پولیپ بینی در ابتدا هیچ علائمی ندارد و فرد از وجود این عارضه در خود آگاه نیست اما با بزرگتر شدن پولیپ نیاز به جراحی خواهد بود

هر آنچه لازم است در مورد پولیپ بینی بدانید

پولیپ بینی یکی از بیماری‌های شایع تنفسی است که اغلب بیماران با وجود داشتن علایم آن تا مدت‌ها از ابتلا به  آن بی‌اطلاع‌اند. دکتر ابراهیم رزم‌پا، نایب رئیس انجمن راینولوژی ایران، درباره چگونگی بروز پولیپ می‌گوید: در پولیپ بینی شاهد رشد غیر بدخیم سلول ها در حفره بینی هستیم.  پولیپ معمولا در هر دو طرف بینی ایجاد می‌شود. گاهی اندازه و تعداد پولیپ‌ها به گونه‌ای است که باعث اتساع بینی و بزرگی چارچوب استخوانی آن می‌شود.

پولیپ بینی در بزرگ سالان شایع‌تر از کودکان است. عفونت مزمن یا آلرژی مزمن در بینی (رینیت آلرژیک) که باعث تورم غشای مخاطی بینی و تولید ترشحات بیش از حد در سلول‌های هوایی بینی می‌شود و همچنین سینوزیت یا عفونت مزمن بینی، از عوامل افزایش دهنده خطر پولیپ بینی است.


علائم پولیپ بینی 
پولیپ بینی

علائم پولیپ بینی عبارتند از :

  • انسداد راه هوایی بینی (احساس گرفتگی بینی به طور مزمن)
  • اختلال حس بویایی
  • احساس پری در صورت
  • ترشح بینی (گاهی)
  • سردرد (گاهی)

علایم پولیپ معمولا با درمان (اغلب به روش جراحی در صورتی که درمان دارویی موثر نباشد) قابل کنترل هستند. در عین حال ممکن است پولیپ بینی موجب عفونت‌های مکرر و خونریزی بینی (در صورتی که پولیپ غیر آلرژیک باشد) شود. درمان دارویی به طور موقت باعث کاهش پولیپ‌ها می شود، اما جراحی یک روش ساده است که اغلب برای برداشت پولیپ‌ها لازم است. 


بیشتر بدانید : آلرژی می تواند سبب بروز پولیپ بینی و سینوزیت شود، مراقب باشید

بیشتر بدانید : شایعترین علامت ابتلا به پولیپ چیست؟

بیشتر بدانید : دلایل گرفتگی بینی


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 

پربیننده های این بخش

 
X