دیابت یکی از بیماری های شایع در دنیا است که 14 نوامبر به نام آن نام گذاری شده است که امسال به دلیل وجود پاندمی کرونا روز جهانی دیابت متفاوت تری داریم

 کرونا تهدیدی برای افراد دیابتی

 طبق آخرین گزارش‌ها شیوع دیابت در ایران ۱۰.۶ درصد است که در زنان ۱۱.۲ درصد و در مردان ۹.۸ درصد است و این بیماری علت ۲ درصد از کل مرگ ها در ایران در تمام سنین محسوب می شود.

 دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن ۲۱ میلادی است، با هدف تاکید بر اهمیت دیابت و اطلاع‌رسانی و آموزش در مورد این بیماری، روز جهانی دیابت هر ساله با محوریت مشخص روز ۱۴ نوامبر برابر با ۲۳ آبان ماه در بیش از ۱۶۰ کشور دنیا برگزار می شود.

 در حال حاضر از هر ۱۰ نفر در جهان یک نفر به دیابت مبتلا است و تعداد بیماران دیابتی در جهان طبق برآورد فدراسیون بین المللی دیابت در سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر افزایش می یابد.

 دیابت که باعث ۸.۷ درصد از کل هزینه های درمان کشور بوده است، متاسفانه بیماری دیابت بار سنگین تری در بانوان داشته به نحوی که شیوع آن در بین زنان ایرانی بالاتر گزارش شده است.

 شیوع استانی دیابت و سایر عوامل خطر بیماری های غیرواگیر به تفکیک تمامی شهرستان ها و برای گروه های سنی و جنسی مختلف در سامانه مصورسازی اطلاعات ویزیت قابل دسترسی است.

 شعار امسال روز جهانی دیابت که توسط فدراسیون بین الملی دیابت انتخاب شده است "دیابت: پرستاران تفاوت ایجاد می کنند" می باشد، هدف از این نام گذاری تاکید بر نقش و جایگاه پرستاران در حمایت از بیماران دیابتی و کنترل و مراقبت دیابت است. 

 امسال در حالی روز جهانی دیابت را برگزار می کنیم که علاوه بر عوارض و مشکلات دیابت، پاندمی کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ جهان را فرا گرفته و هر روز شاهد مرگ و میر تعدادی از بیماران دیابتی به علت ابتلا به کووید-۱۹ هستیم.

 مبتلایان به بیماری های مزمن همچون دیابت، بیماری های قلبی- عروقی و فشارخون بالا در معرض خطر بیشتر ابتلای به کووید-۱۹ و عوارض ناشی از آن هستند و تخت های بیشتری از بخش های مراقبت ویژه را نسبت به سایر افراد اشغال می کنند.

 در ایران میزان شکست درمان و مرگ و میر ناشی از کرونا در بیماران دیابتی ۱۷.۸ درصد گزارش شده است؛ در حالی که این میزان در افراد غیردیابتی ۷.۸ درصد است. این میزان مرگ در بیماران دیابتی علاوه بر مواردی است که هر سال به علت عوارض دیابت رخ می دهد.

 با توجه به شرایط جدید و بروز بیماری کرونا نیازمند تغییراتی در استراتژی های پیشگیری و درمان دیابت در شرایط همه گیری کرونا هستیم؛ از جمله اینکه برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و جلوگیری از وقفه در ارایه مراقبت های دیابت لازم است برنامه های آموزشی برای پیشگیری و کنترل دیابت و همچنین ارایه خدمات درمانی تا حد امکان به صورت مجازی گسترش یابد و دسترسی بیماران ارتقا پیدا کند.

 همچنین برای حفظ کیفیت زندگی بیماران و کاهش مراجعات برای مراقبت دیابت و کنترل قند خون لازم است اپلیکیشن های تلفن همراه، کلینیک های مجازی دیابت، ویزیت های مجازی و تله مدیسین راه اندازی شود و توسعه یابد و ارایه خدمات به سمت خدمات مجازی بدون حضور فیزیکی هدایت شود.

 با رخداد پاندمی کووید-۱۹، بار بیماری دیابت به عللی همچون ترس از بیمار شدن در مراکز خدماتی درمانی و مراجعه کمتر بیماران، فشار اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب و کارها و کمبود امکانات مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است. به علت افزایش بیماران دیابتی کنترل نشده احتمال ابتلا به انواع پیشرفته تر کووید-۱۹ بالا می رود و بار کلی این بیماری نیز افزایش پیدا خواهد کرد. از همین رو لازم است قانون گذاران سلامت به دنبال راه حل های مناسب برای کنترل بار بیماری دیابت، پیشگیری و درمان افراد مبتلا به دیابت باشند تا از مرگ و میرهای مرتبط با بیماری کووید-۱۹ کاسته شود.

 تدوین دو راهنمای جدید شامل راهنمای کنترل و درمان دیابت در بیماری کووید-۱۹ و راهنمای درمان کرونا در بیماران دیابتی در دستور کار می باشد،برنامه ریزی برای تدوین این گایدلاین ها از اهم فعالیت های روز جهانی دیابت امسال است که باید در اولویت و در دستور کار قرار گیرد.

وبینارهای متعددی در زمینه دیابت و کووید-۱۹ تاکنون در پژوهشگاه برگزار شده و مقرر شد ۲ وبینار علمی با موضوع نقش طب مکمل در مدیریت دیابت و وبینار فن آوری های پزشکی از راه دور در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری برگزار شود.

 تدوین نسخه جدید راهنمای بالینی دیابت و کتابچه های آموزشی ویژه بیماران و راه اندازی درگاه آموزشی چند رسانه ای دیابت گرام از دیگر فعالیت های پژوهشگاه در راستای ظرفیت سازی و افزایش دانش عمومی در زمینه دیابت می باشد.

 ۱۴ نوامبر برابر با ۲۴ آبان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. 

بیشتر بدانید : چگونه ریسک دیابت در زنان افزایش پیدا می کند؟

بیشتر بدانید : ویروس کرونا با ریه فرد دیابتی چه می کند وچرا باید بیشتر مراقب باشند؟

بیشتر بدانید : دیابت، 20 غذایی كه دشمن دیابت هستند

بیشتر بدانید : اگر دیابت دارید این سبزی را بخورید!!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:sinapress.ir

 
 
 

 
X