تتت

 سرطان یکی از بیماری های سختی است که امروزه روش های درمانی مختلفی برای آن پیدا شده است و یکی از این روش ها پرتودرمانی است، اما پرتودرمانی در کنار مزیت ها دارای عوارضی است که در ادامه به آنها اشاره می شود

آیا پرتودرمانی عوارض دارد؟

آثار پرتو درمانی در هر بیماری، بسته به مقدار اشعه و سلامت عمومی فرد، می‌تواند متفاوت باشد. در بعضی افراد ممکن است عوارض جزئی بروز کند و در برخی هیچ عارضه‌ای ایجاد نشود. نکته مهم این است که پزشک را از درمان‌ها و داروهای مصرفی دیگر و حساسیت دارویی وغذایی خود مطلع کنید تا با انجام تدابیر لازم، میزان عوارض جانبی کاهش یابد.

شایع ترین عوارض پرتو درمانی «تحریک پوست و قرمزی، خارش و سوزش در محل تابش اشعه» و «خستگی» است. این شکایات موقتی هستند و حدود شش هفته طول می کشند و با برخی توصیه ها رفع می‌شوند.

خستگی به دنبال این درمان مشاهده می شود که با چند توصیه ساده قابل کنترل است.

 اول این که مطمئن شوید شرایط تغذیه شما مناسب است. اگر اشتهایتان کم است باید دقیقاً به موادی که می خورید توجه کنید تا مواد اصلی غذایی به بدنتان برسد.

در غیر این صورت، ممکن است عامل کاهش وزن، کمبود انرژی دریافتی شما باشد. خستگی ممکن است مربوط به کاهش سلول های قرمز باشد که می تواند تحت تأثیر رژیم نامناسب تشدید شود.

راه دوم غلبه بر خستگی، انجام ورزش ملایم و یک پیاده روی مختصراست که گاهی خستگی را کاهش می دهد. خستگی ممکن است 4 تا 6 هفته بعد از خاتمه درمان طول بکشد بنابراین احساس نگرانی نکنید.


روش های کاهش عوارض جلدی پرتودرمانی 
پرتودرمانی

در پرتو درمانی روی ناحیه درمان شده را با پوشش نخی گشاد و نرم بپوشانید. از پوشش های کشی (استرچ) یا محکم استفاده نکنید. از خاراندن یا دست کشیدن بر موضع اجتناب کنید.

 از دادن گرما یا سرمای زیاد (مثل  قرار دادن کیسه آب گرم یا کیف یخ) در ناحیه تحت درمان بپرهیزید. هنگام دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید. ناحیه درمان شده را از آفتاب حفاظت کنید. 


بیشتر بدانید : 16نکته مفید و جالب در مورد سرطان!

 بیشتر بدانید : بعد از شیمی درمانی چی بخوریم؟

بیشتر بدانید : عوارض شیمی درمانی با این روش ها بهبود پیدا می کنند

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X