علت سرگیجه در هنگام ایستادن و پیامدهای آن
 سرگیجه در هنگام ایستادن به علت افت فشار بروز می کند که پیامدهایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم

 علت سرگیجه در هنگام ایستادن

این مطالعه بر شرایطی موسوم به فشارخون اُرتواسپاتیک یا افت فشار خون وضعیتی متمرکز بود؛ در چنین شرایطی وقتی که فرد به ناگهان می ایستد فشارخونش به شدت اُفت می کند. این وضعیت موجب بروز علائم ناگهانی نظیر سرگیجه و تاری دید می شود.

طبق نتایج این تحقیق جدید، این شرایط در بین افراد مسن شایع است و حدود ۳۰ درصد افراد ۷۰ سال به بالا درگیر آن هستند. شیوه این مشکل در بین افراد جوان کمتر است، اما در صورت بروز، نگران کننده است.

محققان دانشگاه جان هاپکینز مریلند دریافتند افراد میانسال مبتلا به این مشکل فشارخون در مقایسه با افراد فاقد این مشکل، ۵۴ درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل در طول ۲۵ سال بعد قرار دارند.

ربکا گاتسمن، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: "دلایل این مسئله به خوبی مشخص نیست، اما تحقیق نشان داده است که مشکلات سلامت تاثیرگذار بر عروق خونی نظیر فشارخون بالا و دیابت، با ریسک بالای زوال عقل مرتبط هستند. تصور می شود اختلال در جریان خون به مغز دلیل این مشکل باشد."

به گفته گاتسمن، "وقوع مکرر فشارخون اُرتواسپاتیک (اُفت ناگهانی فشارخون) می تواند با کاهش موقت منبع خونی مغز در ریسک ابتلا به زوال عقل نقش داشته باشد."

سرگیجه

وی در ادامه می افزاید: "در افراد نسبتا جوان تر، این مشکل می تواند نشانه سلامت عمومی ضعیف تر و مصرف دارو بیشتر باشد. بسیاری از داروهای مرتبط با فشارخون بالا و سایر مشکلات، می توانند موجب بروز این اُفت در فشارخون شوند."

این مطالعه شامل بیش از ۱۱,۷۰۰ آمریکایی بود که از اواخر دهه ۱۹۸۰، زمانیکه در دهه ۴۰ و ۵۰ سال قرار داشتند، تا سال ۲۰۱۳ تحت نظر بودند. در ابتدا فشارخون شان در حالت خوابیده و سپس بعد از ناگهان ایستادن اندازه گیری شد.

در طول ۲۵ سال مطالعه، محققان دریافتند ۱۲.۵ درصد افراد مبتلا به فشارخون اُرتواسپاتیک مبتلا به زوال عقل شدند، درحالیکه ۹ درصد افراد فاقد چنین مشکلی مبتلا به زوال عقل شده بودند.


بیشتر بدانید : با فشار خون پایین چه کنم؟ نکات طلایی کنترل فشار خون پایین

بیشتر بدانید : علایم فشار خون پایین

بیشتر بدانید : فشار خون بالا یا پایین، کدام خطرناک تر است؟

بیشتر بدانید : این افراد فشارخون پایین تری دارند


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : mehrnews.com