احتمال بروز مشکلات قلبی در مردان بیشتر است.
یک متخصص قلب و عروق با تبیین علائم بروز بیماری‌های قلبی به مبتلایان مشکلات قلبی، عروقی توصیه کرد از تماشای فیلم‌های ترسناک و سایر فعالیت‌هایی که باعث اضطراب و بالا رفتن ضربان قلب آنها می​شود، خودداری کنند.

دکتر فرید متین اظهار داشت: علائم بیماری های قلبی در گروه های مختلف سنی متفاوت است ولی مهم ترین علامت شایع آن درد قفسه سینه است که معمولا به پشت، دست چپ و یا فک انتشار پیدا می کند. از دیگر علائم شایع مشکلات قلبی، عروقی، تنگی نفس است که بیشتر در هنگام فعالیت و کاهش توان تنفسی فرد بروز می کند. وی افزود: در افراد مذکر بالای 40 سال هر دردی از ناف تا لاله گوش مربوط به قلب درنظر گرفته می شود مگر اینکه با بررسی ها رد شود. از دیگر علائم مشکلات قلبی، درد در ناحیه بالای شکم است که گاهی با دردهای مری یا معده اشتباه گرفته می شود. ضعف و بی حالی به خصوص در افراد مسن و کاهش توان فرد می توانند از دیگر علائم بیماری های قلب باشند.

متین با بیان این که احتمال بروز مشکلات قلبی در مردان بیشتر است، چربی خون بالا، فشارخون بالا، دیابت و استرس را از عوامل خطر بروز بیماری​های قلبی عروقی عنوان کرد. وی با اشاره به نزدیک بودن فصل گرما به بیماران قلبی توصیه کرد حتی الامکان از کاهش آب بدن جلوگیری کنند چون باعث اختلال هیدراته شده و درنتیجه روی فعالیت قلب تاثیر می گذارد و منجر به ایجاد عارضه قلبی می شود.

متین درباره تاثیر آلودگی هوا بر روی بیماران قلبی گفت: تجمع آلودگی در مراکز شهرها بیشتر است و این امر به طور نسبی باعث افزایش مشکلات قلبی در بیماران در معرض خطر می شود. بنابراین افراد در معرض خطر بهتر است از تردد در محل های آلوده خودداری کنند. در منازل نیز بهتر است از دستگاه های تصفیه کننده هوا برای کاهش اثرات آلودگی هوا استفاده شود.

این متخصص قلب و عروق همچنین مشاهده فیلم های ترسناک و سایر فعالیت های پرهیجان را از عوامل خطر تشدیدکننده بیماری​های قلبی عنوان کرد و افزود: هیجان و اضطراب باعث افزایش ضربان قلب به منظور خونرسانی بیشتر به مغز می شود. وی با تاکید بر ضرورت توجه عموم به کاهش ریسک فاکتورهای بیماری​های قلبی گفت: رژیم غذایی مناسب، کاهش استرس، کنترل فشار خون، درمان دیابت و اصلاح الگوی زندگی نامطلوب می تواند در کاهش گرفتگی عروق قلب موثر باشد.

متین گفت: از روش های تشخیص بیماری​های قلبی، گرفتن نوار قلب و انجام اکوکاردیوگرافی است که نشان دهنده فعالیت عضله، قلب، دریچه ها، گرفتاری لایه دور قلب یا پریکارد می باشد. انجام تست ورزش نیز احتمال گرفتگی عروق و میزان ظرفیت فعالیت فرد را نشان می دهد و درنهایت آنژیوگرافی عروق کرونر که به صورت صددرصد میزان و محل گرفتگی عروق و استراتژی درمان را مشخص می کند از ابزارهای تشخیصی موثر در این زمینه است.

وی در پایان تاکید کرد: در بیماران قلبی، پزشک با توجه به وضعیت فرد، انجام ورزش های هوازی به میزان مشخص را توصیه می کند که بهترین آنها پیاده روی در هوای مناسب و شنا است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

مطالب پیشنهادی:
روشهای تشخیص بیماری قلبی(1)
روشهای تشخیص بیماری قلبی(2)
بهترین ورزش برای بیماران قلبی
ویتامین مؤثر در بیماریهای قلبی-عروقی 
نوشیدنی مفید جهت بیماران قلبی
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
پربیننده های این بخش
 
X