بیماری دردناک و خاموش به نام سرطان پانکراس
سرطان پانکراس همیشه خیلی دیر تشخیص داده می شود چون یک بیماری خاموش است ولی با دانستن نشانه های آن می توانید زودتر آن را تشخیص دهید

بیماری دردناکی به نام سرطان پانکراس

برخی سرطان ها مانند سرطان پانکراس زمانی تشخیص داده می شوند که بیماری پیشرفته شده باشد که معمولا با انواع دردها خود را نشان می دهد بنابراین آگاهی نسبت به این علائم می تواند به روند تشخیص کمک کند.

 سرطان پانکراس یکی از ترسناک ترین انواع سرطان است و با وجود این که جزء مرگبارترین سرطان ها نیست، اما جزء دردناک ترین انواع آن به شمار می رود. این بیماری معمولا در صورتی که چکاپ های منظم انجام نشود، ناشناخته باقی می ماند و زمانی تشخیص داده می شود که بیماری کاملا پیشرفت کرده باشد و به شکم و استخوان ها گسترش یافته یا به اندام ها یا ستون مهره فشار وارد کند. 

برخی علائم اولیه که البته مشابه علائم در بیماری های دیگر است، می تواند زنگ خطری باشد که شما را نسبت به وجود بیماری در بدنتان حساس کند اما به خاطر داشته باشید که هیچ کدام از این موارد به تنهایی بیانگر سرطان پانکراس نیست و حتما باید مورد بررسی پزشک قرار گیرد چرا که ممکن است نشانه بیماری های دیگر هم باشد. 

داشتن کمردرد

دردی که به سمت کمر انتشار می یابد، ممکن است نشانه مشکلات متعددی باشد که اغلب آنها هم خطرناک نیستند، اما یکی از نشانه های آن، سرطان پانکراس است. توموری که در پانکراس شروع به فعالیت می کند، می تواند روی اندام های اطراف فشار وارد کرده و باعث بروز درد شود. گاهی، سرطان پانکراس اعصاب اطراف پانکراس را هم درگیر کرده و درد کمر ایجاد می کند. 

مدفوع کم رنگ یا روغنی شکل

پانکراس آنزیمی ترشح می کند که به هضم چربی های بدن کمک می کند. سرطان پانکراس این فرآیند را مختل می کند و در نتیجه چربی به داخل مدفوع کشیده می شود. این علامت بیانگر آن است که بدن موادغذایی را به درستی تجزیه نمی کند. صفرا و بیلی روبین به مواد زائد قهوه ای رنگ تبدیل می شوند اما اگر مجاری صفراوی توسط تومور مسدود شوند، مدفوع کم رنگ تر شده و حتی به خاکستری یا رنگی شبیه خاک رس تغییر رنگ می دهد. 

حالت تهوع یا استفراغ پس از خوردن غذاهای چرب

اگر بعد از خوردن غذاهای چرب، احساس تهوع یا استفراغ می کنید، ممکن است یکی دیگر از علائم تومور پانکراس باشد که باعث انسداد نسبی مجاری گوارشی، سوزش سر دل و مشکل در هضم غذا می شود. در صورت تکرار این مشکل حتما با پزشک مشورت کنید. 

زردی

زرد شدن پوست و چشم ها زمانی رخ می دهد که بیلی روبین، یکی از اجزای صفرا، در خون جمع می شود. صفرا از کیسه صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک که از لوزالمعده عبور می کند، حرکت می کند. اگر توموری بر سر راه پانکراس در حال رشد باشد، ممکن است مجرای صفراوی و جریان صفرا را مسدود کرده و باعث بروز زردی شود. 

دیابت

اگر حتی با رعایت رژیم غذایی و داشتن وزن متعادل به دیابت نوع دو مبتلا شده اید، ممکن است یکی از نشانه های ابتلا به سرطان پانکراس باشد. پانکراس مسئول ترشج انسولین در بدن است که قند خون را تنظیم می کند. ایجاد تومور در این اندام حساس، می تواند این فرآیند را مختل کرده و باعث بروز ناگهانی دیابت نوع دو شود. در افراد مبتلا به دیابت نوع دو که دچار سرطان پانکراس می شوند، کنترل دیابت بسیار دشوار می شود. 

بیشتر بدانید : دشمن سرطان لوزالمعده را بشناسید

بیشتر بدانید : تشخیص سرطان از روی رنگ ادرار چطور امکانپذیر است؟

بیشتر بدانید : این ویتامین از سرطان پانکراس پیشگیری می کند

بیشتر بدانید : التهاب پانکراس چه زمانی و چرا بروز می کند؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : sinapress.ir