ویتامین D و 7 فایده حیاتی آن
 ویتامین D شگفتی ساز است و برای این لقب دلایل خوبی دارد: به نظر می رسد دریافت ویتامین D کافی از شما در برابر همه بیماری ها محافظت می کند، از سرطان و افسردگی گرفته تا بیماری های قلبی و مرگ زودرس.

ویتامین دی D و تاثیرات آن در پیشگیری و درمان بیماری ها 

وقتی نوبت به ویتامین خورشید می رسد فکر می کنید که شنیدن فواید ویتامین D برایتان تکراری است اما خواندن این مقاله نظرتان را تغییر می دهد. به نظر می رسد که تعداد انگشت شماری از دلایل کمتر شناخته شده این ویتامین باعث می شود که دلتان بخواهد دوز مورد نیاز روزانه تان را تامین کنید. در حال حاضر موسسه پزشکی توصیه می کند که مردان و زنان روزانه 600 واحد ویتامین D مصرف کنند ولی تحقیق جدید پیشنهاد می کند این مقدار بسیار کم است –یک دلیل آن این است که 42 درصد آمریکایی های بزرگسال دچار کمبود ویتامین D هستند. لیست موسسه پزشکی عنوان می کند که بیشترین مقدار روزانه ویتامین D که می توانید مصرف کنید و آسیبی به شما نرساند 4000 واحد است ولی شاید به مقدار بیشتری حدود 7000 واحد نیاز داشته باشیم تا از مزایای کامل این ویتامین بهره مند شویم.

تا زمانی که علم میزان دقیق این ارقام را مشخص کند اجازه دهید مزایای زیر الهام بخش شما برای قرار گرفتن به اندازه معقول در برابر نورد خورشید و مصرف بیشتر منابع طبیعی ویتامین D و در نظر گرفتن یک مکمل باشد.

 

1. ویتامین D احتمال خانه نشین شدن شما را کمتر می کند

Vitamin D makes you less likely to fall at home.jpg

یک سوم کهنسالان هر سال مدتی را خانه نشین می شوند. ولی به نظر می رسد که مکمل ویتامین D این خطر را کاهش می دهد. در یک مطالعه کوچک روی کهنسالان بین 65 تا 102 ساله که خانه نشین بودند انجام شد و به نیمی از آن ها ماهانه مکمل ویتامین D که به طور متوسط 3300 واحد در روز بود داده شد و به نیمی دیگر دارونما. در طول دوره 5 ماهه مطالعه مکمل سطح ویتامین D خون شرکت کنندگان را از کافی ( کمتر از 20 نانو گرم در میلی لیتر ) تا بهینه ( بیشتر از 30 نانو گرم در میلی لیتر ) در 29 نفر از 34 شرکت کننده بالا برد. در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کرده بودند، افرادیکه ویتامین D مصرف کردند مدت زمان در خانه ماندنشان به نصف رسید. احتمال دارد این اثر به علت مزایای ویتامین D برای عملکرد ماهیچه ها باشد.

 

2. ممکن است از آسیب بینایی پیشگیری کند

It may ward off vision damage.jpg

دلیل اصلی کاهش دید ما از 50 سالگی به خاطر ماکولا (تباهی لکه زرد) macular degeneration وابسته به سن است.ماکولا باعث تاری آهسته دید می شود که یک فرایند با پیشرفت آهسته است که در نزدیکی مرکز چشم شروع می شود و مانع توانایی دید واضح ما به صورت مستقیم است. شانس ابتلا به این بیماری عمدتا توسط سن، نژاد و ژن تعیین می شود و مشخصا خارج از کنترل ماست. گرچه حفظ سلامت کلی بدن با اجتناب از سیگار کشیدن، ورزش کردنی که عرقتان را درآورد به صورت منظم و خوردن کلم ممکن است به سالم ماندن شفافیت دید شما کمک کند.با این حال مطالعات اخیر نشان می دهد که حفظ سطح مطلوب ویتامین D می تواند کمک کننده باشد حتی اگر عامل ژنتیکی بر علیه شما باشد.

 

3. ممکن است اسپاسم های عضلانی عجیبی که نادیده می گیرید را متوقف کند

It might stop that weird muscle spasm you've been trying to ignore.jpg

یکی از نقش های مهم ویتامین D در بدن حفظ عملکرد و قدرت عضلات با کمک به آنها در جذب کلسیم است. موارد زیادی از اختلالات ماهیچه ای وجود دارد که ما علت آنها را نمی دانیم، مانند: گرفتگی عضلات، اسپاسم و پریدن چشم که به نظر می رسد به علت کمبود ویتامین D باشند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : شایعترین علت اسپاسم عضلات

 

 

4. افزایش وزن را کند می کند

It can slow weight gain.jpg

این یکی دیگر از ترفندهای بی رحمانه مادر طبیعت است که بعد از یک سن خاص بدون این که متوجه شوید وزنتان اضافه می شود. ولی دریافت کافی ویتامین D ممکن است این فرایند را کاهش دهد.

مطالعه ای که در مجله سلامت زنان منتشر شد روی 4600 زن 65 ساله یا بالاتر انجام گرفت افرادی که سطح ویتامین D ناکافی داشتند در طول 4.5 سال 1 کیلو بیشتر از افرادی که ویتامین D کافی دریافت کردند، وزن اضافه کردند.

 

5. می تواند به کاهش درد فیبرومیالژیا Fibromyalgia کمک کند

فیبرومیالژی سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد در سطح گسترده، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود و اتیولوژی آن ناشناخته است. درد مزمن و تندرنس عضلانی و نقاط اتصال عضلانی مشخصه آن است. این بیماری نوعی روماتیسم بافت همبند است.

درد عضلانی و درد مفصل مزمن، خستگی هم جانبه ، افسردگی و اضطراب و پیچیدگیهای دیگر این بیماری سبب می شود که بسیاری از افراد در شناخت آن ناتوان باشند. بنابراین شنیدن این که یک مکمل ساده ویتامین D می تواند در تسکین آن کمک کننده باشد خبر خوبی است. در سال 2014 مطالعه ای کوچک به مدت 20 هفته روی زنان با مکمل ویتامین D و دارونما انجام شد. سپس 24 هفته دیگر مطالعه را پی گرفتند. حتی بعد از اتمام درمان زنانی که ویتامین D دریافت کرده بودند درد کمتری را گزارش کردن. با این که این نتیجه فاصله زیادی با درمان دارد –و تاثیری روی خلق و خو نداشت –ولی اهمیت دارد.

 

6. می تواند بعد از یائسگی کلسترول خون را تنظیم کند

It can keep your cholesterol in check after menopause.jpg

افرادی که به اندازه کافی ویتاین D دریافت می کنند به طور قطع کمتر در معرض خطر ابتلا به بیما ری های قلبی هستند، ولی زنان بعد از یائسگی سود بیشتری از آن می برند: کلسترول سالم. در مطالعه ای که سال 2014 روی 600 زن انجام شد، محققان دریافتند زنان دو سال بعد از دریافت 100 میلی گرم کلسیم و 400 واحد ویتامین D، سطح کلسترول بد خونشان LDL نسبت به زنانی که دارونما مصرف کرده بودند، حدود 4.5 mg/dL کاهش داشته. در میان زنانی که مکمل دریافت کرده بودند کسانی که مطالعه را با بالا رفتن سطح ویتامین D به اتمام رساندند از مزایای بالا رفتن کلسترول خوب HDL خونشان هم بهره مند شدند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماریهای پس از یائسگی

 

 

7. می تواند خطر ابتلا به فیبروم رحم را کاهش دهد

It can reduce your risk of uterine fibroids.jpg

فیبروئید رحمی توموری غیر سرطانی است که در دیواره رحم رشد می کند و می تواند تا اندازه یک گریپ فروت رشد کند و برای برخی زنان به طرز غیر قابل باوری دردناک و ناراحت کننده باشد در حالیکه زنان دیگر با فیبروئیدهای کوچک تر حتی متوجه وجودشان هم نمی شوند. به نظر می رسد که تشکیل فیبروئید با هورمون ها یا بدشانسی ژنتیکی مرتبط باشند. ولی مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که ویتامین D هم در تشکیل آن ها می تواند نقش داشته باشد. بین زنان 35 تا 49 ساله افرادی که سطح ویتامین D شان کافی بود 32 درصد احتمال رشد فیبروئید در رحمشان نسبت به افرادی که ویتامین D ناکافی داشتند، کمتر بود. در مطالعات قبلی  مشخص شده بود که این ویتامین رشد فیبروئید در حیوانات را کاهش می دهد. و این مطالعه اولین نمونه انجام شده روی انسان بود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان فیبروئید های رحمی و تاثیر آن بر زندگی جنسی خانم ها

 

8. می تواند برای جلوگیری از سردردهای مزمن موثر باشد

اگر به طور منظم از سردرد رنج می برید، مسکن خود را با نور خورشید جایگزین کنید. مطالعه ای که اخیرا روی 2600 مرد انجام شده مشخص کرد گروهی که سطح ویتامین D پایین تری داشتند در مقایسه با شرکت کنندگاهی که سطح ویتامین D در آن ها بالا بود، بیش تر در معرض خطر دوگانه سردرد مزمن قرار داشتند. در حالی که ارتباط خاص بین سردرد و ویتامین آفتاب همچنان نامشخص است، برخی از محققان بر این باورند که خواص ضد التهابی ویتامین D ممکن است با التهابی که باعث ایجاد میگرن و سردرد می شود مقابله کند.

 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هشت علت عجیب سردرد!
تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ 

Save