آنفولانزا و سرماخوردگی و 10 افسانه درست و غلط
تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در چیست؟ آنفولانزا علائم شدیدتری را نسبت به سرماخوردگی دارد. مثل تب، بدن درد، خستگی شدید و سرفه خشک. در سرما خوردگی احتمال آبریزش یا گرفتگی بینی بیشتر است.

آنفولانزا و سرماخوردگی 

شما دست هایتان را شسته و ویتامین ث  هم خورده اید، اما هنوز هم امکان گرفتن میکروب هایی را از همکارانتان در محل کار دارید. دکتر ساندرا، متخصص داخلی در بیمارستان Piedmont درآتلانتا و رئیس سابق دانشکده آمریکایی پزشکان، میگوید: سرما خوردگی ها و آنفولانزا توسط ویروس ها ایجاد میشوند نه به این دلیل که شما در هوای سرد بیرون هستید. از سال های دور تا امروز شایعات و افسانه هایی درباره سرماخوردگی و آنفولانزا وجود داشته و دارد که در این مقاله با شما آنها را رمزگشایی می کنیم.

 

سرما خوردگی میتواند تبدیل به آنفولانزا شود

نادرست. دکتر Kenneth Steier ، رئیس آموزش بالینی و پروفسور دانشکده پزشکی Osteopathic در Middletown نیویورک میگوید: سرما خوردگی و آنفولانزا هردو بیماری های تنفسی هستند، اما توسط ویروس های مختلفی ایجاد میشوند. آنفولانزا و سرماخوردگی مشابه و یکسان به نظر می رسند زیرا هردو علائم آنفولانزا را دارند.

پس تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی در چیست؟

آنفولانزا علائم شدیدتری را نسبت به سرماخوردگی دارد. مثل تب، بدن درد، خستگی شدید و سرفه خشک. در سرما خوردگی احتمال آبریزش یا گرفتگی بینی بیشتر است. به علاوه، عوارض سرما خوردگی اغلب بیماران را راهی بیمارستان نمیکند. و مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، تخمین میزنند که هر ساله، بیش از 200000 نفر با عوارض مربوط به آنفولانزای فصلی در بیمارستان بستری میشوند.

 

آنفولانزا آنقدر هم جدی نیست

در واقع جدی است. CDCمراکز کنترل بیماری امریکا تخمین میزنند که 5 تا 20 درصد جمعیت آمریکا هر ساله به آنفولانزا مبتلا می شوند. و در طول آنفولانزای فصلی سال 2015 - 2014، 146 کودک از علل مربوط به آنفولانزا در گذشتند.دکتر Steier میگوید: این استدلال خوبی برای تزریق واکسن آنفولانزاست. افراد مبتلا به آسم، مشکلات قلبی یا افراد بالای 65 سال بسیار بیشتر در معرض خطر مرگ و یا مشکلات بعد از آنفلوآنزا به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن آنها هستند. زنان باردار نیز باید این واکسن را دریافت کنند.


مردن از تب

جواب منفی است! در حقیقت، آن بر خلاف آن چیزی است که بدن شما نیاز دارد. تب، واکنش طبیعی بدن به منظور تلاش برای از بین بردن ویروسی مانند سرما خوردگی و یا آنفولانزاست. تب، به طور کامل هیج ارتباطی با مصرف مواد غذایی شما ندارد. در عوض، نوشیدن مایعات بیشتر و جایگزینی آنچه که از دست داده اید، به حفظ سطح کالری طبیعی بدن و تقویت سیستم ایمنی بدنتان کمک می کند.

 

حرارت خشک یا سرد شما را بیمار خواهد کرد

دکتر Steier توضیح میدهد، آب و هوای سرد باعث می شود شما سرد، و آب و هوای گرم باعث می شود شما گرم شوید، اما هیچ یک باعث ابتلای شما به آنفلونزا یا سرماخوردگی نمی شود چرا که آنها توسط ویروس ها ایجاد می شوند.در حالی که شما از یک نسیم زمستانی سرما نمی خورید، هوای مرطوب می تواند مفید باشد اگر شما مشکل تنفسی داشته باشید. سعی کنید دوش بگیرید، به سونا بروید و یا از مرطوب کننده هوای سرد استفاده کنید، هر یک از این فعالیت ها میتوانند علائم تنفسی مربوط به سرما خوردگی و یا آنفولانزا را کاهش دهند.

 

با موی نم دار بیرون نروید

دکتر Steier میگوید، هیچ سند علمی که این افسانه قدیمی را متحمل شود، وجود ندارند. در واقع، درجه حرارت در طول پاییز و زمستان افت میکند و مردم گرفتار سرماخوردگی و ویروس های آنفولانزا می شوند. اما موهای شما هیچ نقشی در گسترش عفونت ندارند.

واکسن آنفولانزا باعث سرما خوردگی میشود

اشتباه است. CDCمراکز کنترل بیماری امریکا شایع ترین عوارض جانبی این واکسن را درد، قرمزی و حساسیت به لمس، تورم در محل تزریق ذکر میکند. برخی افراد ممکن است به تب با درجه پایین، سر درد و درد عضلانی مبتلا شوند، اما نه به  آنفولانزا.

 

اگر بیمار هستید، از خوردن فرآورده های لبنی خودداری کنید

اگر شما با یک بیماری مزمن تنفسی مانند آسم، بزرگ شدید، شاید این را شنیده باشید: لبنیات خلط را غلیظ تر میکند.دکتر Steier میگوید: این درست نیست، مگر اینکه شما از ابتدا مشکلات لبنی مانند عدم تحمل لاکتوز و یا حساسیت غذایی داشته باشید. هیچ رابطه ای بین محصولات لبنی و خلط وجود ندارد.

 

اگر واکسن آنفولانزا را تزریق کنید، مصون خواهید بود

دکتر Steier میگوید: این درست نیست. واکسن آنفولانزا از شما در برابر  H1N1 ، H3N2 و آنفولانزای نوع B، محافظت میکند. با این حال، این واکسن تنها حدود 70 تا 80 درصد ویروس های آنفولانزایی که در یک فصل معین وجود دارند را تحت پوشش قرار میدهد. و تزریق یکبار این واکسن به این معنا نیست که شما دوباره به این بیماری مبتلا نمی شوید. اما بازهم، ایمن بودن بهتر از پشیمانی است! دکتر Steier همه افراد را به زدن واکسن آنفولانزا تشویق میکند.

 

نباید ورزش کنید

بالعکس. دکتر Steier میگوید: "یک روز پرجنب و جوش سرماخوردگی را عاجز می کند."  ورزش می تواند شما را از سرماخوردن حفظ کند."- اگر در حال حاضر سرما خوردگی دارید، نمی توانید آن را  با ورزش درمان کنید. زمانی که شما در حال دست و پنجه نرم کردن با سرماخوردگی هستید و قصد رفتن به باشگاه را دارید، از تمیز بودن فضای تمرین اطمینان حاصل کنید و با شستن دست ها از سرایت آلودگی به سایر افراد تمرین کننده، جلوگیری کنید. اگر برای روال همیشگی تمرین روزانه آماده نیستید، به بدن خود گوش دهید. به خودتان سخت نگیرید و در منزل حرکات کششی را انجام دهید.

 

پوشاندن دهان(با دست ها)

لطفا این کار را نکنید. دکترSteier میگوید: "دست ها میتوانند عفونت را به افراد دیگر انتقال دهند." حال اگر شما میگویید که سرفه مربوط به خود شماست، و سپس با فرد دیگری دست میدهید، و از دستگیره شرکتی استفاده میکنید که سایرین هم از آن استفاده میکنند. در عوض، سعی کنید که به سمت بازوهایتان سرفه کنید. اگر متوجه شدید که با دست هایتان سرفه کردید، آن ها را بشورید و برای جلوگیری از انتشار میکروب، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ