کدام دردها خطرناکند؟
هرگز فراموش نكنیم نسبت به هیچ دردی نباید بی‌تفاوت بود چون شاید پشت ظاهر این دردهای گذرا اتفاقی در حال وقوع باشد؛ اتفاقی كه ممكن است به دردهای طولانی مدت و خطرناک منجر شود.

دردهای خطرناک

حتما برای‌تان پیش آمده كه دردی شدید ناگهان سراغ‌تان بیاید و تا به خود بیایید، اثر و ردی از آن در بدن‌تان باقی نمانده. همه ما این قسم دردها را تجربه كرده‌ایم؛ گاهی آن را در ناحیه سر یا كمر و گاهی در شكم تجربه كرده‌ایم. درد شدید و یك‌باره لزوما نشانه بیماری و مشكل حاد نیست اما نباید نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

ممكن است دردی كه یك‌دفعه و بدون هیچ دلیلی سراغ‌مان آمده، همان‌طور هم از بین برود ولی بعضی وقت‌ها این‌طور نیست وما با دردی روبه‌روییم كه هرازگاهی تكرار می‌شود و به دفعات سراغ‌مان می‌آید پس هرگز فراموش نكنیم نسبت به هیچ دردی نباید بی‌تفاوت بود چون شاید پشت ظاهر این دردهای گذرا اتفاقی در حال وقوع باشد؛ اتفاقی كه ممكن است به دردهای طولانی مدت منجر شود. به‌هر حال دانستن اینكه منشا هر درد به چه عامل یا عواملی بازمی‌گردد، می‌تواند در پیگیری و درمان موثر باشد. به همین دلیل بد نیست با چند درد و دلایل به وجود آمدن آنها بیشتر آشنا شویم. برای آشنایی بیشتر با دردهای رایج در بدن، مطالعه این مطلب بسیارمفید خواهد بود.

 

درد پهلوها

گاهی پهلوها دچار دردی شدید می‌شوند؛ دردی كه چند لحظه‌ای چهره شما را درهم می‌كند و به مرور برطرف و ناپدید می‌شود. این درد عاصی‌كننده در بسیاری از موارد خودبه‌خود از بین می‌رود و به دست فراموشی سپرده می‌شود. اما این درد چرا بروز می‌كند؟ توجه به ظهور درد در شناسایی آن موثر است. اگر درد پهلو، حالت گرفتن و ول كردن دارد یا در شرایطی كه در مسیر جریان خنك هوا قرار می‌گیرید سراغ‌تان می‌آید، می‌تواند نشانه بیماری كلیوی یا اختلال در عملكرد آن باشد. اما اگر این درد  به طور ناگهانی و خیلی شدید در ناحیه پهلوی‌تان ظاهر می‌شود و نمودش اینگونه است كه انگار سیخی به پهلوی راست شما وارد می‌شود و درد تا ناحیه زیر شكم كشیده می‌شود، می‌تواند نشانه تورم یا التهاب آپاندیسیت باشد.

چه كار كنیم؟ در حالت اول بهترین كاری كه می‌توانید انجام دهید، گرم نگه‌داشتن موضع و تسكین آن با یك مسكن ساده است تا سر فرصت بتوانید به متخصص كلیه و مجاری ادرار مراجعه كنید. اما در مورد دوم، دردتان آنقدر شدید است كه سریع به فكر ملاقات با پزشك و جراح عمومی بیفتید. درد آپاندیسیت را باید جدی گرفت؛ چراكه عفونت ناشی از آن می‌تواند حفره شكمی را آلوده و بیمار را در شرایط سختی قرار دهد.

 

سردردهای ناگهانی و شدید

شناسایی سردردهایی كه سراغ‌تان می‌آید شاید كار چندان ساده‌ای نباشد اما می‌توانید براساس برخی از نشانه‌ها تشخیص دهید كدام‌یك نیازمند مراجعه به پزشك است! چنانچه سردرد در اثر برخی عوامل محیطی مانند قرار گرفتن زیر نور خورشید، فعالیت بدنی سنگین، رانندگی طولانی، دوران قاعدگی و... بروز كند، متناسب با موقعیت فرد قابل بررسی و کنترل است. اما سردردهایی وجود دارند كه به هیچ یك از عوامل محیطی ارتباط ندارند؛ این سردردها به‌طور ناگهانی سراغ‌تان می‌آیند، به مرور شدت می‌گیرند؛ به گونه‌ای که فرد نسبت به نور و صدا دچار حساسیت می‌شود. این سردردها می‌توانند در گروه سردردهای میگرنی قرار بگیرند. این سردردها می‌توانند هر روز یا هر چند روز یك بار سراغ‌تان بیایند. سردردهای دیگری نیز هستند كه ناگهانی سراغ‌تان می‌آیند و با علائمی مثل كاهش بینایی، حالت تهوع و استفراغ، از دست دادن هوشیاری و بی‌حسی به ویژه در ناحیه سر همراه هستند؛ این سردردها نشانه یك آنوریسم مغزی است. تحقیقات نشان می‌دهد حدود 5 درصد افراد به این نوع سردرد دچار می‌شوند كه دلیل آن پارگی یا افزایش حجم كیسه بادكنكی عروق خونی و شریان‌ها در سر است. تا پیش از پارگی آنوریسم شاید شما حتی احساسی از این كیسه نداشته باشید اما به محض پاره شدن آن درد شدیدی در ناحیه سر احساس خواهید كرد. سابقه موروثی یا افراط در مصرف دخانیات از مهم‌ترین عوامل به وجود آورنده آنوریسم است. ابتلا به این اختلال در بزرگسالان نسبت به خردسالان بیشتر است.

چه كار كنیم؟ درباره سردردهای روزمره بهترین گزینه قرار گرفتن در محیطی آرام و بی‌صدا و مصرف یك دمنوش گیاهی تسكین‌بخش مثل گل‌گاوزبان یا بهارنارنج است. اما اگر در مقابل درد صبور نیستید، می‌توانید از یك مسكن ساده برای تسكین دردكمك بگیرید. برای سردردهایی كه شما را به نور و صدا حساس می‌كنند به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كنید؛ شاید به میگرن مبتلا باشید. اما اگر علائم آنوریسم را مشاهده كردید، باید سریع اورژانس را خبر كنید و تحت ویزیت جراح مغز و اعصاب قرار بگیرید.

 

درد و كرختی كمر

ممكن است شما پس از فعالیت سخت بدنی، ورزش یا در جریان جابه‌جایی وسایل سنگین از ناحیه كمر احساس درد كنید، دردی كه با كمی استراحت تخفیف پیدا می‌كند و از بین می‌رود. این دردها با یك مسكن ساده فراموش می‌شوند اما اگر كار خاصی انجام نداده‌اید و این درد سراغ‌تان آمده، باید كمی تامل كنید. امكان دارد به هر دلیلی و در جریان شیوه غلط زندگی با جابه‌جایی دیسك و فشار عصب نخاعی دچار مشکل شده ‌باشید. این درد را گاهی خفیف و گاهی شدید تجربه می‌کنید اما همیشه با آن سر و کار دارید پس نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید مخصوصا اگر گهگاه با بی‌حسی دست یا پا نیز مواجهه می‌شوید. بی‌توجهی به این درد خطر آسیب‌دیدگی دائمی عصب نخاعی را به همراه خواهد آورد.

چه كار كنیم؟ در مورد کمردردهای ناشی از سبک زندگی نادرست تنها راه رعایت اصول اولیه است. اما در مورد کمر دردهای گروه دوم که با عوارضی مثل بی حسی همراه است ملاقات با پزشک چاره کار است. از طریق رادیوگرافی یا‌ تصویربرداری ام‌آرآی مشخص می‌شود آیا دیسك از جای خود حركت كرده یا دچار پارگی شده است. اگر كرختی بدن حاد نشود، پزشك از طریق درمان‌هایی چون آب‌درمانی یا فیزیوتراپی به همراه تجویز داروهای ضد‌التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا دیكلوفناك، روال درمان را پی می‌گیرد. اما اگر با گذشت چند ماه التهاب عصب تغییری نكرد یا حتی بدتر شد، فرد بیمار باید تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گیرد.

 

درد قفسه سینه

 درد یا سوزش قفسه سینه كه به‌طور معمول همراه  فشار است، ممكن است ناشی از یك حركت نابه‌جا یا مصرف غذای تند یا چرب باشد كه معمولا چندان هم جدی گرفته نمی‌شود. این درد گاهی ناشی از اختلال در عملكرد معده و دستگاه گوارش است اما تكرار و تداوم آن ممكن است نشانه اختلال یا ناراحتی قلبی باشد. اگر برای خود شما محرز است كه در معرض خطر بیماری‌های قلبی قرار دارید، باید این موضوع را جدی بگیرید. برای نمونه اگر در خانواده‌تان افرادی دارید كه بیماری قلبی دارند حتما با پزشک مشاوره کنید. فراموش نكنید علائم حمله قلبی در زنان خفیف‌تر از مردان است. اگر به جز درد خفیف یا فشار در قفسه سینه احساس خستگی، گلو درد یا تنگی نفس هم سراغ‌تان آمده همین علائم كافی است تا نگران سلامت قلب‌تان شوید.

چه كار كنیم؟ اگر بعد از فعالیت بدنی یا ورزش احساس فشار شدید در قفسه سینه كردید و این فشار همراه با درد بود، باید بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید. متخصص قلب و عروق، نوار قلب شما را بررسی می‌كند تا احتمال آسیب‌ دیدن قلب را بررسی كرده و درمان لازم را برای‌تان تجویز كند. اما اگر مشكل‌تان از معده و دستگاه گوارش باشد، متخصص گوارش می‌تواند كار را برای‌تان ساده كند.

 

درد شكم

دردهای ناحیه شكم می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند؛ گاهی ممكن است نفخ سراغ‌تان آمده باشد. این عارضه در زنان نسبت به مردان بیشتر شایع است. تشخیص نفخ تا حدی برای افراد ساده است درصورتی‌كه غذای نفاخ مصرف كرده ‌باشید بروز این درد و گاز معده طبیعی است. گاهی ممكن است دل‌پیچه نیز سراغ‌تان بیاید و همه اینها در شرایطی است كه شما پرهیزهای غذایی‌ لازم را نداشته باشید. درد ناشی از قاعدگی هم از آن دردهایی است كه می‌توانید به راحتی آن را شناسایی كنید. اما دردهای شكمی وجود دارند كه كمی سخت‌تر از شكم‌دردهای معمولی هستند و این دردها علاوه بر شكم ناحیه لگن خاصره را هم درگیر می‌كنند و با احساس خستگی،تورم و نفخ همراه‌ هستند و گاهی تهوع،اسهال و استفراغ هم به همراه دارند. این دردهای شكمی باید نگران‌تان كنند.

چه كار كنیم؟ در مورد اخیر باید در سریع‌ترین فرصت با متخصص زنان مشورت كنید؛ شاید احتمال ابتلا به سرطان تخمدان یا رحم مطرح باشد. اگر تشخیص مشكوك باشد از طریق آزمایش یا سونوگرافی وجود تومور بررسی می‌شود. تشخیص زود هنگام در این مورد می‌تواند روند درمان را به‌شدت تحت تاثیر قرار دهد و در كسب نتیجه بهتر موثر باشد. در مورد نفخ و اختلالات دستگاه گوارش، متخصص گوارش می‌تواند بهترین راه‌حل‌ها را پیش روی‌تان قرار دهد.

 

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : مجله سیب سبز