نشانه های سوخت و ساز آهسته و ارتباط آن با غده تیروئید
 سوخت و ساز آهسته بدن باعث بروز نشانه هایی می شود، اما نشانه های سوخت و ساز آهسته چیست و چه عاملی باعث بروز این مشکل می شود؟

 سوخت و ساز آهسته باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

سوخت و ساز شما فرآیندی است که طی آن بدن برای عملکردهای پایه خود مانند ضربان قلب، فعالیت مغز، و تنفس انرژی مصرف می کند. از آنجایی که سوخت و ساز شما غذا را برای تامین سوخت تجزیه می کند، افرادی که دارای سوخت و سازی با آهنگی سریع هستند می توانند هر آنچه دوست دارند مصرف کنند بدون این که نگران افزایش وزن باشند. این در شرایطی است که افرادی که دارای سوخت و ساز آهسته هستند باید سخت‌تر کار کنند تا وزن از دست دهند و وزن خود را حفظ کنند.

در ادامه با برخی علائم شایع سوخت و ساز آهسته بیشتر آشنا می شویم. اگر هر یک از آنها را تجربه می کنید، مراجعه به پزشک برای بررسی شرایط غده تیروئید بهترین اقدام محسوب می شود.


نشانه های سوخت و ساز آهسته چیست؟

1. سوخت و ساز آهسته باعث افزایش وزن می شود

بزرگ‌ترین نشانه سوخت و ساز آهسته افزایش وزن غیر قابل توضیح است. اگر یک رژیم غذایی سالم را دنبال می کنید و ورزش می کنید، اما همچنان وزن اضافه می کنید، این شرایط می تواند با سوخت و ساز شما در ارتباط باشد.


2. سوخت و ساز آهسته باعث بروز مشکل در کاهش وزن می شود

سوخت و ساز آهسته نه تنها می تواند به افزایش وزن منجر شود، بلکه کاهش وزن را نیز می تواند بسیار دشوار سازد، حتی اگر رژیم های غذایی و ورزشی سخت و طاقت فرسا را دنبال کنید.


3. سوخت و ساز آهسته باعث می شود همواره احساس خستگی کنید

هنگامی که بدن شما با آهنگی کند انرژی می سوزاند، این شرایط احساس خستگی مکرر و بیشتر را به همراه دارد.


4. سوخت و ساز آهسته باعث خشکی پوست می شود

هنگامی که سوخت و ساز آهسته است، سلول های شما به آن اندازه که باید فعال نیستند، که به معنای عدم دریافت خون کافی است. این شرایط می تواند بر پوست شما تاثیرگذار باشد و احساس خشکی و ترک خوردگی را در آن ایجاد کند.


5. سوخت و ساز آهسته باعث سردردهای مکرر می شود

نشانه های سوخت و ساز آهسته و ارتباط آن با غده تیروئید

هنگامی که غده تیروئید عملکرد درست خود را ارائه نمی کند، و با کم کاری آن مواجه هستید، این شرایط می تواند محرک سردرد یا حتی میگرن شود.


6. سوخت و ساز آهسته منجر به فراموشی می شود

میزان بیش از اندازه کم هورمون تیروئید که سوخت و ساز را تنظیم می کند، می تواند به ضعف حافظه و فراموشی منجر شود.


7. سوخت و ساز آهسته باعث ریزش مو می شود

فرآیندهایی که پوست شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بر شرایط مو نیز تاثیرگذار هستند. آهنگ کند سوخت و ساز می تواند بر توانایی رشد و بازسازی مو تاثیرگذار باشد.


8. سوخت ساز آهسته باعث سرد شدن بدن می شود

سرد بودن دائمی بدن یکی از نشانه های کم کاری تیروئید است، که سرعت سوخت و ساز شما را نیز آهسته می سازد. اگر بدن شما همواره سرد است، احتمالا غده تیروئید به اندازه ای که باید فعال نیست و همچنین سوخت و ساز شما کند است.


9. سوخت و ساز آهسته باعث کاهش میل جنسی می شود

سطوح کم هورمون تیروئید می تواند به معنای سطوح کم هورمون های جنسی، مانند تستوستورن testosterone ، باشد، که این شرایط ممکن است بر میل جنسی و خلق و خوی شما تاثیرگذار باشد.


10. سوخت و ساز آهسته باعث بروز افسردگی می شود

از آنجایی که کم کاری تیروئید موجب کند شدن فرآیندهای درون بدن می شود، جای شگفتی نیست که خلق و خوی شما نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. افسردگی با کم کاری تیروئید و پیرو آن سوخت و ساز آهسته پیوند خورده است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : هر آنچه باید درباره پرکاری و کم کاری تیروئید بدانید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم اختلالات تیروئید را بشناسیدگردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com