نفخ و درد شکم را با طب سنتی درمان کنید
نفخ و درد شکم یکی از بیماری هایی است که به راحتی با توصیه های طب سنتی می توانید آن را درمان کنید. در طب سنتی گیاهانی هستند که می توانند به کاهش نفخ و درد شکم کمک کنند

نفخ و درد شکم را با گیاهان دارویی به راحتی درمان کنید

نفخ و شکم درد از علایمی هستند که در بسیاری از بیماریهای گوارشی دیده می شوند. رعایت چند نكته اساسی كه در طب سنتی به آن اشاره فراوانی شده است، می‌تواند در كاهش بروز این بیماری نقش بسیاری داشته باشد...

آب و هوا، خواب و بیداری، حركت و سكون و خوراكی و آشامیدنی‌ها از عوامل مهم این بیماری محسوب می‌شوند. آب‌ و هوای سالم در حفظ سلامت بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری مواقع افراد زمانی كه در سفر هستند یا با نقل و انتقالات مكانی روبرو می‌شوند این بیماری بیشتر سراغشان می‌آید. همچنین حرکت برای حیات بشر ضروری است و به همان نسبت استراحت و سکون نیز برای تجدید انرژی لازم است. تعادل خواب و بیداری در حفظ سلامت و درمان بیماری‌ها اهمیت دارد. اما پرسش مهم این است که:

چه گیاهانی برای درمان درد شكم موثر است؟

 

نفخ و درد شکم را با نعناع کم کنید

بهترین گیاهی كه در میان عامه شهرت دارد، گیاه نعناع است كه در 2 نوع گیاهی و عرق در میان مردم كاربرد دارد و مصرف عرق نعناع اثر بخشی بیشتری نسبت به دم‌كرده گیاه دارد، اما باید به این نكته اساسی هنگام مصرف این گیاه توجه داشت كه مصرف بیش از اندازه این گیاه باعث گشادشدن محل اتصال مری به معده می‌شود بنابراین بیمارانی كه از ریفلاكس معده رنج می‌برند، در میزان مصرف این گیاه باید دقت كافی داشته باشند.

 

نفخ و درد شکم را با زیره سبز، سیاه، زنیان و انسیون درمان کنید

استفاده از زیره سبز، سیاه، زنیان و گیاه انسیون در كاهش نفخ شكم بسیار موثر است و باید پس از صرف غذا از آنها استفاده شود. می‌توان حدود نیم‌ گرم زیره سیاه با مقداری نبات ساییده شده را پس از صرف غذا میل كرد. از ساییدن گیاه برای طولانی‌مدت باید خودداری كرد زیرا خاصیت گیاهی مواد پس از یك هفته از بین خواهد رفت. برای هر وعده می‌توان یكی از گیاهان نامبرده را به‌صورت پودر درآورد و استفاده كرد تا اثر درمانی آن محفوظ بماند.

 

آویشن و دارچین نفخ و درد شکم را کم می کنند

در صورتی كه پس از صرف غذا، معده شما درد می گیرد بهتر است نصف قاشق غذاخوری آویشن را با مقداری آب بجوشانید و پس از آنكه جوشانده را از صافی عبور دادید، دم‌كرده آن را نیم‌ساعت پس از غذا میل كنید. همچنین می‌توان نصف قاشق‌غذاخوری دارچین را نیز دم و میل کنید.

 

برای جلوگیری از نفخ و درد شکم همراه غذا  نوشیدنی نخورید

هیچ زمانی همراه با غذا نوشیدنی میل نشود. همچنین باید نیم ساعت قبل و بعد از غذا نیز از خوردن مایعات اجتناب كرد تا كمتر با مشكل گوارش روبرو شویم.

 

حذف غذاهایی كه به صورت خمیر تهیه می‌شود

افرادی كه دستگاه گوارش آنها بسیار حساس است، باید برای خود برنامه غذایی مناسبی داشته باشند. تصور عامه بر این است كه مصرف حبوبات نقش بسیاری در درد معده و نفخ آن دارد اما باید گفت كه استفاده از غذاهایی كه به صورت خمیر تهیه می‌شود نیز برای آنها مضر خواهد بود. خوردن پیراشكی، خمیر نان باگت، ماكارونی، پیتزا و سیب‌زمینی به این افراد توصیه نمی‌شود بنابراین بهتر است این نوع غذاها در برنامه غذایی آنها جایگاهی نداشته باشد.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : 13 درد شكم را جدی بگیرید

 بیشتر بدانید : علت درد بالای شکم بعد از غذا خوردن چیست؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir