جراحی انکوپلاستی پستان ترکیبی از روش‌های جراحی پلاستیک و زیبایی پستان و جراحی سرطان پستان است.
معمولا بیمار مبتلا به سرطان پستان از وقتی پزشکش به او می‌گوید که باید به دلیل تومور سرطانی پستان برداشته شود، عزا می‌گیرد؛ ترس و اضطراب از سرنوشتش در جدال با سرطان از یک سو و زیبایی که از دست می‌رود از سوی دیگر، ولی این روزها، این ترس در دنیای پزشکی راهی ندارد. اگر شما هم چنین مشکلی دارید باید به شما مژده بدهیم که حتی از پیش از جراحی پستان هم زیباتر می‌شوید. رشته انکوپلاستی پستان، رشته نوپایی در ایران است. در متدهای جدید این رشته علاوه بر برداشتن تومور سرطانی، پستان شما حتی زیباتر از پیش شکل‌داده خواهد شد.

دکتر احمد کاویانی، فوق‌تخصص انکوپلاستی پستان و دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نکات بسیار جالب و دلگرم کننده‌ای درباره بازیافتن زیبایی پس از برداشتن پستان در اثر سرطان برای شما دارند.

آقای دکتر، آیا هر خانمی که به دلیل سرطان، پستانش برداشته شود؛ پس از آن باید با این نقص زیبایی بدنش بسازد؟
تا پیش از سال 1970 درمان سرطان پستان برداشتن کامل پستان بود که به‌طور مسلم خانم‌هایی که چنین جراحی رویشان انجام می‌شد، از نظر زیبایی‌ این بخش از بدن خود ناراحت و نگران بودند ولی پس از این سال تا سال 2000، فقط بخشی از پستان که مبتلا به سرطان بود برداشته می‌شد و بخش دیگر پستان باقی می‌ماند. گرچه از این لحاظ بیمار خیالش آسوده بود که این بخش از بدنش را به طور کامل از دست نمی‌دهد ولی باز هم چون این پستان هم اندازه پستان دیگر نبود باز هم نگرانی‌هایی از نظر زیبایی در بانوان پس از جراحی پستان برای برداشت تومور سرطانی وجود داشت ولی از سال 2000 به این سو، تکنیک‌های جراحی‌های پلاستیک و زیبایی پستان وارد جراحی‌های پستان با هدف برداشتن تومور سرطانی شد. در این روش‌های جدید گرچه تومور سرطانی برداشته می‌شود ولی همزمان پستان با تکنیک‌های جراحی پلاستیک به شکل زیبا فرم داده می‌شود و بنابراین بیماران سرطانی دیگر می‌توانند نگران زیبایی خود پس از جراحی‌های سرطان پستان نباشند.

این رشته جراحی جدید چه نام دارد؟
جراحی انکوپلاستی پستان که ترکیبی از روش‌های جراحی پلاستیک و زیبایی پستان و جراحی سرطان پستان است. اکنون این رشته جدید روش‌ها و تکنیک‌های ویژه خود را نیز پیدا کرده است و با استفاده از آنها می‌توان پس از برداشتن پستان به دلیل وجود غدد سرطانی، پستان را دوباره فرم داد و ساخت. بدون اغراق در بیشتر موارد این پستان بیمار از پستان طرف مقابل که سالم است، زیباتر خواهد شد. این نتایج هم خواسته‌های بیمار را از نظر زیبایی برآورده می‌کند و هم تومور سرطانی به طور کامل برداشته می‌شود.

پس بانوانی که به دلیل سرطان، پستان خود را از دست می‌دهند و از این بابت تحت فشار روحی‌اند، با جبران زیبایی از دست رفته‌شان، در واقع چیزی از دست نمی‌دهند؟
به‌طور دقیق همین‌طور است. تا پیش از سال 1970 پزشکان به بیمارانی که سرطان پستان داشتند می‌گفتند فقط بازیافتن سلامت شما مهم است گرچه زیبایی‌تان فدای آن می‌شود ولی پس از آن تا سال 2000 تلاش شد که با برداشتن بخشی از پستان، به بیمار کمک کرد که آنچنان تهاجمی این بخش از بدنش را از دست ندهد ولی در جراحی انکوپلاستی پستان تمام هدف پزشکان این است که بانویی که خودش در اثر ابتلا به سرطان تحت فشار و استرس روحی است، بتواند با بازیافتن زیبایی خود حتی بیش از پیش، احساس بهتری داشته و به زندگی امیدوارتر باشد.

پس این رشته باید خیلی نوپا باشد، درست است؟
بله. این رشته در ایران بسیار نوپا است و مدت کوتاهی است که در ایران جراحی‌ها با این رویکرد خاص انجام می‌شود البته شاید پیش از این پزشکانی به صورت موردی از روش‌های جراحی پلاستیک در جراحی سرطان پستان استفاده می‌کرده‌اند ولی جراحی سرطانی پستان با رویکرد زیباسازی آن فقط چند ماه است که در ایران جای خود را باز کرده است.

چه روش‌هایی برای زیباسازی پستان‌ها وجود دارد؟
اگر فقط هدف جراحی زیبایی پستان باشد، ما انواع گوناگون روش‌های جراحی زیبایی پستان را در اختیار داریم. این روش‌ها از جراحی پستان برای بزرگ و کوچک کردن آن، تا بالا کشیدن پستان و قرینه‌سازی پستان‌ها متغیرند. مقبول‌ترین و درست‌ترین روش بزرگ کردن پستان، پروتزگذاری است. انواع تزریقات داخل پستان و کرم‌ها و قرص‌های هورمونی بزرگ کننده پستان همه روش‌هایی نامطمئن هستند که پایه و اساس علمی ندارند.گرچه در تبلیغات این روش‌ها زیاد دیده می‌شود ولی چندان نمی‌توان به نتایج آنها امیدوار بود و روش‌های ایمن و بی‌ضرر نیستند. در کوچک کردن پستان، بخشی از پستان برداشته می‌شود. در بالا کشیدن پستان همراه بزرگ کردن آنها، هم پستان بالا کشیده می‌شود و هم در آن پروتز کار گذاشته می‌شود.

در جراحی‌های زیبایی پستان پس از جراحی سرطان چه‌طور؟
این روش‌ها برای بیمارانی است که سال‌ها پیش پستانشان در اثر سرطان به‌طور کامل تخلیه شده است و یا هم‌اکنون باید برداشته شود. برای این بانوان عمل «بازسازی» پستان انجام می‌شود. بازسازی پستان دو روش اصلی دارد: یکی با استفاده از نسج بدن خود بیمار مانند چربی زیر شکمی و یا با استفاده از پروتز. پستان بازسازی شده هیچ‌گاه پستان طبیعی و سالم نمی‌شود ولی نتایج جراحی بسیار قابل‌قبول است.

چند مرحله جراحی لازم است؟
اغلب دو مرحله. در مرحله اول جراحی، بافت پستان جایگزین می‌شود با نسج خود بیمار و یا پروتز و در جراحی دوم که کوچک‌تر است بخش قهوه‌ای نوک پستان جایگزین و ساخته می‌شود. فاصله این دو جراحی بین چهار تا شش هفته است.

بهترین زمان جراحی بازسازی پستان چه مدت پس از برداشتن پستان است؟
در روش اول همزمان با برداشتن بافت سرطانی پستان بازسازی می‌شود که نتایج قابل توجه و بهتر است ولی در روش دوم به فاصله شش ماه پس از برداشتن تومور و اتمام شیمی درمانی.

در این بیماران نیاز به قرینه‌سازی پستان مقابل نیست؟
در اغلب مواقع نیاز به قرینه‌سازی پستان مقابل یا پستان سالم بیمار نیز برای حفظ تناسب و زیبایی است. چون در پستانی که به دلیل سرطان برداشته شده است جراحان محدودیت‌هایی بابت بازسازی حجم پستان دارند بنابراین اول این پستان در حداکثر حجمی که ممکن است شکل داده می‌شود و سپس در صورت لزوم پستان مقابل به شکل قرینه با آن درمی‌آید.

اگر هم‌اکنون بانویی بخواهد برای این نوع جراحی‌ها، نزد متخصص خاصی برود شما چه متخصصی را به او پیشنهاد می‌کنید؟
در کشورهایی مانند ایران که این تخصص وارد شده است باید پزشکان متخصص انکوپلاستی پستان را انتخاب کنند که متخصصان جراحی هستند و دوره فوق‌تخصصی انکوپلاستی پستان را گذرانده‌اند ولی در کشورهایی که این متخصصان وجود ندارند باید به کمک تیمی از متخصصان جراحی سرطان و جراحان پلاستیک این کار را انجام ‌دهند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir

مطالب پیشنهادی:
سرطان سينه
نشانه های سرطان سینه چیست؟
خبر های خوش در مورد سرطان سینه
امیدی تازه برای بیماران مبتلا به سرطان سینه
عمل جراحی حفظ پستان در سرطان سینه چیست؟
 
 

 
X