جراح جنجالی ایتالیایی با انتشار عکسی خبر از موفقیت آمیز بودن پیوند سر یک میمون خبر داد!

اولین پیوند سر در جهان

سرجیو کاناورو جراح ایتالیایی که با اعلام برنامه‌اش برای اولین پیوند سر انسان در سال 2017 حسابی مشهور شده است حالا اعلام کرده توانسته اولین پیوند موفقیت‌آمیز سر را روی یک میمون انجام دهد.

سرجیو کاناورو با اعلام اين خبر تصويری از اين ميمون منتشر شده كه به نظر میرسد سر آن پيوند زده شده است. در اين عكس بخيه‌ها دور گردن ميمون ديده می شود. اين جراح اعلام كرده كه در عمل جراحی میمون، سر تا منفی 15 درجه سانتیگراد سرد شده و این که حیوان بدون آسیب عصبی زنده مانده است. تيم جراحی اعلام كرده‌اند كه با وجود موفقيت آميز بودن عمل جراحی  این میمون 20 ساعت بعد به دلایل اخلاقی کشته شده است؛مسئله‌ای كه شك و شبهه‌ها در اين رابطه را زياد كرده است.

 

پیوند سر یک میمون

پیوند سر یک میمون

 

انتقادها و جنجال‌های زيادی درباره پيوند سر وجود دارد اما گروه پزشكی اين عمل جراحي در حال پيش‌بردن برنامه‌های خود و ساخت تجهيزات لازم و ويژه خود هستند. عمل پيوند سر آن قدر جنجالی بوده كه انجام آن در هر جايی ممكن نباشد و دکتر سرجو کاناورو جراح ایتالیایی كه ايده پيوند سر روی انسان را 2 سال قبل مطرح كرد مجبور به انتخاب چين شده است. پيوند سر در اروپا با آمريكا هم با انتقادهای جدی روبرو شده و آن را غير اخلاقی می دانند.

دکتر کاناورو نخستین بار در سال ۲۰۱۳ این ایده را مطرح کرد و داوطلب اولين پيوند سر انسانی جهان هم والری اسپریدانوف،كارشناس كامپيوتر اهل روسيه است. او از یک بیماری ژنتیک نادر تخریب کننده‌ عضلات رنج می‌برد و امیدوار است که بتواند یک بدن جدید برای خود پیدا کند. پزشكان تخمين زده‌اند كه اين عمل حداقل 36 ساعت طول خواهد كشيد و هزينه آن هم بيشتر از 11 ميليون دلار برآورد شده است.


در اين جراحی سر فردی که دچار مرگ مغزی شده اما بدنش سالم است با سر فردی دیگر که دچار ضایعه نخاعی یا بیماری های تخریب کننده عضلات و اعصاب است جابجا می شود. برای این جراحی بدن فرد دهنده و گیرنده سر در ابتدای جراحی سرد می شود تا مدت زمانی که سلول ها می توانند کمبود اکسیژن را تحمل کنند افزایش یابد. سپس بافتهای گردن جدا می شوند و رگهای بزرگ با لوله هایی ظریف به هم متصل می شوند. بعد نخاع فرد دهنده پیوند را قطع کرده و سر او را روی بدن فرد گیرنده قرار می دهند، سپس نخاع با ماده ای به نام پلی اتیلن گلایکول که مثل چسب عمل می‌کند به نخاع بدن جدید متصل می‌شود.

سپس فرد حدود چهار هفته در اغمای مصنوعی فرو خواهد رفت تا در مدتی که بافتها ترمیم می‌شوند تکان نخورد. در این مدت اعصاب و نخاع با شوک های الکتریکی خفیف تحریک می شوند تا پیوندها و ارتباطات آنها بین سر و بدن جدید محکم شود. اما برای اینکه بدن، سر پیوند شده را پس نزند باید فرد تحت درمان با داروهای قوی سرکوب کننده سیستم ایمنی قرار داشته باشد. دکتر کاناورو معتقد است فرد بعد از به هوش آمدن قادر است سر خود را تکان دهد و صورتش را حس کند، با صدای قبلی صحبت کند و در عرض یک سال قادر به راه رفتن خواهد بود.


گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X