عوارض مصرف ایبوپروفن با معده خالی
یکی از عوارض اصلی مصرف ابوپروفن با معده خالی، ناراحتی معده است از این رو توصیه می شود که این دارو را به همراه غذا یا شیر مصرف نمایید.

ایبوپروفن را با معده خالی مصرف نکنید

 سر درد شرایطی است که همه ما در طول زندگی خود گه گاهی به دلایل مختلف آن را تجربه می کنیم و مصرف داروهای مسکن یکی از شایع‌ترین روش ها برای بهبود آن است. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف دارو با معده خالی ایده خوبی نیست.

ناراحتی معده از شایع‌ترین عوارض جوانبی مصرف ایبوپروفن است. سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف ایبوپروفن به همراه غذا یا شیر را برای بیمارانی که در گذشته ناراحتی معده را به واسطه مصرف این دارو تجربه کرده اند، توصیه می کند.

ایبوپروفن همانند آسپرین و ناپروکسن، نوعی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID است. این داروها می توانند آسیب جدی به دیواره داخلی معده وارد کنند.

اگرچه اعتقاد بر این است که غذا می تواند به محافظت از معده در برابر این اثرات کمک کند، اما شواهد و نتایج مطالعات در این زمینه یکدست نیستند. اگر پس از مصرف ایبوپروفن یا دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ناراحتی معده خفیف را تجربه کردید، مصرف دارو با معده پر را امتحان کرده و شرایط را بررسی کنید که آیا باز هم ناراحتی شکل می گیرد یا خیر.

برای سردردهای گاه و بیگاه، دوزهای کمتر از 1,600 میلی گرم از ایبوپروفن طی دو یا سه روز با یا بدون غذا به طور کلی برای معده قابل تحمل بوده و خطر تجربه عوارض جانبی در افراد سالم کم است. اما استفاده بلند مدت از ایبوپروفن با خطر چشمگیر آسیب کلیوی و زخم ها و خونریزی معده و روده همراه است.

اگر با ناراحتی معده مواجه هستید یا به منظور کنترل درد باید برای مدت زمان بیش از یک یا دو هفته مصرف دارو مصرف کنید،استامینوفن در صورتی که بر اساس دستور پزشک یا راهنمای روی جعبه محصول مصرف شود، به طور کلی جایگزینی کم خطرتر برای ایبوپروفن است. اگر شرایط جدید و دردناکی را تجربه می کنید، صحبت با پزشک درباره علائم و پرهیز از مصرف داروهای مسکن بدون نسخه همواره بهترین گزینه در نظر گرفته می شود، زیرا درد ممکن است نشانه ای از شرایط سلامت جدی‌تر و خطرناک‌تر باشد.

عوارض مصرف ایبوپروفن با معده خالی

با این وجود، فواید داروهای بدون نسخه یا تجویزی اغلب از عوارض جانبی احتمالی آنها پیشی می گیرند و برخی پزشکان فکر می کنند جای نگرانی چندانی برای بیمار وجود ندارد. مصرف ایبوپروفن با معده خالی یا پر همچنان موضوعی بحث برانگیز است، زیرا عوارض جانبی جدی این دارو که شامل زخم های معده، خونریزی معدی روده ای، حملات قلبی یا سکته مغزی می شوند پیامد اثرات سیستماتیک (پس از جذب) و نه موضعی هستند.

به بیان دیگر، پر یا خالی بودن معده ممکن است در مصرف ایبوپروفن اهمیتی نداشته باشد، زیرا این دارو به هر حال در خون جذب می شود. و در این مورد، حتی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درون وریدی نیز موجب عوارض جانبی مشابه می شوند. به طور معمول، عوارض جانبی در صورت استفاده مکرر بیمار از این داروها رخ می دهند. با این وجود، بیمارانی که سابقه خونریزی معدی روده ای دارند، به تازگی حمله قلبی را تجربه کرده اند، یا عمل جراحی بای‌پس قلب انجام داده اند باید به طور کامل از مصرف این داروها پرهیز کنند.

در کل، بهتر است همواره جانب احتیاط را رعایت کرده و با معده خالی هیچ دارویی مصرف نکنید. مصرف ایبوپروفن با معده خالی ممکن است موجب تحریک دیواره داخلی معده و خونریزی از زخم های معده شود. این مساله برای تمام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند آسپرین که ممکن است توانایی دیواره داخلی معده برای محافظت از این اندام در برابر اسید تولید شده برای کمک به فرایند گوارش را کاهش دهند، صادق است.

اگر درد یا تب بیش از 48 ساعت ادامه داشته است، این شرایط می تواند از بروز مشکلی جدی تر حکایت داشته باشد و بر همین اساس پرهیز از خود درمانی و مراجعه به پزشک بهترین گزینه است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هشدار! مصرف ایبوپروفن در مردان این خطر را در پی دارد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره ژلوفن و ایبوپروفن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هشدار قلبی در مورد مصرف ایبوپروفنگردآوري : گروه سلامت سيمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com