چه ارتباطی بین دئودورانت و سرطان سینه وجود دارد؟
سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها بین خانم ها می باشد که تحت عوامل مختلفی به وجود می آید

ارتباط بین دئودرانت و سرطان سینه

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی  بیش از  ۷ میلیون زن با تشخیص سرطان سینه در پنج سال گذشته زندگی می‌کنند و این سرطان، شایع‌ترین سرطان در جهان است. این سرطان همچنین بسیار مرگبار است به طوری‌که در سال ۲۰۲۰ ۶۸۵ هزار مورد فوتی به دلیل سرطان سینه گزارش شده است.

از دلایلی که احتمال  ایجاد این سرطان را بالا می‌برد می‌توان به چاقی، مصرف زیاد الکل، سابقه خانوادگی سرطان سینه، سابقه قرار گرفتن در معرض اشعه، مصرف دخانیات و هورمون درمانی پس از یائسگی اشاره کرد.

اما مطالعات جدید می‌گوید یک ماده شیمیایی محیطی را شناسایی کرده که ممکن است عامل افزایش سرطان باشد و آن نمک آلومینیوم است.

 نمک آلومینیوم و محصولات ضد تعریق

برخی مطالعات نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در ضد تعریق ها  و دئودورانت ها، مانند آلومینیوم، هنگام اصلاح موهای زیر بغل، جذب پوست می شود.

به این ترتیب این نگرانی پیش می آید که مواد شیمیایی جذب شده موجود در دئودورانت ها باعث جهش های منجر به سرطان سینه شود.

همچنین بر اساس برخی تحقیقات دیگر، بین محصولات دئودورانت و ابتلا به سرطان سینه رابطه وجود دارد. به عقیده نویسندگان این تحقیقات، ایجاد بیشتر تومورهای سرطانی در قسمتی از سینه در نزدیکی ناحیه زیر بغل، دلیل این ارتباط است.

توجه داشته باشید که  نمک‌های آلومینیوم نه تنها در خوشبوکننده‌های ضد تعریق بلکه در دیگر محصولات آرایشی مانند کرم‌های ضد آفتاب هم استفاده می‌شود.

تنها راه حلی که به نظر می‌رسد این است که از دئودورانت‌ها یا اسپری‌های ‌ضد‌عرقی استفاده کنید که بدون ترکیبات آلومینیوم باشند و حتما قبل از خرید این محصولات به این نکته توجه کنید.

 بیشتر بدانید : افراد مبتلا به سرطان پستان که در معرض خطر متاستاز هستند

بیشتر بدانید :  درمان شدگان سرطان پستان،چه زمانی رهایی یافته تلقی می شوند؟

بیشتر بدانید :  سؤالهائی که معمولا در مورد درمان سرطان سینه پرسیده میشوند

بیشتر بدانید : نشانه های سرطان سینه چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com