درد هر قسمت از شکم نشانه چیست و کدام شکم درد خطرناک است؟
 شکم درد برای هر یک از ما رخ داده اما درد در هر قسمت شکم معنای خاص خود را دارد و نشانه وجود یک مشکل است که البته همیشه جدی و خطرناک نیست، در ادامه به معنای درد در هر بخش شکم اشاره می شود

9 شکم درد مختلف و معنای هر یک

دل درد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که همه ما به اشکال مختلف و در زمان های متفاوت تجربه کرده ایم. دلایل مختلفی برای درد در ناحیه از بدن وجود دارد و به همین علت لازم است مشکل به درستی تشخیص داده شود تا این درد به بهترین شکل ممکن درمان شود. 

در این مطلب قصد داریم نقشه ای از شکم را به شما ارائه دهیم که به شما کمک می کند بتوانید علت دل درد خود را تشخیص دهید. 

بیشتر بدانید : 13 درد شكم را جدی بگیرید


قسمت بالا و سمت راست شکم 
نقشه شکم,دل درد

در این بخش از شکم کیسه صفرا و کبد قرار دارد، بنابراین یکی از مهم ترین علل درد قسمت بالا و سمت راست شکم معمولا با وجود مشکلی در یکی از این دو اندام داخلی در ارتباط است. 

 • اگر درد این قسمت یک درد شدید و ناگهانی است که به سمت شانه راست کشیده می شود و بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین و چرب بروز می کند، احتمالا به سنگ کیسه صفرا مبتلا هستید. 

 • تیر کشیدن همراه با گرفتگی های خسته کننده در این قسمت که به سمت شانه راست یا به پشت کشیده می شود و چند ساعت طول می کشد، نشان دهنده کولسیسیت cholecystitis یا التهاب کیسه صفراست. 

 • دردی خفیفی که مداوم است یا درد شدیدی که قطع شده و دوباره شروع می شود، نشان می دهد که به هپاتیت، نوعی شریط التهابی در کبد، مبتلا هستید.


درد در قسمت میانی و بالای شکم 
نقشه شکم,دل درد

در قسمت میانی و بالای شکم دوازدهه یا دئودنوم duodenum قرار دارد. دئودنوم اولین بخش از روده کوچک و بخش بزرگی از پانکراس را شامل می شود. 

 • اگر در این قسمت اغلب دردی را تجربه می کنید که به سمت پشت کشیده می شود و با خوردن غذا بدتر می شود، به ویژه غذایی که حاوی چربی زیاد است، ممکن است مبتلا به پانکراتیت یا التهاب پانکراس باشید. 

 • درد شدید و حساسیت به لمس در قسمت بالا و بخش میانی شکم که با تهوع، استفراغ، اسهال و التهاب شکم همراه است، ممکن است نشان دهنده فتق بالای شکم epigastric hernia باشد. 

 • احساس سوزش در قفسه سینه همراه با علائمی مانند سرفه، گلو درد و مزه اسید در دهان، افزایش گاز معده، تهوع، استفراغ و نفخ معمولا نشان دهنده سوزش سر دل یا دیسپپسی dyspepsia است. 

 • اگر مبتلا به سوزش سر دل هستید که با خم شدن به جلو یا دراز کشیدن بدتر می شود و با درد قفسه سینه و آروغ زدن همراه است، احتمالا مبتلا به فتق هیاتال هستید. 

 • دردی که بین وعده های غذایی یا در نیمه شب بدتر می شود و با خوردن غذا بهبود پیدا می کند، نشان دهنده زخم های دوازدهه است. 


درد بالای شکم سمت چپ
نقشه شکم,دل درد

بزرگترین قسمت معده در سمت چپ و قسمت بالای شکم قرار گرفته است، بنابراین هر گونه احساس غیر عادی در این ناحیه نشان دهنده وجود مشکلی در معده است. 

 • درد شدید و ناراحت کننده که با تهوع یا استفراغ همراه است، نشان دهنده گاستریت یا التهاب معده است. 

 • درد همراه با سوزش که معمولا در هنگام خالی بودن معده شدیدتر است، می تواند به خاطر زخم معده باشد. 


درد قسمت راست و چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

کلیه ها در سمت راست و چپ شکم و در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند. گاهی درد در این دو قسمت می تواند ناشی از وجود مشکلی در روده بزرگ باشد.
 

 • درد در پهلو که به سمت پشت هم کشیده می شود و همراه با تب، لرز، اسهال و تهوع همراه است، می تواند نشان دهنده بروز عفونت کلیه ها باشد. 

 • درد شدیدی که به سمت پایین شکم کشیده می شود و با خفیف و شدید شدن همراه است، نشان دهنده وجود سنگ کلیه است. در شرایط ابتلا به سنگ کلیه ممکن است دچار تهوع، استفراغ، تب، نیاز مداوم برای رفتن به دستشویی شوید و در ادرار خود خون مشاهده کنید.
   
 • دردی که با نفخ یا بدون آن همراه است و همچنین سفت و خشک شدن مدفوع را در پی دارد و اجابت مزاج برای فرد سخت می شود، نشان دهنده بروز یبوست است. 


درد در مرکز شکم 
نقشه شکم,دل درد

هر گونه مشکل در مرکز شکم مربوط می شود به مشکلاتی که در روزه بزرگ و کوچک رخ داده است. 

 • درد و گرفتگی شکم که با اسهال شدید، خستگی مفرط، تب . کاهش وزن همراه است نشان دهنده بیماری التهابی روده می باشد. 

 • اگر دچار دردی شده اید که با استفراغ، اسهال و عدم توانایی برای دفع مدفوع یا گاز معده همراه است، احتمالا علائم اولیه انسداد روده کوچک است. 

 • التهاب دردناک یا ورم در نزدیکی ناف که معمولا باعث ناراحتی شکمی می شود و فتق ناف umbilical hernia نامیده می شود. 

بیشتر بدانید : انواع فتق را بشناسیم

درد سمت چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

در سمت چپ شکم، علاوه بر کلیه، کولون پایین رونده descending colon نیز وجود دارد که ممکن است به خاطر رژیم غذایی ناسالم، بالا رفتن سن و سایر عوامل دچار عفونت یا التهاب شود. 

درد مداوم در این ناحیه همراه با حساسیت به لمس، تب، تهوع و استفراغ مهم ترین نشانه های دیورتیکولیت diverticulitis یا التهاب کولون پایین رونده است. 

بیشتر بدانید : نشانه های یک روده ناسالم

درد قسمت پایین و سمت راست شکم 
نقشه شکم,دل درد

این قسمت از شکم آپاندیس را در خود دارد. آپاندیس یک اندام کوچک است که باکتری های مفید را در خود ذخیره می کند، به بهبود گوارش کمک می کند و از سیستم ایمنی محافظت می کند. 

درد شدید، کم شدن اشتها، تهوع، استفراغ و تب مهم ترین علائم آپاندیس یا التهاب آپاندیس هستند که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند. 

بیشتر بدانید : درد آپاندیس چه تفاوتی با دردهای شکمی دارد؟

درد قسمت پایین و بخش میانی شکم 
نقشه شکم,دل درد

مثانه و اندام های تولید مثل در این ناحیه قرار گرفته اند. 

گرفتگی شکم، احساس سوزش در زمان دفع مدفوع و تغییر در رنگ ادرار نشان دهنده عفونت مثانه هستند. 

درد شدید و ناگهانی در لگن که ماه ها طول می کشد یکی از مهم ترین نشانه های بروز مشکل در اندام های تولید مثل است. 


درد قسمت پایین و سمت چپ شکم 
نقشه شکم,دل درد

بخش وسیعی از روده بزرگ در اینجا واقع شده است. به همین دلیل اگر در روده بزرگ خود دچار مشکلاتی باشید، حتما در سمت چپ شکم خود احساس درد می کنید. 

درد شکم که با گرفتگی، نفخ، گاز زیاد، اسهال یا یبوست همراه است، می تواند نشان هدنده سندروم روده تحریک پذیر باشد. 

تمام مطالب بیان شده برای بالا بردن اطلاعات شما بود، در صورت بروز هر گونه درد مشکوک لازم است حتما با پزشک مشورت کنید. 


بیشتر بدانید : نفخ و درد شکم را با طب سنتی درمان کنید

بیشتر بدانید : علت درد بالای شکم بعد از غذا خوردن چیست؟

بیشتر بدانید : 9 درد شکمی که باید آنها را جدی گرفت

بیشتر بدانید : شکم درد و حالت تهوع پس از صرف غذا

بیشتر بدانید : دل درد کودکان چه زمانی جدی است؟ 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 13 درد شكم را جدی بگیرید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : معده درد بعد از غذا خوردن و بیان 4 علت اصلی


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ