گاهی اوقات ابتلای فرد به یک بیماری باعث به وجود آمدن عارضه یا عوارض دیگری می شود که در ظاهر هیچ ارتباطی با بیماری اولیه ندارد. به این نوع عارضه «بیماری سایه» گفته می شود.

  

 یکی از شایع ترین نوع این بیماری ارتباطی است که بین میگرن و حمله یا سکته قلبی وجود دارد.
اگر شما خواننده محترم دچار یکی ازاین بیماری ها هستید به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید و از این پس از سلامت خود غافل نشوید.با شناخت بیماری سایه که ممکن است شما را تهدید کند،می توانید هر چه بیشتر مراقب سلامت خود باشید و از استرس خود بکاهید.چرا که آگاهی و اطلاع کافی از اضطراب و ناراحتی شما می کاهد و با اطمینان به دنبال معالجه و درمان خواهید رفت.در غیر این صورت ممکن است با به وجود آمدن کوچک ترین مشکلی روحیه خود را از دست بدهید و آن را به بیماری اولیه خود ارتباط دهید.

میگرن،حمله قلبی
همان طور که گفتیم محققان ارتباط بین میگرن و حمله قلبی را مورد بررسی قرار داده اند. نتایج این بررسی ها نشان می دهد که پیوند بین این دو بیماری به علل مختلفی رخ می دهد. در برخی موارد یک بیماری آسیبی ایجاد می کند که به بیماری دیگری منجر می شود.لازم به یادآوری است که کم تحرکی،استعمال دخانیات و رژیم های نادرست غذایی هم در بروز عوارض این بیماری دخیل است.با توجه بیشتر به رابطه این دو بیماری می توانید مانع بروز بیماری سایه ای که در پی بیماری اولیه بروز می کند،شوید و با تشخیص به موقع و درمان نتیجه بهتری به دست آورید.
شایان ذکر است که بدانید اگر دچار حمله میگرن می شوید،نسبت به بقیه ۵۰ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار دارید.متاسفانه تحقیقات موجود هنوز ثابت نکرده است که جلوگیری از میگرن احتمال حمله قلبی یا سکته را کاهش می دهد اما با سالم نگه داشتن سیستم قلبی عروقی،احتمال حمله قلبی و سکته کاهش می یابد.برای انجام این کار با رعایت رژیم غذایی، ورزش و ترک استعمال دخانیات می توانید کلسترول بالا و چاقی مفرط را مهار کنید و این امر بی گمان از حمله قلبی و سکته شما جلوگیری می کند.

اندومتریوسیس Endometriosis، ملانوما
در سال ۲۰۰۷ نتایج تحقیق دانشمندان فرانسوی پس از ۱۲ سال تایید کرد،زنانی که دچار بیماری اندومتریوسیس (بافت های مشابه دیواره رحمی در خارج از رحم رشد می کند) شده اند ۶۲ درصد بیشتر در معرض بیماری پوستی ملانوما قرار دارند.هرچند که محققان از ارتباط این ۲ بیماری مطمئن نیستند، اما احتمال می دهند نقص ژنتیکی عامل این بیماری باشد.در صورتی که دچار بیماری اندومتریوسیس شده اید،از پزشک خود بخواهید پوست شما را برای تشخیص بیماری ملانوما مورد بررسی قرار دهد.
 
فشار خون بالا، دیابت
مدت طولانی است که محققان از ارتباط بین فشار خون بالا و بیماری قند متحیر مانده اند؛زیرا که این ۲ بیماری به ویژه در افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند با هم ظاهر می شود.
پس از تحقیق ۱۰ ساله روی ۳۸ هزار زن میانسال مشخص شد،فشار خون بالا بدون توجه به شاخص توده بدن خطر ابتلا به بیماری قندی را دو برابر می کند.اگر از فشار خون بالا رنج می برید یا در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارید،آزمایش تشخیص دیابت انجام دهید.شما می توانید با ایجاد تغییر در شیوه زندگی مانند افزایش فعالیت جسمی، کاهش وزن،محدود کردن مصرف نمک و ترک سیگار جلوی بروز بیماری قند را بگیرید.
 
سندروم سوخت وساز،سنگ کلیه
این سندروم یک بیماری است که با حمله قلبی، بیماری قند و حتی مرگ زودهنگام در ارتباط است.بررسی اخیر نشان می دهد این سندروم می تواند علت سنگ کلیه نیز باشد.در صورت داشتن دو ویژگی از ۴ علامت که عبارت است از: چربی دور شکم، تری گلیسیرید بالا، فشار خون بالا، کاهش کلسترول مفید، احتمال ابتلای شما به سنگ کلیه ۵۴ درصد افزایش می یابد و در صورت داشتن ۷۰ درصد از این ویژگی ها این خطر به ۷۰ درصد افزایش می یابد.شایان ذکر است که بدانید، چاقی مفرط، نقش کلیدی در سندروم سوخت و ساز و سنگ کلیه دارد.با کاهش چربی دور شکم احتمال سندروم سوخت و ساز و سنگ کلیه کاهش می یابد.

آسم، افسردگی و اضطراب
تحقیقات اخیر ارتباط چشمگیری بین آسم و مشکلات روحی از جمله افسردگی و اضطراب را نشان داده است. یکی از تحقیقات که در سال ۲۰۰۴ انجام گرفته است نشان می دهد ۱۸ درصد بیماران آسم دچار ناراحتی افسردگی و اضطراب شده اند.اگر از آسم رنج می برید وضعیت روحی و جسمی خود را مورد بررسی قرار دهید.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com
 
مطالب پیشنهادی:
روشهای پیشگیری ودرمان میگرن و سردرد!!
افراد چاق بیشتر میگرن می گیرند یا لاغرها؟
عواملی که میگرن را تحریک می کند
ميگرن و تغذيه
آیا میگرن در دوران بارداری خطرناک است؟
 
 
 

 
X