در شرایطی که سرماخوردگی به‌طور معمول بی‌خطر است، اما می‌تواند تا دو هفته ادامه داشته باشد.چه چیزی بهترین گزینه برای حفظ سلامت طی ماه‌های سرد سال است؟

برای پیشگیری از سرماخوردگی چه کنیم؟

سرماخورگی یکی از بیماری‌های شایع در ماه‌های سرد سال است. سرماخوردگی معمولی یک عفونت ویروسی گلو و بینی، دستگاه تنفسی فوقانی، است. بسیاری از ویروس‌ها می‌توانند موجب سرماخوردگی شوند، اما شایع‌ترین نمونه راینوویروس است. آبریزش بینی، گلو درد، سرفه، گرفتگی بینی، بدن درد خفیف و سر درد، عطسه و تب خفیف می‌توانند احساس ناتوانی را پیش از بهبود بیماری در فرد ایجاد کنند. در شرایطی که سرماخوردگی به‌طور معمول بی‌خطر است، اما می‌تواند تا دو هفته ادامه داشته باشد.چه چیزی بهترین گزینه برای حفظ سلامت طی ماه‌های سرد سال است؟ در گام نخست باید از ورود سرما به بدن خود پیشگیری کنید.روش‌های مختلفی برای پیشگیری از سرماخوردگی و کاهش مدت زمان بیماری وجود دارند که در ادامه با برخی از آنها بیشتر آشنا می‌شوید.


دریافت ویتامین D کافی برای پیشگیری از سرماخوردگی

نتایج یک پژوهش نشان داد افرادی که به میزان کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند، نسبت به آنهایی که به میزان کافی از این ماده مغذی دریافت می‌کنند، احتمال بیشتری دارد به یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مبتلا شوند. سلول‌ها برای فعال کردن واکنش‌های مبارزه خود با عفونت به ویتامین D وابسته هستند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف 400 واحد بین‌المللی ویتامین D در روز ممکن است از عفونت‌های دستگاه تنفسی پیگشیری کند.


استفاده از دستگاه مرطوب‌کننده هوا برای پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی

رطوبت کم موجب خشکی مسیرهای هوایی بینی می‌شود و از این‌رو به دام‌انداختن و نابودی میکروب‌ها دشوارتر می‌شود که در نهایت سرماخوردگی را به‌همراه دارد. با استفاده از یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا می‌توانید از این شرایط پیشگیری کنید.دستگاه مرطوب کننده هوا می‌تواند به مرطوب نگه داشتن غشاهای مخاطی کمک کند. خشکی غشاهای مخاطی در بینی توانایی بدن برای به دام انداختن میکروب‌های ورودی را کاهش می‌دهد.


تمیز نگه‌داشتن دست‌ها برای پیشگیری از سرماخوردگی

ممکن است متوجه نباشید اما احتمالا در طول روز بارها صورت خود را با دست لمس می‌کنید. مطالعه‌ای در سال 2008 نشان داد، شرکت‌کنندگان به‌طور میانگین 16 بار در هر ساعت صورت خود را لمس می‌کنند.این کار به‌ویژه در فصول سرد می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. ویروس‌ها می‌توانند از طریق تماس پوست با پوست مانند دست دادن نیز منتقل شوند.


ضد عفونی کردن تلفن همراه

تلفن همراه یکی از دستگاه‌های پر استفاده در دنیای امروز محسوب می‌شود، از این‌رو با سطوح مختلف در تماس است.مطالعه‌ای که توسط دانشگاه آریزونا در سال 2012 انجام شد، نشان داد که تلفن همراه ممکن است از نظر مقدار باکتری‌ها 10 برابر آلوده‌تر از صندلی توالت باشد.برای پاکسازی این دستگاه‌ها می‌توانید از دستمال‌های ضد عفونی کننده استفاده کنید.

بیشتر بدانید : پیشگیری از سرماخوردگی با یک معجون تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

بیشتر بدانید : 13 نکته برای جلوگیری از سرماخوردگی

بیشتر بدانید : پیشگیری از سرماخوردگی با افزایش قدرت ایمنی بدنگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :armandaily.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X