پژوهشگران "دانشگاه هلسینکی"(University of Helsinki) فنلاند در مطالعه‌ای که بر روی سگ‌ها انجام دادند دریافتند ترشح هورمون اکسی‌توسین(Oxytocin) در سگ‌ها هنگام دیدن افراد خندان افزایش می‌یابد و این موضوع افراد را برای آنها جذاب می‌کند

چهره خندان برای سگ‌ها جذاب است

پژوهشگران دریافته‌اند که هورمون اکسی‌توسین با آنچه که سگ‌ها مشاهده می‌کنند تأثیر مستقیمی دارد و به همین دلیل چهره خندان افراد برای آنها جذاب است.

پژوهشگران طی این مطالعه ۴۳ سگ را مورد بررسی قرار دادند و تصاویر خندان و عصبانی را بر روی صفحه نمایش رایانه به آنها نشان دادند.

هنگامی که تصاویر به سگ‌ها نشان داده می‌شد اندازه مردمک چشم آنها تغییر می‌کرد پژوهشگران نیز در همان حین اندازه مردمک چشم سگ‌ها را پس از مشاهده هر تصویر با استفاده از دستگاه ردیاب چشم اندازه گیری کردند.

پژوهشگران دریافتند با دیدن هر تصویر سگ‌ها احساس و دقتی خاص از خود نشان می‌دهند و اندازه مردمک چشم آنها تغییر می‌کند.

پس از بررسی نتایج پژوهشگران دریافتند سگ‌ها با دیدن روی خندان افراد میزان هورمون اکسی توسین آنها افزیش می‌یابد. این درحالی است که هنگام مشاهده تصاویر افراد عصبی چنین حالتی در آنها دیده نمی‌شود. علاوه بر آن، این هورمون بر سایز مردمک چشم سگ‌ها نیز تأثیر می‌گذارد زیرا هنگامیکه سگ‌ها به تصاویر افراد عصبانی نگاه می‌کردند مردمک چشم آنها در بزرگترین حالت خود قرار می‌گرفت. این نشان می‌دهد که چهره‌های عصبانی باعث ایجاد واکنش شدید عاطفی در سگ‌ها می‌شوند. این به این معنی است که ترشح نشدن اکسی توسین احتمالاً چهره‌های عصبی را برای سگ‌ها تهدید کننده و ترشح آن چهره‌های خندان را جذاب‌تر می‌کند.

اکسی‌توسین که گاهاً از آن به عنوان هورمون عشق نیز یاد می‌شود یک هورمون نوروهیپوفیزیال و پپتیدی است که در پستانداران وجود دارد.

اکسی‌توسین به صورت طبیعی در هیپوتالاموس تولید و در هیپوفیز ذخیره می‌شود و نقش اساسی در ارتباط عاشقانه، تولید مثل جنسی و اتفاقات قبل و بعد از زایمان دارد.

پروفسور "اوتی واینیو"(Outi Vainio) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما طی این مطالعه برای نخستین بار اندازه مرمک چشم سگ‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. تا پیش از این پژوهشگران تنها اندازه مرمک چشم انسان‌ها و میمون‌های "کَپی"(apes) را مورد بررسی قرار داده بودند.گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X