترین های بیشتر بدانیم

محققان موسسه فناوری جورجیا یک پچ ضد بارداری توسعه داده‌اند که می‌تواند در عرض پنج ثانیه استعمال شود و بیش از یک ماه تاثیرگذاری داشته باشد

ابداع پچ ضد بارداری غیرتهاجمی با تاثیر یک ماهه

پیشگیری از بارداری معمولا با زحمت همراه است و راحت نیست. دستگاه‌های قابل کاشت در بدن، تهاجمی هستند و در صورت استفاده از قرص هم باید حواستان باشد که هر روز آن را مصرف کنید.

در حال حاضر یک تیم به رهبری محققان در موسسه فناوری جورجیا یک پچ ضد بارداری بدون درد متشکل از چندین میکروسوزن را توسعه داده است که بانوان می‌توانند آن را در عرض پنج ثانیه استفاده کنند و تنها باید یک بار در ماه استعمال شود.

پچ‌های میکروسوزنی چند سالی هست که ابداع شده‌اند و نزدیک به یک دهه است که در پزشکی معرفی شده‌اند. هنگامی که این پچ‌ها روی پوست قرار می‌گیرند، از طریق مجموعه‌ای از سوزن‌های کوچک عمل تزریق دارو را انجام می‌دهند که این سوزن‌ها خودشان نیز در پوست حل می‌شوند.

در گذشته دانشمندان از آنها برای ارائه آنتی‌بیوتیک‌ها، واکسن آنفلوانزا، انسولین، داروهای سرطان پوست، رقیق کننده‌های خون(برای مبارزه با لخته‌های خون) و حتی داروهایی برای آب کردن چربی بدن استفاده کرده‌اند. بنابراین عقلانی بود که داروهای ضدبارداری هم به این فهرست اضافه شوند.

در این مورد، این پچ یک دارو به نام "لوونورژسترل"(levonorgestrel) را تزریق می‌کند.

محققان موسسه فناوری جورجیا بر روی طراحی جدیدی کار کرده‌اند که اجازه می‌دهد این پچ به آرامی و ظرف یک ماه داروی محتوی خود را آزاد سازد.

"مارک پروسنیتز" نویسنده این مطالعه می‌گوید: ما هنوز نمی‌دانیم که پچ‌های میکروسوزنی ضد بارداری چگونه در انسان کار می‌کنند. از آنجا که ما از هورمون پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنیم، خوش‌بین هستیم که این پچ یک پچ ضد بارداری موثر باشد. همچنین انتظار داریم که تحریک پوست در محل استفاده پچ محدود باشد، اما این انتظار باید در شرایط بالینی آزمایش شود.

این تحقیق در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
entertainment-left-2
 
X