علایم سرطان لوزالمعده که نباید نادیده بگیرید
 سرطان لوزالمعده یا پانکراس نادر است به همین دلیل مردم اطلاعات زیادی از آن ندارند. عوامل و نشانه های خطر سرطان لوزالمعده را به راحتی می توانید تشخیص دهید.  

 علامت های هشدار دهنده سرطان لوزالمعده

لوزالمعده اندامی است که کمتر مورد توجه ما قرار می گیرد، در شرایطی که اهمیت سلامت آن چندان کمتر از انوام های کلیدی دیگر نیست. لوزالمعده زیر معده قرار دارد و وظیفه تولید انسولین و تنظیم هورمون هایی که سطوح گلوکز (قند خون) را حفظ می کنند، بر عهده دارد. این اندام به گوارش غذا و تبدیل آن به انرژی در بدن نیز کمک می کند.


این 6 نشانه سرطان لوزالمعده را نادیده نگیرید

  سرطان لوزالمعده به طور کلی نادر است. اگرچه در حال حاضر یک بیماری با شیوع کم محسوب می شود، اما انتظار می رود سرطان لوزالمعده در آینده نزدیک حتی از سرطان روده بزرگ به عنوان یکی از مرگبارترین انواع سرطان پیشی بگیرد.

سرطان لوزالمعده یک بیماری بسیار تهاجمی است، و احتمال گسترش آن به اندام های دیگر بدن انسان یا متاستاز زیاد است. عوامل سبک زندگی می توانند در روند افزایش ابتلا به سرطان لوزالمعده نقش داشته باشند. افزایش چاقی و دیابت - دو عامل خطرآفرین برای سرطان لوزالمعده - ممکن است در افزایش موارد ابتلا به این سرطان نقش داشه باشند.


نشانه های هشدار دهنده سرطان لوزالمعده

 همانگونه که اشاره شد، تشخیص سرطان لوزالمعده دشوار است. تنها حدود 10 درصد از موارد سرطان لوزالمعده دارای زمینه ژنتیکی هستند و انجام غربالگری های خوب برای جمعیت عمومی دشوار است. آزمایش هایی با احتمال بالای تشخیص سرطان لوزالمعده مانند آندوسونوگرافی، روش هایی پر هزینه، تهاجمی هستند و ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

تشخیص زود هنگام سرطان لوزالمعده نیز دشوار است و بسیاری از علائم می توانند به واسطه شرایط دیگر شکل گرفته باشند. افزون بر این، افراد به طور معمول تا زمانی که سرطان به اندام های دیگر گسترش نیافته است، هیچ علائمی را تجربه نمی کنند.

با این وجود، اگر با نشانه های هشدار دهنده ای که در ادامه به آنها اشاره می شود مواجه هستید، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است.

علایم سرطان لوزالمعده، ابتلا به دیابت

 

زمانی که افرادی با هیچ گونه عامل خطرآفرین برای دیابت (سابقه خانوادگی، رژیم غذایی بد، تیپ بدنی لاغر) به این بیماری مبتلا می شوند و یا افرادی که به خوبی بیماری خود را کنترل می کردند به ناگاه در این کار دچار مشکل می شوند، بررسی شرایط لوزالمعده و حصول اطمینان از عملکرد درست آن اقدامی منطقی است.

 

علایم سرطان لوزالمعده، درد شکمی

pancreatic cancer 1.jpeg

لوزالمعده نزدیک به مجموعه ای از رگ های خونی و اعصابی که به نام پلکسوس سلیاک شناخته می شود، قرار دارد که می تواند موجب درد و تحریک عصبی شود. بیماران درد را از قسمت بالای شکم، ناحیه ای زیر استخوان جناغ، به سمت پشت احساس می کنند.

 

علایم سرطان لوزالمعده، لخته های خون بی دلیل

 بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده به طور خاص مستعد شکل گیری لخته های خون در بدن خود هستند. در شرایطی که دلیل دقیق این شرایط مشخص نیست، باور بر این است که سلول های سرطانی پروتئین هایی که بدن برای پیشگیری از لخته شدن خون استفاده می کند را کاهش می دهند.

برای افرادی که دلیل مشخص مانند انجام یک عمل جراحی، آسیب دیدگی مانند تصادف خودرو، بستری شدن در بیمارستان، بی تحرکی در طولانی مدت یا زمینه ارثی برای شکل گیری لخته های خون در آنها وجود ندارد، مراجعه به پزشک و بررسی دقیق شرایط به منظور تشخیص دلیل بروز آن توصیه می شود.


علایم سرطان لوزالمعده، اسهال و مدفوع شناور

لوزالمعده تنها انسولین تولید نمی کند و وظیفه ترشح آنزیم هایی که به تجزیه چربی کمک می کنند را نیز بر عهده دارد. اگر انسدادی در مسیر خروجی آنزیم های لوزالمعده رخ دهد، مانند رشد یک تومو، چربی نیز گوارش نمی شود.

این شرایط به شکل گیری مدفوعی چرب با بوی بسیار بد که روی آب شناور می شود منجر می شود.


علایم سرطان لوزالمعده، بیماری زردی

 لوزالمعده نزدیک به کبد قرار گرفته است که وظیفه تولید صفرا را بر عهده دارد. اگر یک تومور از تخلیه مناسب مجاری صفراوی جلوگیری کند، فرد ممکن است با افزایش سطوح بیلی‌روبین در بدن خود مواجه شود که به بیماری زردی یا زرد شدن پوست منجر می شود. این شرایط خود را به خوبی در سفیدی چشم ها نشان می دهد و می تواند خارش در سراسر بدن، مدفوع رنگ روشن و ادرار تیره را موجب شود.

علایم سرطان لوزالمعده، کاهش وزن بی دلیل و تغییر در الگوهای غذا خوردن

 اگر کاهش اشتها یا احساس سیری پس از خوردن مقدار کمی غذا را تجربه می کنید، این شرایط نیز می تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان لوزالمعده باشد. لوزالمعده در نزدیکی قسمت ابتدایی روده کوچک قرار دارد و تومورها می توانند موجب حرکت معکوس غذا یا عدم حرکت عادی آن در روده کوچک شوند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این ویتامین از سرطان پانکراس پیشگیری می کند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لوزالمعده شما بیمار است, اگر این 5 علایم هشدار دهنده را دارید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم مشکلات پانکراس یا لوزالمعده

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دشمن سرطان لوزالمعده را بشناسیدگردآوري : گروه سلامت سيمرغ

seemorgh.com/health
منبع : asriran.ir