عادت های خوب که به کبد کمک می کند
کبد یکی از مهم ترین اندام های داخلی بدن است که مطالب زیادی در مورد ان بیان می شود که باز هم نیاز به بیان مطالب بیشتر احساس می شود، در این مطلب به چند عادت سالم براای محافظت از کبد اشاره می شود

 حفظ سلامت کبد با چند عادت سالم

نوشیدن الکل تنها عامل سبک زندگی نیست که می تواند سلامت کبد را تهدید کند. در ادامه با برخی اقدامات که می توانید برای کاهش خطر بیماری کبد مد نظر قرار دهید بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر بدانید : كبد بیمار چه بلایی بر سر پوست می آورد؟

نوشیدن قهوه

پژوهش های گسترده ای درباره فواید قهوه و بیماری کبد انجام شده اند. چندین مطالعه نشان داده اند که قهوه به پیشگیری یا کند کردن آهنگ سرطان کبد کمک می کند. همچنین، چندین مطالعه نشان داده اند که قهوه می تواند به پیشگیری از فیبروز، بافت زخمی که می تواند به کبد آسیب وارد کند، کمک کند. همچنین، برخی پژوهش ها نشان داده اند که آهنگ فعالیت ویروس در بیماران مبتلا به هپاتیت C، یک عفونت رایج کبد، که یک تا چهار فنجان قهوه در روز مصرف می کنند، کندتر است.

تعریف دقیقی از چرایی موثر بودن قهوه در بهبود این قبیل شرایط وجود ندارد و این در حالی است که برخی افراد به واسطه مشکلات سلامت دیگر مانند فشار خون بالا باید از قهوه پرهیز کنند. با این وجود، به نظر می رسد که قهوه دم کشیده و داغ احتمالا بیشترین کارایی را در کاهش احتمال ابتلا به بیماری پیشرفته کبد دارد.


پرهیز از شکر و غذاهای حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا و مصرف به اندازه چربی

رژیم های غذایی با محتوای چربی اندک به طور معمول حاوی مواد تشکیل دهنده دیگر مانند شکر و شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند که هر دو در کبد به چربی تبدیل می شوند. چربی ذخیره شده اضافه در سلول های کبد یکی از ویژگی های بیماری کبد چرب غیرالکلی است. از غذاهای پردازش شده که به ویژه سرشار از شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند، پرهیز کنید زیرا مکانیزم های عادی که گرسنگی و سطوح انسولین را کنترل می کنند، دور می زنند.


دنبال کردن رژیم غذایی مدیترانه ای

یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای کبد شما خوب است زیرا این اندام در پردازش بیشتر غذاهای مصرفی ما نقش دارد. به طور ویژه، دنبال کردن یک رژیم غذایی مدیترانه ای توصیه می شود که سرشار از چربی های سالم مانند آووکادو، کربوهیدارت های کم، و پروتئین های سالم، به ویژه ماهی است. در شرایطی که مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون، گردو، و آووکادو به بهبود عملکرد کبد کمک می کنند، حفظ وزن سالم با دریافت کالری کافی بیش از هر چیز دیگری به سود کبد شما خواهد بود.

یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی و کاهش وزن می توانند بر سندرم متابولیک که با بیماری کبد چرب غیرالکلی رابطه نزدیکی دارد نیز تاثیرگذار باشند.


مصرف هرچه بیشتر غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان
کبد,کبد سالم

کبد از نخستین خطوط دفاعی بدن در برابر دنیای بیرون محسوب می شود. افراد می توانند با مصرف غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان ها، مانند بلوبری، این خط دفاعی را هرچه بیشتر تقویت کنند. آنتی اکسیدان های دریافتی از غذاهای مختلف می توانند جایگزین آنتی اکسیدان هایی شوند که کبد برای سمزدایی غذاها، مواد شیمیایی و مواد دیگر که در معرض آنها قرار می گیریم، استفاده می کند و از این رو، به سود این اندام عمل می کنند. همچنین، آنتی اکسیدان ها به کاهش التهاب که در بیماری های کبد دیده می شود، کمک می کنند. افزون بر این، برخی پژوهش ها نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است فعالیت آنزیمی کبد را افزایش دهند، اما نتایج مطالعات در این زمینه یکدست نیستند.


ترک الکل

زمانی که موضوع بیماری کبد چرب الکلی مطرح می شود، آشکارترین عامل خطرآفرین نوشیدن الکل است. به گفته کارشناسان، هیچ میزان مصرف امن برای نوشیدن الکل که به کبد آسیب نرساند، وجود ندارد. حتی نوشیدن گاه به گاه الکل نیز می تواند مضر بوده و به تشکیل چربی در کبد منجر شود. افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات مرتبط با مصرف الکل را دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کبد قرار دارند، از این رو باید شرایط خود را صادقانه برای پزشک توضیح دهید. این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا به طور معمول افراد مقدار مصرف الکل خود را دست کم می گیرند.


فعالیت بیشتر

اگرچه توصیه رسمی برای انجام ورزش به منظور تقویت سلامت کبد وجود ندارد، اما برخی داده ها نشان می دهند که انجام ورزش بیش از 150 دقیقه در هفته می تواند مفید باشد. در صورت وجود التهاب، افزایش فعالیت جسمانی بیش از 60 دقیقه نیز می تواند به کبد کمک کند. نیازی به فعالیت های شدید و سنگین نیست و مواردی مانند دوچرخه سواری با سرعتی ثابت، حمل بار سبک، پیاده‌روی و بازی تنیس برای حداقل 10 دقیقه نیز می تواند مفید باشد.


کنار گذاشتن مکمل ها

مسمومیت کبد ناشی از مصرف مکمل ها و داروهای جایگزین شرایطی شایع است. اثرگذاری مکمل ها می تواند با برخی عوارض جانبی بالقوه همراه باشد، از این رو، خریداران باید به جنبه های مختلف مصرف آن توجه داشته باشند.


مراقبت از دندان ها

در شرایطی که به پژوهش های بیشتری نیاز است، اما ممکن است رابطه ای بین سلامت دهان و دندان و بیماری کبد وجود داشته باشد. التهاب در لثه ها و دندان ها می تواند با التهاب در بدن و کبد مرتبط باشد. از این رو، مراجعه منظم به دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است به حفظ و بهود سلامت کبد نیز کمک کند.


مراجعه به پزشک

افرادی که در بازه زمانی 1945 تا 1965 متولد شده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هپاتیت C قرار دارند. از این رو، آنها باید توجه ویژه ای به چکاپ سالانه و نظارت بر شرایط سلامت کبد خود داشته باشند. پزشک شما همواره کبد را مورد معاینه قرار نمی دهد، از این رو، گاه به گاه باید آزمایش خون انجام دهید. در واقع، افراد بسیاری ممکن است از ابتلای خود به بیماری کبد آگاه نباشند.

عامل کلیدی تشخیص زودهنگام بیماری است زیرا می تواند به پیشگیری از پیشرفت آن و درمان موفقیت آمیز منتج شود.


بیشتر بدانید : شش واقعیت در مورد کبد

بیشتر بدانید : علایم اولیه بیماری کبد را بشناسید

بیشتر بدانید : پاکسازی کبد در صورت مشاهده این نشانه ها

بیشتر بدانید : کبد چه کاری انجام می دهد؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com