تغییر صدا و سرفه مزمن در افراد سیگاری اگر بیش از 3 هفته طول بکشید ممکن است نشانه ابتلا به سرطان باشد.

تغییر صدا و سرفه های مزمن نشان چیست

سرفه‌های مزمن، گرفتگی و تغییر صدا بیش از 3 هفته از نشانه‌های سرطان در مصرف‌کنندگان دخانیات است،یک‌سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است و یک‌سوم دیگر سرطان‌ها اگر به‌موقع تشخیص داده شود کاملاً درمان‌پذیر است.

مجید رجبی قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در امور مشارکت‌ها و خیرین، در همایش سالانه پیشگیری از سرطان به همت خانه مشارکت در سلامت استان قزوین در محل سالن سازمان تبلیغات اسلامی قزوین، اظهار کرد: یک‌سوم سرطان‌ها قابل‌پیشگیری است و یک‌سوم دیگر سرطان‌ها اگر به‌موقع تشخیص داده شود کاملاً درمان‌پذیر است، اما اگر بیماری سریع شناسایی نشود و زمان بگذرد، کار را برای درمان خیلی دشوارتر خواهد شد.

بیماری‌ها را می‌توان به دودسته تقسیم کرد، بیماری‌های واگیردار نظیر سل- دیفتری و کزاز که مرگ‌ومیر آن‌ها با واکسیناسیون و برنامه‌های متنوع سیستم بهداشت و درمان در چند سال اخیر به‌شدت کاهش پیداکرده است و دسته دوم بیماری‌های غیر واگیردار، مثل اکثر سرطان‌ها، دیابت، پر فشاری خون، سکته‌های قلبی و مغزی که غیرقابل‌انتقال بوده و به‌شدت هم رو به افزایش بوده و مشکل اصلی سلامت در استان قزوین است.


عامل ایجاد بیماری های غیرواگیر 

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بیماری های غیر واگیردار استعمال دخانیات است، مشکل ما سیگار نیست، بلکه قلیان هم عامل خطرناکی است که مصرف آن رو به افزایش است، ضرر هر یک‌بار قلیان کشیدن، حداقل برابر با 20 نخ سیگار کشیدن است، اما قبح آن در جامعه متأسفانه از سیگار کشیدن بسیار کمتر است. استعمال دخانیات حداقل با 40 نوع سرطان در ارتباط است و بیش از 90 درصد سرطان‌های ریه، در افراد سیگاری و قلیانی دیده می‌شود.


علائم اولیه سرطان

تغییر صدا و سرفه مزمن در افراد سیگاری نشانه سرطان است

شایع‌ترین علامت بیماری‌های غیر واگیر(دیابت، فشارخون، سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی عروقی) بی‌علامتی است و ممکن است فرد مبتلا در ابتدای بیماری هیچ علامتی نداشته باشد.

اما از نخستین علائم سرطان‌ها می‌توان از خارج شدن غیرطبیعی خون از هرکجای بدن نام برد، پیدا شدن توده در هر جای بدن می‌تواند از دیگر نشانه‌های سرطان‌ها باشد و بایستی فرد حتماً توسط پزشک معاینه شود است.

به وجود آمدن خال جدید در بدن که سریع بزرگ می‌شود و رنگ آن یکنواخت نیست و سریع زخمی شده و فاقد حدود مشخص است نیز باید از نظر سرطان معاینه دقیق شود هم‌چنین سرفه‌های مزمن، گرفتگی و تغییر صدا بیش از 3 هفته بدون علت خاص خصوصاً در فرد سیگاری اگر با خلط خونی نیز همراه باشد، باید از نظر سرطان بررسی شود.

اشکال در بلع، زود سیر شدن همراه با لاغر شدن بیش از 10 درصد وزن در ماه خصوصاً در افراد سیگاری می‌تواند از علائم سرطان باشد
که در سریع‌ترین زمان ممکن، فرد باید به پزشک مراجعه کند، هم‌چنین تغییر در عادات اجابت مزاج و ادرار کردن، بدون علت خاص، اگر بیش از سه هفته ادامه یافته و خصوصاً اگر همراه خون باشد نیز یکی دیگر از علائم سرطان‌هاست که باید به آن توجه شود.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : چگونه سیگار را ترک کنیم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بعد از ترک سیگار چه بخوریم؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سیگار کشیدن دختر خانم ها و دلایل روان شناسی آن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنینگردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir


 
 

X