مهم ترین بیماری ها در دستگاه گوارش
 دستگاه گوارش یکی از مهم ترین و پیچیده ترین سیستم های داخلی است که بروز هر گونه مشکل در آن منجر به بروز پیامدهای جدی می شود که در ادامه به مهم ترین بیماری های دستگاه گوارش اشاره می شود

 دستگاه گوارش قلب دوم انسان 

دستگاه گوارش وظیفه تغذیه بدن را با مواد مغذی ضروری و مورد نیاز برای حفظ سلامت بر عهده دارد. در همین راستا، اگر مشکل و اختلالی در این مجموعه ایجاد شود می تواند اثر منفی بر سلامت کلی انسان داشته باشد.


اهمیت آنزیم ها در دستگاه گوارش

 توانایی گوارش درست غذا نقش نخست و مهم‌ترین وظیفه دستگاه گوارش است. اگرچه ما غذا را در دهان می جویم، اما این اقدام غذا را به حالت مایع تبدیل نمی کند و  زمان ورود به معده همچنان حالت جامد دارد. بدن نمی تواند از غذای جامد استفاده کند و باید آن را به حالت مایع تبدیل کند تا هرآنچه نیاز است به درستی از غذا جذب شود.

این فرآیند در معده، جایی که اسید، آنزیم ها و دیگر شیره های گوارشی تولید می شوند تا غذا تجزیه شود، رخ می دهد. اگر آنزیم ها یا شیره های گوارشی به میزان کافی وجود نداشته باشند، گوارش به خوبی صورت نمی گیرد، که به معنای ورود غذا به صورت تکه های جامد و نه حالت مایع به روده کوچک است.

اگر بدن قادر به جذب ذرات گوارش نشده غذا نباشد، استفاده از مواد مغذی موجود در غذای مصرفی شما نیز امکانپذیر نخواهد بود. در صورت تداوم این شرایط، سلول ها و پیرو آن کل بدن به تدریج با کمبود مواد مغذی مواجه می شوند. شما می توانید سالم‌ترین رژیم غذایی در جهان را دنبال کنید، اما اگر بدن قادر به تجزیه درست غذا نباشد، هیچ سودی از این رژیم غذایی نخواهید برد. بدن با سوء تغذیه، خستگی، کمبود انرژی و ناتوانی در تولید گلبول های قرمز سالم مواجه می شود که بسیاری از بخش های بدن، به عنوان مثال قلب، مغز، و استخوان ها را با مشکل مواجه می سازد.


 نشت از روده
Digestive-System,دستگاه-گوارش

 مساله دیگری که به واسطه ورود غذای گوارش نشده به روده کوچک شکل می گیرد، شرایطی به نام سندروم نشت روده است. در شرایطی که روده کوچک تلاش می کند ذرات غذا را جذب کند، آنها سوراخ ها یا پارگی های کوچکی را در روده کوچک ایجاد می کنند. این به معنای آن است که مواد بیش از حد نیاز، وارد بدن می شوند که به واکنش سیستم ایمنی، مانند واکنش های آلرژیک به غذاها یا حساسیت های غذایی منجر می شود. سندرم نشت روده یکی از دلایل آلرژی های غذایی یا مسائل مربوط به گلوتن در دنیای امروز محسوب می شود.


جمعیت باکتریایی روده

 یکی دیگر از مسائل مربوط به گوارش که موجب بروز مشکلات سلامت در کل بدن می شود، عدم برخورداری از یک جمعیت باکتریایی قوی در روده است. هشتاد درصد از سیستم ایمنی بدن انسان در روده قرار دارد، به این دلیل که بیشتر از طریق دهان در معرض میکروب ها، باکتری ها و ویروس ها قرار می گیریم. دستگاه گوارش ما منزل تریلیون ها باکتری خوب است که به مبارزه با میکروب هایی که روزانه در معرض آنها قرار می گیریم، کمک می کنند.

اما افراد بسیاری به میزان کافی باکتری های خوب در روده خود ندارند تا این کار به درستی انجام شود. به واسطه رژیم های غذایی ضعیف، سطوح بالای استرس و استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، جمعیت باکتریایی روده ما می تواند به شدت در معرض خطر قرار بگیرد. غلبه جمعیت باکتریایی بد بر جمعیت باکتریایی خوب در روده می تواند به بیماری و عفونت های منظم منجر شود. همچنین، احتمال مواجهه با مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال، گاز و نفخ بیشتر می شود.


اجابت مزاج نامطلوب
Digestive-System,دستگاه-گوارش

 زمانی که درباره مشکلات دفع مواد زائد از بدن صحبت می شود، اجابت مزاج نامنظم می تواند به بروز مشکلات سلامت و پزشکی منجر شود. در حالت ایده آل باید سه بار در روز اجابت مزاج داشته باشید. اگر سه وعده غذایی در روز مصرف می کنید، باید سه بار در روز نیز اجابت مزاج داشته باشید.

افراد بسیاری این شرایط را تجربه نمی کنند و ممکن است تنها یک بار در روز اجابت مزاج داشته باشند که می تواند به یبوست اشاره داشته باشد. تجمع مدفوع در روده بزرگ می تواند موجب انباشت سموم در این بخش از بدن شود. روده های ما لوله هایی فلزی نبوده و بافت هایی هستند که خون در آنها جریان دارد. سموم می توانند از طریق جریان خون راهی بخش های دیگر بدن، مانند مغز و قلب شوند. این خون سمی می تواند موجب بروز سردرد، فیبرومیالژیا، تحریکات پوستی، خستگی، سطوح کم انرژی، مغز مه آلود و موارد دیگر شود.

با توجه به آنچه گفته شد، سلامت سیستم گوارش را جدی بگیرید و هر گونه علامت منفی در این مجموعه را جدی بگیرید.


بیشتر بدانید : 6 مشکل دستگاه گوارش که باید بسیار جدی گرفت

بیشتر بدانید : دستگاه گوارش را با فراموش کردن این باورهای اشتباه تقویت کنید

بیشتر بدانید : علائم سرطان در دستگاه گوارش, مراقب باشید

بیشتر بدانید : درست کار نکردن روده و نشانه های آن


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com