درمان سرطان معده به چند روش امکانپذیر است؟
 سرطان معده یکی از سرطان های رایج به ویژه در کشور ماست که در این مطلب به چند روش درمانی برای این سرطان اشاره می شود

 6 روش درمان سرطان معده

درمان‌ها برای سرطان معده شامل جراحی، شیمی‌درمانی، رادیو درمانی یا تركیبی از این موارد است. انتخاب درمان به شرایط سرطان بستگی دارد كه آیا سرطان فقط در معده است یا این‌كه در قسمت‌های دیگر نیز گسترش یافته است. سن شما و سلامتی كلی شما نیز در انتخاب درمان تاثیر گذار است.


جراحی

با برداشتن تومور در مراحل اولیه سرطان معده می‌توان آن را درمان كرد؛ معمولا بخش آسیب دیده و سرطانی معده و گاهی اوقات تمام معده از بدن خارج می‌شود. مثال‌هایی از این روش عبارتند از:خارج كردن تومور از لایه‌های داخلی معده در مراحل اولیه سرطان:جراح به كمك آندوسكوپی تومور‌های بسیار ریز را از لایه داخلی معده بیرون می‌كشد. این روش برداشتن مخاط اندوسكوپی نام دارد.

ساب‌توتال گاستركتومی معده كه در آن بخشی از معده برداشته می‌شود؛ توتال گاستركتومی كه در آن كل معده برداشته می‌شود و سپس روده به باقیمانده معده یا مری پیوند زده می‌شود. این جراحی‌ها معمولا سنگین بوده و دوره بهبود آنها نسبتا طولانی است.این عمل گاهی توسط جراحی لاپاروسكوپی (كم‌تهاجمی ) با چهارپنج سوراخ یک تا دو سانتی‌متری صورت می‌پذیرد كه دوره بهبود سریع‌تری دارد.


شیمی‌درمانی

در این روش به كمك دارو روند تقسیم و تكثیر سریع سلول‌های سرطانی متوقف می‌شود؛ این داروها به‌عنوان داروهای سیتوتوكسیك نیز شناخته می‌شوند.دارو در بدن بیمار می‌چرخد و به سلول‌های سرطانی در نقطه‌ای كه بیماری از آن شروع شده و سایر نقاطی كه بیماری به آن سرایت كرده است، حمله می‌كند.


شیمی‌درمانی نئوادجوانتی

در این روش از شیمی‌درمانی پیش از عمل جراحی استفاده می‌شود.تومورها به كمك دارو كوچك‌تر می‌شوند و برداشتن آنها به وسیله عمل جراحی آسان‌تر می‌شود.


شیمی‌درمانی كمكی

این روش شیمی‌درمانی پس از عمل جراحی صورت می‌گیرد. هدف آن از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده (احتمالی) در اطراف معده است.

تومورهای استرومال دستگاه گوارش و لنفوم معده نمونه‌هایی است كه استفاده از شیمی درمانی در درمان آن ارجحیت دارد.


پرتودرمانی یا رادیوتراپی

در این روش پرتوهای حامل انرژی، سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهند و از بین می‌برند.به‌خاطر خطر آسیب زدن پرتو به اندام‌های نزدیك معده معمولا پرتودرمانی برای درمان سرطان معده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، البته اگر سرطان پیشرفت زیادی كرده باشد یا باعث خون‌ریزی و درد شدید در فرد شود، پرتودرمانی از گزینه‌های درمان فرد خواهد بود.


زندگی با سرطان معده

درمان‌های پزشكی ممكن است سرطان را از بین ببرد. حتی زمانی كه احساس التیام یافته‌اید ممكن است نگران باشیدكه سرطان بازگردد.بسیار طبیعی است كه چنین احساسی داشته باشید. معمولا نیاز است هر سه تا شش ماه پزشك متخصص شما را ویزیت كند. اگر قسمتی از درمان سرطان شما شامل برداشتن قسمتی یا كل معده شد، شما نیاز به مكمل‌های ویتامینی نیز دارید. با دنبال كردن درمان، سرطان از شما به طور كامل دور نمی‌شود.

ممكن است در شرایط مزمنی بازگردد. این می‌تواند برای شما و دوستداران شما استرس‌آور باشد. ممكن است شیمی‌درمانی یا درمان‌های دیگری را برای كنترل سرطان نیاز داشته باشید. این درمان‌ها توده سرطانی را كوچك نگه داشته و مانع از رشد آن می‌شود.

اگر سرطان مزمنی دارید، بسیار مهم است كه حمایتی برای خود و خانواده بیابید. با یك مشاور یا گروه‌های حمایتی صحبت كنید. بدانید كه در مواجهه با سرطان تنها نیستید.


بیشتر بدانید : چرا سرطان معده و سرطان مری در ایران رایج است؟

بیشتر بدانید : نشانه‌های سرطان معده

بیشتر بدانید : چند نوع سرطان وجود دارد؟

بیشتر بدانید : مرگبارترین سرطان در ایران کدام است؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
مبع: jamejamonline.ir