در این مطلب در مورد برخی علائم مهم مسدود شدن رگ ها صحبت می کنیم که تا به حال آنها را نشنیده اید.

هر ساله در ایالات متحده بیش از 700 هزار نفر دچار حمله قلبی می شوند و تقریبا 400 هزار نفر از بیماری های قلبی عروقی (coronary heart disease یا CHD) می میرند. پیشگیری از بیماری قلبی در بیماران، هدف اصلی پزشکان است، ولی تشخیص زودهنگام هم بهترین گزینه ای است که بعد از ابتلا به بیماری در دسترس دارند. این تشخیص می تواند منجر به تغییر سبک زندگی و درمان های پزشکی شود که باعث تاخیر یا از بین رفتن حمله قلبی می شود. تقریبا 80 رصد بیماری های قلبی با تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. بسیاری از بیماران با آموختن سرنخ هایی که در ادامه برای بیماری های قلبی به آن اشاره میکنیم، شگفت زده شدند. 

1. اختلال نعوظ (ED) می تواند به معنی رگ های مسدود شده باشد

اختلال نعوظ (ED) می تواند به معنی رگ های مسدود شده باشد

مردان دارای یک سیستم هشدار دهنده داخلی برای CHD خاموش هستند. زمانی که دستیابی به نعوظ دشوار یا غیر ممکن می شود، می تواند نشانه ای از رگ های مسدود شده در لگن باشد که قبل از حمله قبلی رخ می دهد. به طور متوسط بین 3 تا 5 سال بین شروع ED و تشخیص CHD فاصله وجود دارد که زمان کافی برای شناسایی و کارکردن برای پیشگیری از مشکلات قلبی به شما می دهد. اگر شما یا شریک تان نگران عملکرد جنسی اش هستید، به دنبال رفع و درمان ریشه ای عامل مسدود شدن رگ هایش باشید، قبل از اینکه شروع به خوردن قرص های آبی کنید. 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اختلال نعوظ فقط یک خبر بد برای رابطه جنسی تان نیست!

2. طاسی ممکن است نشان دهنده مسدود شدن رگ ها باشد

طاسی ممکن است نشان دهنده مسدود شدن رگ ها باشد

در یک بررسی جامع جدید روی 37 هزار مرد مبتلا به طاسی شدید در تاج سر مشخص شد، این مسئله به شدت پیش بینی کننده احتمال سکته قلبی در هر سنی است. در مطالعه جداگانه ای بر بیش از 7000 نفر ( از جمله بیش از 4000 زن ) مشخص شد که طاسی متوسط تا شدید احتمال خطر مرگ از بیماری های قلبی در هر دو جنس را دو برابر می کند.

3. چین خوردن گوش ممکن است نشان دهنده رگ های مسدود شده باشد

چین خوردن گوش ممکن است نشان دهنده رگ های مسدود شده باشد

یکی از عجیب ترین علایم، ایجاد یک چین روی نرمه گوش است (به خصوص چین زاویه دار در گوش که از کانال گوش به سمت لبه پایینی نرمه گوش امتداد پیدا می کند). این مورد سال هاست در گزارش های پزشکی به عنوان نشانه ای خاموش از CHD ذکر می شود. چین خوردگی گوش می تواند در نتیجه جریان خون ضعیف از جمله در رگ های قلب باشد. اگرچه، برخی از متخصصان امر پزشکی معتقدند که این چین فقط نشانه ای کلی برای افزایش سن است، محققان سال گذشته با استفاده از روش اسکن پیچیده CT برای اندازه گیری CHD خاموش، متوجه شدند که چین ایجاد شده روی گوش حتی بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل خطر مانند سن و سیگار کشیدن، جزو علایم خاموش پیش بینی کننده بیماری های قلبی است.

4. درد ماهیچه ساق پا هنگام راه رفتن می تواند به معنی رگ های مسدود شده باشد

درد ماهیچه ساق پا هنگام راه رفتن می تواند به معنی رگ های مسدود شده باشد

این مشکل به نام کلودیکیشن (claudication) شناخته می شود ( از لنگی، to limp ). تصلب شرایین (Atherosclerosis) می تواند قبل از تشخیص CHD منجر به مسدود شدن رگ های پا به خصوص در سیگاری ها شود. این علامت نیاز به ارزیابی بدون تاخیر دارد. پزشک تان ضربان های پای شما را بررسی کرده و با یک اندازه گیری ساده فشار خون پا و جریان خون می تواند گردش خون ضعیف را تشخیص دهد. تشخیص هر چه سریعتر بیماری های قلبی، بسیار مهم است، زیرا درمان های دارویی و تغذیه ای زیادی برای معکوس کردن روند این مشکل وجود دارد.بر خی از بیماران که شاهد این سرنخ های زودهنگام برای بیماری قلبی بودند، به توصیه پزشکان شروع به خوردن خوراکی های گیاهی بیشتر و محصولات حیوانی کمتر کردند و یک برنامه پیاده روی منظم را در پیش گرفتند. گرفتگی ماهیچه ساق پایشان در طول چند هفته کاملا رفع شد و سال هاست که دیگر بازنگشته است.

هر شخصی که هر کدام از این نشانه های خاموش CHD را داشته باشد باید اعداد مربوط به فشار خون، کلسترول و گلوکز ناشتایش را داشته باشد.
از پزشک تان بخواهید که در صورت لزوم آزمایش EKG، تصویر برداری کلسیم عروق کرونر CT یا یک آزمایش فشار ورزشی را برایتان انجام دهد. 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هشدارهایی برای ناراحتی های قلبی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علایم قبل از سکته قلبی که بدن تان ارسال می کند


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 
 

X