آیا تنگی نفس همیشه نشان دهنده بیماری قلبی است؟
 گاهی تنگی نفس نشانه بیماری و مشکل در قلب است، اما همیشه اینگونه نیست. گاهی تنگی نفس نشان دهنده وجود یک بیماری دیگر است که در این مقاله با جزئیات بیشتری به آن می پردازیم.

 چه زمانی تنگی نفس نشانه بیماری قلبی است؟

دکتر حمیدرضا رحمانپور متخصص قلب و عروق با بیان اینکه تنگی نفس در هر زمانی نشانه بیماری قلبی و عروقی نیست، گفت: تنگی نفس ناشی از بیماری‌های قلبی می‌تواند به دلیل بیماری‌های دیگری همچون فشار خون کنترل نشده باشد.

تنگی نفس اگر همراه با درد سینه، خستگی زودرس، ضعف و بی‌حالی شدید باشد، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی باشد که علت آن به عوامل مختلفی همچون تنگی عروق کرونر بستگی دارد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم بیماری قلبی که فکرش را هم نمی کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری های قلبی را این گونه پیش بینی کنید


تنگی نفس در هر زمانی نشانه بیماری قلبی و عروقی نیست، تنگی نفس ناشی از بیماری‌های قلبی می‌تواند به دلیل بیماری‌های دیگری همچون فشار خون کنترل نشده، بیماری‌های دریچه قلب، تومور داخل قلب، نارسایی قلب و بیماری‌های دریچه‌ای قلب باشد.

 آیا تنگی نفس همیشه نشان دهنده بیماری قلبی است؟

تنگی عروق کرونر باعث فشار خون بالا می‌شود و در این حالت فرد ناگهان دچار تنگی نفس شده و احتمال سکته قلبی وجود دارد. در این حالت ممکن است حتی درد سینه‌ای وجود نداشته باشد و در موارد بسیار حاد ممکن است حتی باعث شود که کف از دهان بیرون بیاید.

تنگی نفس ناشی از تنگی دریچه میترال معمولاً در میانسالی رخ می‌دهد اما با توجه به شیوع فشار خون، این بیماری در سنین پایین نیز فراگیر شده است. آسم، مسمومیت ناشی از کربن مونو اکسید، سکته قلبی و نارسایی قلبی از جمله بیماری های هستند که می توانند بر روی تنگ شدن نفس اثر داشته باشند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آسم را بهتر بشناسیم

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تسکین آسم با طب سنتی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علایم قبل از سکته قلبی که بدن تان ارسال می کند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم سکته قلبی و تفاوت آن با ایست قلبی


تنگی دریچه میترال* Mitral valve در نوجوانی همراه با سرماخوردگی گاهی می‌تواند منجر به عفونت شود یعنی آنتی‌بادی‌ها دریچه میترال را تنگ می‌کنند و پزشک از صدای قلب متوجه موضوع می‌شود.

* دریچه میترال Mitral valve : دریچه میترال یا دو لختی ، دریچه‌ای است که بین دهلیز چپ و بطن چپ قلب قرار گرفته‌است و راه ارتباطی بین آنهاست و شامل دو دهانه‌ است. به طور طبیعی دهانه‌های این دریچه، طی انقباض بطن چپ به وسیله تارهای نگه‌دارنده، محکم بسته نگه داشته می‌شوند.


مهمترین راه تشخیص تنگی نفس‌هایی که نشانه‌ای از بیماری‌های قلبی هستند، گرفتن شرح حال و معاینه دقیق بیمار توسط پزشک است و در صورتی که فرد به بیماری‌های قلبی مشکوک باشد، باید برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر از اکو استفاده شود.گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : farsnews.com