علایم بازگشت و عود بیماری ام اس
زمانی که بیماری ام اس multiple sclerosis شما بر میگردد یا دوباره عود می کند آسیب های جدیدی به مغز یا نخاع ایجاد شده که سیگنال های عصبی را مختل می کند

نشانه های عود بیماری ام اس

زمانی که بیماری ام اس multiple sclerosis relapse شما بر میگردد یا دوباره عود می کند آسیب های جدیدی به مغز یا نخاع ایجاد شده که سیگنال های عصبی را مختل می کند. بنابراین ممکن است متوجه علایم جدید یا برگشت علایم جدید شوید. عود بیماری ام اس حدود 24 ساعت طول می کشد و معمولا 30 روز بعد از عود قبلی بیماری بوجود می آید. عود های بیماری ام اس مدت زمان و شدت و علایم متفاوتی دارند. علایم با گذشت زمان باید بهبود پیدا  کنند. بسیاری از افراد بدون درمان مشکلشان حل می شود.

ضعف

آسیب به پوشش عصبی رشته های عصبی ارسال پیام از مغز به اندام را مختل می کند. زمانی که این سیگنال ها مختل شود بدنتان مثل قبل عمل نمیکند. کارهایی که قبلا به سادگی انجام می دادید برایتان مشکل می شود مثلا بار کردن در شیشه یا چرخاندن دستگیره. ضعف ناگهانی یا تشدید شونده که از بین نمی روند نشان دهنده عود بیماری ام اس است.


مشکلات بینایی در عود ام اس

اگر بینایی شما تار شده یا دچار دوبینی شده اید می تواند نشانه عود بیماری باشد. برخی افراد با شروع التهاب عصب های بینایی رنگ یاعمق بینایی را از دست می دهند. گرفتن یک دووش آب داغ یا عفونت های ویروسی مثل آنفولانزا می تواند مشکلات بینایی را کلید بزند که موقتی هستند و باید در عرض یک روز از بین بروند.


بی حسی و مورمور شدن

بی حسی یکی از شایع ترین علایم عود ام اس است. ممکن است بی حسی به قدری شدید باشد که امکان استفاده از دست ها یا سایر اعضای بدن را از دست بدهید. ممکن است قادر به نوشتن یا نگه داشتن فنجان قهوه نباشید. اگر بی حسی جدید است یا بدتر می شود باید با پزشکتان تماس بگیرید.


مشکلات فکری نشان دهنده بازگشت بیماری ام اس

فراموش کردن محل کلید ماشین یا تکرار کردن چند باره یک پاراگراف برای درک مفهوم آن، نا امید کننده است. ام اس از راه های مختلفی روی ذهن شما اثر می گذارد. حافظه ، تمرکز، صحبت کردن و پردازش اطتلاعات به خصوص در مراحل پیشرفته بیماری مختل می شود. هر پونه مشکل در درست فکر کردن یا به خاطر آوردن وقایع گذشته می تواند هشداری بر عود بیماری ام اس باشد.


سرگیجه ناشی از عود ام اس

علایم بازگشت و عود بیماری ام اس

احساس سرگیجه و بی ثباتی در پاها می تواند تجربه ناگواری باشد ولی یکی از علایم رایج عود ام اس است. این سرگیجه به علت آسیب در مرکز تعادل مغز است. اگر حس می کنید اتاق دور سرتان می چرخد و این حالت بیشتر از یک روز طول کشید باید به پزشک مراجه نمایید.


تعادل و هماهنگی نشان دهنده بازگشت ام اس

ممکن است احساس کنید نمی توانید متعادل و مستقیم راه بروید و در تعادل حرکات بازوها دچار مشکل شده است. ضعف عضلات یا اسپاسم، بی حسی و از دست  دادن تعادل در زمان عود بیماری باعث به هم خوردن تعادل و ثبات قدم های شما می شد.


گر گرفتگی

اگر احساس گرما و گر گرفتگی ناگهانی داشتید در حالی که هوا مثل همیشه است ممکن است نشان دهنده عود بیماری ام اس باشد که با کمی خنک شدن این علامت از بین می رود.


علت عود بیماری ام اس چیست؟

مطالعات جدید نشان داده اند که انفولانزا یا سایر عفونت ها می تواند عامل عود ام اس باشند سایر مطالعات مشکلاتی که کمتر شناخته شده اند مثل استرس را عامل آن می دانند. در برخی افراد استرس می تواند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد و خطر عود ام اس را افزایش دهد.


پیشگیری از عود ام اس

بهترین روش برای پیشگیری از عود بیماری ام استفاده از داروهای تجویزی توسط پزشک است. این داروها تعداد عود بیماری را کاهش می دهد . تغذیه سالم، خواب کافی و کاهش استرس هم می توانند مفید باشد.


درمان عود ام اس

هر عود ام اس نیاز به درمان ندارد. اگر حرکتتان محدود نشده و احساس ناراحتی ندارید می توانید صبر کنید تا علایم خود به خود بهبود پیدا کنند. ولی در موراد شدید تر تزریق استروئید وریدی برای تسریع روند بهبود توصیه می شود. در موارد شدید تر جایگزین کردن پلاسمای خون برای درمان انجام می شود.

در هر صورت اگر علایم بیماری شدید بود و در عرض 24 ساعت از بین نرفت باید به پزشک مراجعه نمایید.


بیشتر بدانید : علائم نادر ام‌اس MS که شاید به گوش‌تان نخورده باشد، از تشنج تا کاهش شنوایی

بیشتر بدانید : بیماری ام اس چیست؟ + علائم ام اس

بیشتر بدانید : آشنایی با بیماری ام اس همراه با تصویر


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ