دیابت یک بیماری نسبتا شایع در جامعه ماست، اما متاسفانه اکثر مبتلایان با همه عوارض این بیماری آشنا نیستند. یکی از مهم ترین عوارض دیابت ابتلا به مثانه عصبی یا مثانه نوروژنیک است که با جزئیات بیشتری به آن اشاره می کنیم.

 آیا می دانید دیابت باعث بروز بیماری مثانه عصبی می شود؟

 رئیس انجمن نورویورولوژی ایران به عوارض متعدد بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: دیابتی ها علاوه بر ابتلا به بیماری های کلیوی، قلبی و عروقی و چشمی، در معرض ابتلا به فلج مثانه neurogenic bladder یا مثانه نوروژنیک یا مثانه عصبی هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مثانه نوروژنیک و درمان آن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دیابت درمان قطعی دارد؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پاسخ به سوالات دیابت (1)

بیماران دیابتی بخوانند: دیابت بروز بیماری مثانه عصبی را هم در پی دارد

مثانه نوروژنیک یا فلج شدن مثانه و یا مثانه عصبی یکی از بیماری هایی است که موجب اختلال در ادرار می ‌شود، در این بیماری اختلال در سیستم عصبی مرکزی یا محیطی موجب اختلال در کنترل ادرار می‌شود.

سیستم عصبی خودکار در بدن، مثانه و مجاری ادراری را هم عصب‌ دهی می‌ کند و این اعصاب در احساس پُر شدن مثانه، احساس نیاز به دفع ادرار و کمک به تخلیه ادرار نقش اصلی دارند؛ و بیماری دیابت می‌ تواند برروی سیستم عصبی خودکار تاثیر گذاشته و کار این سیستم را مختل کند.

 41 درصد بیماران دیابتی بالای 45 سال دچار درجاتی از مثانه نوروژنیک هستند و این آمار نشان دهنده شیوع بیماری در کشور است که باید به آن توجه جدی کرد.در این حالت اعصاب مثانه بطور صحیح، کار خود را انجام نمی دهند و مریض دیابتی احساسی از پر بودن مثانه یا حتی مقدار باقیمانده ادرار در مثانه ندارد.

 آیا می دانید دیابت باعث بروز مشکل در مثانه می شود؟

از جمله عوارض این بیماری عبارتند از عدم تخلیه کامل، ایجاد عفونت و بروز مشکل در کلیه ها که به دلیل باقیماندن بخشی از ادرار در مثانه، کلیه ها می توانند دچار آسیب جدی شوند و حتی ممکن است این فرد نیازمند به دیالیز شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم عفونت کلیه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عامل درد پایین کمر می تواند عفونت کلیه باشد


در برخی مواقع بی اختیاری ادرار فرد به دلیل مشکل پروستات یا بیماری های زنانه نبوده و فرد به دلیل ابتلا به فلج مثانه یا مثانه عصبی به این مشکل دچار می شود.برخی مواقع، مریض با عفونت یا بی اختیاری ادراری به پزشک مراجعه می کند اما در معاینه مشخص می شود که وی به بیماری مثانه نوروژنیک مبتلا است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سرطان پروستات و باور های غلط درباره پروستات

اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره بی اختیاری ادرارعوارض دیابت بر مثانه مورد غفلت قرار می گیرد

 خوشبختانه در سال های اخیر توجه خوبی به برخی از عوارض دیابت از جمله قلبی و عروقی و چشمی شده اما عوارض دیابت بر مثانه مورد غفلت قرار گرفته و توجه جدی به این موضوع نمی شود.

مشکلات مثانه براثر عوارض دیابت در جامعه ما شایع است، پزشکان هم توجه جدی به عوارض دیابت بر مثانه نمی کنند و این موضوع می تواند مشکلاتی برای بیماران دیابتی به وجود آورد.

به پزشکان توصیه می شود در هنگام مشاوه به بیماران دیابتی به عوارض این بیماری بر مثانه توجه داشته باشند. در صورتی که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان با درمان های مناسب جلوی پیشرفت آن را گرفت.

به بیماران دیابتی هم توصیه می شود که آزمایشات منظم از مثانه را انجام دهند تا دچار عوارض این بیماری نشوند.گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : irna.ir


 
 

 
X