افزایش احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید با باکتری های موجود در شیر
در مطالعه ای جدید محققین متوجه شدند که برخی از باکتری های موجود در شیر ممکن است آغاز گر بیماری آرتروز باشند.

 تاثیر باکتری های شیر در افزایش احتمال خطر بیماری آرتریت روماتوئید

همواره مصرف شیر به دلیل میزان بالا کلسیم با بهبود سلامت استخوان ها و تراکم استخوان همراه بوده است.

اما اکنون محققان دانشگاه سنترال فلوریدا پی برده اند مجموعه ای از باکتری های موجود در شیر ممکن است آغازگر ابتلا به آرتریت روماتوئید Rheumatoid arthritis در افرادی باشد که به لحاظ ژنتیکی مستعد این بیماری هستند.  آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی و خودایمنی است که موجب می شود سیستم ایمنی به مفاصل، ماهیچه ها، استخوان ها و اندام فرد حمله کند.

معمولا بیماران با درد و تغییرشکل استخوان ها عمدتا در دست و پاها روبرو هستند. این بیماری ممکن است در هر سنی روی دهد اما شروع آن عمدتا بین سنین ۴۰ تا ۶۰ سال است و شیوع آن در زنان سه برابر بیشتر است.

در این مطالعه رابطه بین آرتریت روماتوئید و زیرگونه میکوباکتری آویوم پاراتوبرسالوسی Mycobacterium avium paratuberculosi یا به اختصار MAP مشخص شده است. انسان ممکن است با مصرف شیر، گوشت گوساله و کودهای حیوانی بدست آمده از مدفوع گاو در تماس با این باکتری قرار گیرند.

مطالعه شامل ۱۰۰ بیمار داوطلب بود. حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به آرتروز روماتوئید دارای جهش در ژن PTPN۲/۲۲ و ۴۰ درصد از لحاظ آزمایش MAP، مثبت بودند.

صالح ناصر، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید:  ما معتقدیم که افراد متولدشده با این جهش ژنی که بعدها به خاطر مصرف شیر یا گوشت آلوده در معرض MAP قرار می گیرند با ریسک بالا ابتلا به آرتروز روماتوئید مواجه هستند. به گفته وی، فهم نقش MAP در ابتلا به این بیماری می تواند به معنای درمان موثرتر این بیماری باشد.


اگر می خواهید بیشتر بدانید : تفاوت آرتریت با آرتروز چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟ 

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : لیدی گاگا در حال مبارزه با بیماری آرتریت روماتوئید است!!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : احتمال ابتلا به التهاب مفصل یا آرتریت در این مشاغل چند برابر می شود  گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mehrnews.com