نکات مفید برای سینوزیتی ها
انحرافات تیغه بینی که راه انتقال ترشحات سینوس به بینی را سد می‌کند می‌تواند موجب سینوزیت شود.
اگرشما دچار سینوزیت مزمن باشید حتما می‌دانید که در این فصل باید مراقب باشید تا سینوزیت شما عود نکند چون این بیماری‌ با سرماخوردگی و آلرژی فصلی دوباره فعال می‌شود. شاید پزشکان متعددی را ملاقات کرده باشید ولی سینوزیت شما هنوز پابرجا باشد.
دکتر سیدعباس صفوی‌نائینی، متخصص گوش و حلق و بینی و استاد دانشگاه شهید بهشتی، نکته‌های جالبی برای شما که دچار سینوزیت مزمن هستید دارند که خواندن آن می‌تواند در بهبود علایم بیماری‌تان بسیار کمک‌کننده باشد.

آقای دکتر! تهرانی‌هایی که سینوزیت دارند در این هوای سرد و خشک تهران و آلودگی هوا، با عود سینوزیت‌شان چه کنند؟
بخور گرم و مرطوب بسیار مفید است. بخور موجب می‌شود ترشحات نرم شده و از سینوس راحت‌تر خارج شوند و علایم سینوزیت برطرف شود. در تهران در این فصول هوا خشک و آلوده است و موجب می‌شود مژه‌های سینوس از کار بیفتند و نتوانند مواد داخل سینوس را تخلیه کنند و موجب سینوزیت می‌شوند. با بخور دادن این مژه‌ها دوباره فعال می‌شوند. پس در محیط خشک و یا هنگام سرماخوردگی و در هوای اتاقی که با گاز یا شوفاژ گرم می‌شود بهتر است که 5 تا 10 دقیقه پیش از خواب بخور بدهید و از تبدیل سرماخوردگی‌ها به سینوزیت جلوگیری کنید.

چرا وقتی دچار سینوزیست می‌شویم، پیشانی، بینی و حتی زیرچشم‌ها درد می‌گیرد؟
سینوزیت، التهاب و ورم سینوس است. به هر علتی سینوس‌هایی که در حفره‌های استخوان جمجمه و صورت قرار دارند، مخاطشان دچار ورم شود، سینوزیت رخ می‌دهد. علت این التهاب ممکن است سرماخوردگی و یا حساسیت فصلی باشد یا هوای آلوده و حتی مواد شستشودهنده شیمیایی مانند وایتکس. سینوس‌ها حفره‌هایی خالی‌اند پر از هوا و از طریق مجرایی با بینی در ارتباط هستند. در هر طرف صورت چهار سینوس وجود دارد؛ سینوس‌های فکی در زیر چشم، سینوس‌های پیشانی و سینوس‌های پرویزنی بین چشم‌ها و بینی قرار دارد و سینوس‌ شب‌پره‌ای هم پشت چشم‌ها قرار دارند. سینوس‌ها از دوران تولد نوزاد به تدریج رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند. در 18 تا 20 سالگی به حداکثر رشد خود می‌رسند. ترشحات سینوس‌ها از طریق مجرایی به بینی راه می‌یابد اگر به هر دلیل این ارتباط سد شود سینوزیت رخ می‌دهد. باقی ماندن ترشحات در سینوس‌ موجب عفونت سینوس می‌شود.

چرا در فصل سرد سال سینوزیت بیشتر رایج می‌شود؟
آلرژی و سرماخوردگی می‌توانند موجب سینوزیت شوند. انحرافات تیغه بینی که راه انتقال ترشحات سینوس به بینی را سد می‌کند می‌تواند موجب سینوزیت شود. پولیپ‌ها در داخل بینی هم با انسداد این راه ارتباطی موجب سینوزیت می‌شود. گاهی راه ارتباطی باز است ولی مژه‌های سینوس فلج شده و ترشحات را خارج نمی‌کنند مانند خشکی هوا و آلودگی هوا و سیگار.

اینکه کسی هنگام پایین آوردن سرش (مثلا موقع سجده)، دچار درد شود نشانه سینوزیت است؟
شاید. سینوزیت دلایل متفاوتی دارد. درد یکی از علایم آن است. هنگام درگیری سینوس نقطه اوج درد در آن سینوس احساس می‌شود. اغلب درد پیشانی و سنگینی پیشانی در درگیری هر کدام از سینوس‌ها وجود دارد و هنگام پایین آوردن سر و یا حرکت سر به سمت جلو بیشتر ایجاد می‌شود. درد پس از یک تا دو ساعت استراحت طولانی مانند خواب شبانه خودش را بیشتر نشان می‌دهد. وجود ترشحات زرد و سبز در پشت حلق از علایم دیگر سینوزیت است. احتقان و آبریزش بینی هم ممکن است نشانه سینوزیت باشد.
گاهی درد در دندان‌های فوقانی می‌تواند نشانه سینوزیت فکی باشد. وجود ترشحات غلیظ در پشت حلق موجب بوی بد دهان و اختلال در حس چشایی و تشخیص بو و مزه غذاها می‌شود. اغلب سنگینی و سردرد علت اصلی شکایت بیماران است.

چرا وقتی سرما می‌خوریم گاهی به دنبالش دچار سینوزیت می‌شویم؟
این سینوزیت‌ها حاد است که به دنبال سرماخوردگی رخ می‌دهد. دوره دو تا چهار هفته‌ای دارد. اگر سینوزیت مکرر تکرار شود یا دوره آن بیش از سه ماه طول بکشد ممکن است فرد دچار سینوزیت مزمن شده باشد. برای تشخیص سینوزیت، وجود آلرژی و سرماخوردگی راهنمای تشخیص این بیماری است.

آیا نیازی به تهیه عکس‌های خاص و یا سی‌تی‌اسکن هم برای تشخیص آن وجود دارد؟
عکس‌های ساده و سی‌تی‌اسکن و آندوسکوپی بینی به تشخیص کمک می‌کند ولی اغلب رادیوگرافی‌های ساده کافی نیست و سی‌تی‌اسکن و آندوسکوپی سینوس بسیار کمک‌کننده هستند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir

مطالب پیشنهادی:
نشانه های سینوزیت چیست؟
طول كشیدن علایم سرماخوردگی ، نشانه ای از سینوزیت
کاهش علائم سینوزیت بوسیله آب نمک استریل
بیماریهای پاییزی