علائم سرطان را بشناسید و قبل از پیشرفت درمانش کنید
تشخیص سرطان در مراحل اولیه اهمیت زیادی دارد و درمان آن را در کوتاه مدت و با هزینه های کم تر امکان پذیر می کند. بنابراین توجه به تغییرات ظاهری بدن در این زمینه به شما کمک می کند.

پیش نشانه های سرطان کدامند

افراد باید نسبت به تغییرات ظاهری بدن خود توجه بیشتری نشان دهند، اغلب افراد مبتلا به سرطان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در آنها به شدت پیشرفت کرده و برای خاموشی سرطانی باید راه‌های درمانی متعددی را به طور همزمان طی کنند. این افراد اغلب به تغییرات جسمانی‌شان کم توجه بودند به همین دلیل لازم است جامعه با علائم و نشانه های بروز سرطان بیشتر آشنا شوند.

نفخ کردن و احساس سیری زودرس به شکل طولانی یکی از عوامل سرطان تخمدان در زنان به حساب می‌آید

تغییرات پوستی نظیر تغییر رنگ خال‌ها، تغییر در تعداد و اندازه آنها همچنین خونریزی از خال می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پوست باشد.


مشکل در بلع و قورت دادن غذا می‌تواند نشانه سرطان مری و معده باشد.

وجود خون در مدفوع و ادرار می‌تواند نشانه سرطان روده به حساب آید.

لکه‌های سفیدی که درون دهان زده می‌شود و با درمان اولیه بهبود نمی‌یابد ممکن است نشانه آغاز سرطان دهان باشد.

البته همه مواردی که تاکنون ذکر شده می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد و این بدان معناست که خود افراد باید به تغییرات جسمانی توجه داشته باشند، چراکه این موضوعی با اهمیت است که باید بیشتر به آن توجه شود.


عوامل تشدید کننده ایجاد کننده سرطان کدامند

 علائم سرطان را بشناسید و قبل از پیشرفت درمانش کنید

تغییر سبک زندگی در دهه‌های اخیر سبب افزایش شیوع سرطان در جامعه شده است. سید روح الله میری فوق تخصص جراحی سرطان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با نحوه سبک زندگی و سرطان اظهار داشت: وقتی صحبت از رابطه تغییر سبک زندگی با سرطان می‌شود، بسیاری تصور می‌کنند که منظور بازگشت به شیوه‌های سنتی و حتی روستایی است؛ درحالی که به هیچ وجه اینطور نیست و باید در این زمینه بیشتر آموزش داده شود.

سبک زندگی در جامعه دچار افراط و تفریط شده است که البته همین تغییرات شدید باعث افزایش سرطان می‌شود؛ به طور نمونه استفاده بیش از حد از غذاهای فست فود و آماده یکی از عوامل سرطان‌های دستگاه گوارش است چراکه مواد نگهدارنده‌ای همچون نیترات و نیتریت بیشتر در فرآورده‌هایی همچون سوسیس و کالباس استفاده می‌شود تا خطر ابتلا به باکتری را کاهش دهد. همچنین وقتی همین ترکیبات سرخ می‌شوند نیترات به نیتریت تبدیل می‌شود و در نهایت نیتریت هم با آمین‌های ثانویه ترکیب و تولید نیتروزآمین می‌کند که ماده‌ای بسیار سرطان زاست.

یکی دیگر از عوامل خوراکی در سرطان چربی حیوانی است، تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای پرچرب باعث افزایش ابتلا به سرطان‌هایی نظیر کبد، پروستات، لوزالمعده و روده، رحم و سینه می‌شود، ضمن اینکه افراط در مصرف غذاهای دودی شده نظیر کباب سوخته و ته دیگ و حتی برخی از ترشیجات صنعتی که به آنها مواد نگهدارنده می زنند نیز باعث افزایش احتمال سرطان معده خواهد شد.

استفاده مداوم از لوازم آرایشی، استعمال دخانیات نظیر سیگار و قلیان، کم تحرکی، مصرف مواد الکلی، کم خوابی و بی خوابی و همچنین عادت داشتن به نوشیدنی های داغ از دیگر عوامل تحریک کننده سرطان است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نشانه های سرطان سینه چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم سرطان در دستگاه گوارش, مراقب باشید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم هشدار دهنده سرطان مقعد را بشناسید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم سرطان تیروئید که باید بسیار مراقب باشید

بیشتر بدانید : نشانه های سرطان که بهتر است بدانیدگردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : iran-newspaper.com