علت هپاتیت B چیست؟
با شناخت بیشتر هپاتیت B می توان از بروز آن پیشگیری کرده و روند درمان آن بهتر انجام شود، در ادامه در مورد علت هپاتیت B بیشتر توضیح داده می شود

هپاتیت B را بیشتر بشناسید

مهدی صابری فیروزی، استاد پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در آستانه برگزاری همایش روز جهانی هپاتیت، اظهار داشت: مهم‌ترین انواع هپاتیت که در ایران افراد را گرفتار می‌کند نوع B و C هپاتیت است که نوعی بیماری مزمن کبدی به شمار می‌رود و عوارضی همچون ابتلاء به سیروز کبدی و سرطان کبد را به همراه دارد.

 ابتلاء به این بیماری قابل پیشگیری است و می‌توان با پیشگیری از ابتلاء به هپاتیت B و C می‌توان از بروز سرطان کبد و سیروز کبدی نیز جلوگیری به عمل آورد.

بیشتر بدانید : کدام نوع از هپاتیت ها خطرناک هستند؟

بیشتر بدانید : سیروز کبدی چیست؟ + درمان سیروز کبدی

بیشتر بدانید : سرطان کبد و هر آنچه باید در مورد این سرطان بدانید

صابری در ارتباط با هپاتیت C گفت: در گام نخست تلاش کرده‌ایم در کشور برنامه‌هایی برای ریشه‌کنی هپاتیت C داشته باشیم. این بیماری کاملاً درمان پذیر است و در صورتی که بیمار طی ۳ تا ۶ ماه روزانه یک قرص استفاده کند از این بیماری نجات می‌یابد و برای اینکه در آینده شاهد ریشه‌کنی این بیماری باشیم؛ مستلزم هماهنگی برنامه‌ها، تأمین بودجه‌ها و شناسایی هر چه بهتر و بیشتر افراد پرخطر است که با یک تست ساده می‌توان بیماری آنها را تشخیص داد و جهت درمان آنها اقدام کرد.

در مورد هپاتیت B نیز گام‌های مؤثری جهت ریشه کنی آن برداشته شده است به طوری که از سال ۷۲ همه نوزادان در سه دوز پس از تولد نسبت به این بیماری واکسینه می‌شوند و از این طریق می‌توان از ابتلای افراد به این نوع از هپاتیت پیشگیری کرد.

 مهم‌ترین علت ابتلا به هپاتیت B در کشور ما انتقال از مادر به فرزند پس از تولد است و در صورتی که شناسایی این بیماری در مادر باردار انجام گیرد پس از تولد با تزریق یک آمپول می‌توان جان کودک را از ابتلاء به این بیماری نجات داد.

 با انجام واکسیناسیون نوزادان طی چند سال آینده ابتلاء به هپاتیت B بسیار اندک خواهد شد و امید به ریشه‌کنی این بیماری در سال‌های آتی خواهیم داشت و با درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C از طریق دارو که خوشبختانه این دارو تحت پوشش بیمه قرار دارد و در داخل کشور نیز تولید می‌شود می‌توان در جهت ریشه‌کنی این هپاتیت نیز به صورت موفق عمل کرد.


بیشتر بدانید : علایم هپاتیت چیست؟

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع هپاتیت A ، B و C و روش های انتقال آن ها

بیشتر بدانید : کدام نوع هپاتیت با رابطه جنسی منتقل می شود؟

بیشتر بدانید : هپاتیت B

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : mehrnews.com