آسپرین می تواند از مرگ بیماران کرونایی پیشگیری کند
 تحقیقات اخیر نشان داده داروهای ضد التهاب مانند آسپرین می توانند از مرگ کرونایی پیشگیری کنند

 پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی با آسپرین

محققان دانشگاه آلبرتا کانادا آزمایش داروهای ضدالتهابی رایج مانند آسپرین را برای درمان شدیدترین عوارض کووید ۱۹ انجام دادند.

«ایمن الکادی»، استاد دانشکده داروسازی و علوم دارویی، در این باره می‌گوید: «بیشتر افراد آلوده به کروناویروس بدون علائم جدی بهبود می‌یابند. با این حال، در بعضی از بیماران التهاب در ریه‌ها ایجاد می‌شود که باعث سرفه و تنگی نفس می‌شود و در تعدادی از افراد التهاب بیش از حد ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به نارسایی عضو و مرگ شود.»

مردان، افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که دارای اختلالات متابولیکی مانند چاقی و دیابت هستند بیشتر در معرض این التهاب بیش از حد هستند. کووید ۱۹ می‌تواند در پاسخ ایمنی طبیعی آنها تداخل ایجاد کرده و باعث شود بدن آنها مولکول‌های التهابی بیشتری نسبت به مولکول‌های ضد التهاب تولید کند.

الکادی افزود: «ایده ما این است که یا از مولکول‌های تقویت کننده التهاب جلوگیری کنیم یا مولکول‌هایی را که دارای اثر ضد التهابی هستند افزایش دهیم و داروهای زیادی در بازار موجود است که این روند را تعدیل می‌کنند.

به جای تولید ترکیبات جدید برای درمان کووید ۱۹، که بسیار هزینه بر هستند، ما می‌توانیم داروهای موجود را مورد استفاده مجدد قرار داده و از آنها برای کاهش یا جلوگیری از التهاب منجر به مرگ و میر استفاده کنیم.

الکادی در مقاله قبلی هشدار داد که داروهای ضد التهاب در ابتدای ابتلاء به عفونت کووید ۱۹ توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند توانایی بدن در مبارزه با ویروس را مختل کنند، اما در صورت بروز التهاب بیش از حد ممکن است مفید باشند.

 این داروها ممکن است عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی کووید ۱۹ مانند رمدسیویر و دگزامتازون داشته باشند.

بیشتر بدانید : غرغره کردن آب نمک در پیشگیری از کرونا موثر است؟

بیشتر بدانید : آیا با قرص آسپرین می توان از بروز حمله قلبی پیشگیری کرد؟

بیشتر بدانید : با ریشه شیرین بیان از کرونا پیشگیری کنید

بیشتر بدانید : قرص آسپرین چیست و چطور عمل می کند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:mehrnews.com