عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب
 خواب یکی از مهم ترین مسائل زندگی ماست که بروز هر گونه اختلال در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت. در این مقاله به چند اختلال نادر و عجیب اشاره می کنیم که در برخی موارد ممکن است منجر به مرگ فرد مبتلا شوند.

 اختلالات خواب عجیب و ترسناک را بشناسید

 خواب قرار است بخش استراحت ما در طول شبانه روز باشد، زمانی که به بدن و ذهن خود اجازه استراحت می دهیم تا خود را بازسازی کنند و انرژی ما را افزایش داده و ما را برای فعالیت های روز بعد آماده سازند. به هر حال برای برخی افراد مبتلا به اختلالات خواب کمیاب و عجیب در زمان خواب اتفاقاتی می افتد، اتفاقاتی آنقدر عجیب که برای فرد مبتلا ترسناک و در بدترین حالت کشنده خواهند بود.

در ادامه 6 اختلال خواب عجیب و ترسناک را معرفی می کنیم.


1. سندروم کلین لوینKleine-Levin Syndrome  یا زیبای خفته

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

همه ما منتظر روزی هستیم که بتوانیم از چند ساعت خواب بیشتر لذت ببریم و علت آن هم زمان از دست رفته خواب است که در طول هفته اتفاق افتاده است. با این حال به هر دلیلی که باشد، چند ساعت خواب اضافه لازم به نظر می رسد. اما آیا می توانید 23 ساعت خواب در طور روز را تصور کنید؟ 23 ساعت خواب در طول شبانه روز به مدت 3 هفته پشت سر هم چطور؟ این میزان خواب عجیب است و ارتباطی به جادو ندارد، اما اتفاقی است که برای مبتلایان به سندروم کلین لوین یا زیبای خفته رخ می دهد.

این اختلال بیشتر پسران جوان در محدوده سنی 15 سال را تحت تاثیر قرار می دهد که علائم آن حدود 8 سال طول می کشد (در خانم ها مدت زمان بیشتری ادامه پیدا می کند). مبتلایان به اختلال کلین لوین تقریبا تمام روز را به مدت یک یا چند هفته می خوابند. بیدار کردن این افراد کار خیلی سختی است. و زمانی که بیدار می شوند رفتارهای خیلی عجیبی نشان می دهند؛ به عنوان مثال اختلال پرخوری binge eating (فرد بیش از حد غذا می خورد و در نهایت دچار عذاب وجدان پرخوری می شود)، افزایش شدید میل جنسی، سردرگمی، بی تفاوتی، توهم و گاهی رفتارهای کودکانه.

مدت زمان بین هر بار وقوع این اختلال ممکن است از 6 ماه تا یک سال طول بکشد که در این مدت فرد الگوی خواب و رفتارهای کاملا طبیعی دارد.

اطلاعات خیلی کمی در مورد علت بروز این بیماری وجود دارد، گرچه طبق بررسی های انجام شده مشخص شده است که بیش از دو سوم این بیماران در معرض عفونت بوده اند. تنها دارویی که برای درمان این اختلال مفید بوده است، لیتیوم است.


2. فلج خواب یا بختک Sleep Paralysis

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

در زمان خواب بدن بین دو مرحله REM (حرکت سریع چشم ها) و NREN (عدم حرکت چشم ها) قرار می گیرد. در مرحله REM فعالیت مغز به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند (مشابه فعالیت مغز در زمان بیداری) و در نتیجه در این مرحله شما خواب می بینید. برای اینکه تمام رویاهایی که می بینید در زمان خواب اجرا نکنید، بدن وارد یک حالت فلجی می شود و تمام عضلاتی که می توانید حرکت دهید غیر فعال می شوند.

اما برخی افراد در مرحله REM، زمانی که هنوز بدن آنها فلج است، از خواب بیدار می شوند. در این زمان فرد از اطراف خود آگاه است ولی قادر به حرکت بدن خود نیست. برخی افراد علاوه بر فلج شدگی دچار توهمات دیداری و شنیداری می شوند و احساس ترس شدید و تنگی نفس می کنند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فلج شدن در خواب

اگر می خواهید بیشتر بدانید : چه عواملی باعث ایجاد بختک در خواب می‌شود؟


3.    اختلال رفتاری در مرحله REM خواب REM Sleep Behavior Disorder

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

روی دیگر فلج خواب، اختلالی است به نام اختلال رفتاری در مرحله رم خواب. در این اختلال بدن فرد در زمان خواب فلج نمی شود و در نتیجه فرد رویاها و خواب های خود را اجرا می کند. این نوع اختلال خیلی ترسناک است، به ویژه اگر فرد مبتلا ذاتا فرد خشنی باشد. برخی فعالیت ها عبارتند از جیغ زدن، فریاد زدن، مشت کوبیدن، لگد زدن، درگیر شدن، پریدن از تخت و حتی دویدن. اختلال رفتاری در مرحله رم خواب هم باعث آسیب دیدن فرد مبتلا و هم اطرافیان او می شود.

ترسناک تر از آن ارتباط بین اختلال رم خواب و دیگر اختلالات عصبی است. طبق مقاله "اجرای رویاهایمان ممکن است باعث آسیب دیدنمان شود"  Acting Out Our Dreams May Lead to Injury، اختلال رفتار در مرحله رم خواب معمولا با دیگر اختلالات عصبی در ارتباط است و 50 درصد بیماران به بیماری دیگری هم مبتلا هستند، مانند بیماری پارکینسون، زوال عقل با اجسام لویی* dementia with Lewy bodies و بیماری ام اس آ یا پارکینسونیم* multiple system atrophy. به علاوه افرادی که دچار اختلال رفتاری در مرحله رم خواب هستند، 65 درصد بیش از دیگران در معرض ابتلا به دیگر اختلالات هستند که سال ها پس از مشاهده اولین علائم بروز می کنند.

* زوال عقل با اجسام لویی Dementia with Lewy bodies (DLB): نوعی از زوال عقل است که ارتباط نزدیکی با بیماری پارکینسون دارد. ویژگی بافتی این بیماری، وجود اجسام لویی است. اجسام لوییLewy bodies دانه‌های غیرعادی پروتئین‌ها هستند که درون سلول‌های عصبی در بیماری‌های پارکینسون، زوال عقل جسم لویی و تعدادی دیگر از بیماری‌ها، گسترش پیدا می‌کنند. این اجسام زیر میکروسکوپ در حین بافت شناسی مغز، قابل شناسایی هستند. اجسام لویی به صورت توده‌های دایره شکل هستند که باعث جابه‌جایی دیگر اجزا سلولی می‌شوند.

* بیماری پارکینسونیم یا ام اس آ MSA or Multiple System Atrophy : یکی از انواع بیماری های شبه پارکینسون است که می تواند قسمت های مختلف سیستم اعصاب شامل سیستم حرکتی (از جمله مخچه) و سیستم اعصاب خودکار را درگیر کند.


4.    سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب Sexomnia

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

راه رفتن در خواب به اندازه کافی عجیب است. اما انجام برخی رفتارهای دیگر در زمان خواب حتی عجیب تر هم به نظر می رسد. افراد مبتلا به سکسومنیا در زمان خواب به طور مداوم درگیر فعالیت های جنسی می شوند و اغلب فعالیت جنسی خشونت آمیز است. فعالیت جنسی در خواب ممکن است به شکل خودارضایی، رابطه جنسی کامل، نوازش و حتی تجاوز باشد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا چیست؟


5.    سندروم انفجار سر Exploding Head Syndrome

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

سندروم انفجار سر شبیه به یک فیلم تخیلی ساخته شده در هالیوود به نظر می رسد، اما در حقیقت نوعی اختلال واقعی است. به هرحال بر خلاف دیگر اختلالاتی که تاکنون به آنها اشاره کردیم، شباهت زیادی به اسم آن ندارد – سر هیچکس تا به حال منفجر نشده است.

افراد مبتلا به سندروم انفجار سر قبل از خواب دچار توهمات شنوایی می شوند. یعنی همین که شروع به خوابیدن می کنند، یا مدت کوتاهی پس از شروع خواب، با صدای بسیار بلند از خواب بیدار می شوند. اکثر مبتلایان اظهار کرده اند که این صدا شبیه به صدای انفجار یا شلیک گلوله، بسته شدن ناگهانی در و یا کشیده شدن سنج ها به یکدیگر. گاهی نیز توهمات بینایی از نور خیره کننده همراه با صدا رخ می دهد.

این اختلال بسیار ترسناک است، به هر حال با درد یا سردردی همراه نیست، اما بسیاری از مبتلایان قبل و بعد از بیدار شدن احساس ترس و اضطراب شدید دارند.

سندروم انفجار سر اختلال آسیب رسانی نیست، اما مبتلایان به این اختلال دچار نوعی ترس از خواب می شوند که می تواند منجر به بروز اختلال خواب دیگری شود، مانند بی خوابی.


6.    بی خوابی کشنده فامیلی Fatal Familial Insomnia

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

بی خوابی کشنده فامیلی Fatal Familial Insomnia با بی خوابی یک شبه شروع شده و به طور پیوسته افزایش می یابد تا اینکه در عرض چند ماه فرد مبتلا اصلا نمی خوابد. بی خوابی به خودی خود برای فرد کشنده نیست، اما دیگر علائمی که مدت کوتاهی بعد از نخوابیدن بروز می کنند خطرناک خواهند بود. بدن در سیستم عصبی اتونوم * Autonomic nervous system عملکرد غیر طبیعی خواهد داشت و این مسئله باعث می شود بدن در کنترل فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن دچار مشکل شود.

* دستگاه عصبی خودگردان Autonomic nervous system: در برگیرنده آن دسته از نورون‌های حرکتی است که فعالیت ماهیچه‌های صاف، تراوش غده‌ها، تپش قلب و روی هم رفته کنش اندام‌های درونی را ساماندهی می‌کنند.


نشانه های بی خوابی کشنده فامیلی عبارتند از: بی خوابی، فشار خون بالا، ضربان قلب سریع، تعریق زیاد، مشکل در راه رفتن، پریدن عضلات، کاهش وزن، زوال عقل و در نهایت مرگ.

بی خوابی کشنده فامیلی در حال حاضر قابل درمان نیست (گرچه برخی علائم آن بهبود پیدا می کنند) و یک اختلال بسیار شدید است. این اختلال ممکن است از 6 ماه تا 3 سال طول بکشد و با پیشروی اجتناب ناپذیر همراه است، فرد دچار کما شده و در فاصله 18 ماه از دنیا می رود.

گاهی با وارد شدن یک شوک به فرد بخشی از مغز که مسئول هماهنگی خواب و بیداری است غیر فعال شده و فرد توانایی خوابیدن خود را از دست می دهد. به عنوان مثال مرد 60 ساله ویتنامی پس از ابتلا به یک تب شدید نتوانست بخوابد و اکنون 33 سال از آن اتفاق می گذرد و او تمام این مدت را بیدار بوده است. نمونه دیگر زنی است که بعد از مشاهده صحنه خودسوزی دچار این مشکل شد و اکنون 17 سال است که نخوابیده است.تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ