مصرف میوه ها و رژیم غذایی سالم بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب است. یکی از بهترین میوه هایی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند، کیوی است.

کیوی میوه ای که با کبد چرب مقابله می کند

اگر مادران در این دوران رژیم غذایی با چربی بالا مصرف کنند، فرزندشان به اختلالاتی همچون اضافه وزن یا بیماری کبد چرب غیرالکلی دچار می‌شود. با این حال نتایج یک بررسی تازه حاکی از آن است که ترکیبی موجود در کیوی می‌تواند از بروز کبد چرب غیرالکلی جلوگیری کند.

در این بررسی پزشکان آمریکایی مشاهده کردند ترکیب پیرولوکوئینولین کوئینون*  Pyrroloquinoline quinone یا به اختصار PQQ موجود در کیوی از پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی در موش‌هایی که مادرشان رژیم غذایی با میزان چربی بالا داشته،‌ جلوگیری می‌کند.

* پیرولوکوئینولین کوئینون Pyrroloquinoline quinone: آنتی اکسیدانی است که در خاک و بسیاری از غذاها یافت می شود. PQQ در شیر انسان، سویا، جعفری، کرفس و کیوی وجود دارد.


بیماری کبد چرب غیرالکلی عارضه‌ای است که با تولید چربی در کبد شناخته می‌شود و ناشی از مصرف مواد الکلی نیست.

چاقی، سطح بالای کلسترول، فشار خون و بالا بودن میزان تری‌گلیسیرید عوامل کلیدی موثر در بروز بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند
و این مشکلات اغلب از رژیم غذایی با چربی بالا ناشی می‌شوند.

پیشگیری از کبد چرب با کیوی

هرچند نوع غذایی که فرد مصرف کرده تنها عامل بروز این بیماری نیست بلکه وضعیت سلامت کبد وی حتی می‌تواند تحت تاثیر نوع تغذیه‌ مادر او در دوران بارداری باشد.

در سال‌های اخیر مطالعات متعددی در مورد تاثیر رژیم غذایی مادر روی سلامت نوزاد انجام گرفته‌ است. به طور مثال سال گذشته بخشی از آزمایشات نشان داد مادران بارداری که از رژیم غذایی پرچرب مصرف می‌کنند بیشتر احتمال دارد فرزندشان به سرطان پستان مبتلا شود.

همچنین رژیم غذایی نامطلوب مادر در زمان بارداری، باکتری معده نوزاد را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که او را با خطر چاقی و مشکلات دیگر جسمی مواجه می‌کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، در این بررسی نیز پزشکان آمریکایی به تاثیر ترکیب PQQ موجود در کیوی در جلوگیری از انباشت چربی در کبد موش‌هایی پی بردند که مادرانشان رژیم غذایی پرچرب داشته‌اند.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : کاهش کلسترول خون با کیوی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان کبد چرب با چند گیاه موثر

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آنچه در مورد پوست کیوی نمی دانید 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اثرات کیوی بر سلامتی و پیشگیری از سرطان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علت کبد چرب غیرالکلی چیست و آیا کبد چرب درمان می شود؟ گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir


Save
 
 

 
X