افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان با داشتن سابقه خانوادگی
سابقه ابتلای سایر اعضای خانواده به سرطان پستان می تواند ریسک بروز آن را در شما به طور چشم گیری افزایش دهد

سابقه خانوادگی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد

سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان و جمعیتی از مردان است که آمار بسیاری را سالیانه در جهان به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به ریسک بالای این بیماری و میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن، شناخت روش‌های پیشگیری از سرطان پستان می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

 سن بالا، سن پایین بلوغ، اولین زایمان در سن بالا، نداشتن حاملگی و زایمان، سابقه سرطان پستان یا بیماری پستان خوش‌خیم(غیر سرطانی) و ابتلا خواهر یا مادر بیمار به سرطان پستان ازجمله عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان است.

اشعه یا اشعه درمانی در ناحیه پستان، وجود نسج متراکم پستان در ماموگرافی ، مصرف هورمون‌های استروژن و پروژسترون، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سفیدپوست بودن را از دیگر دلایل افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دانست.

 تغییرات پوست شامل فرورفتگی و یا توکشیدگی پوست پستان، تغییر فرم هاله اطراف نوک پستان، زخم و تورم در پوست پستان و تغییر در فرم طبیعی پوست پستان از علائم و نشانه‌های سرطان پستان می باشد؛ وجود توده و برآمدگی در پستان که به ندرت دردناک است، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل، خونریزی و یا ترشح از نوک پستان، تغییر در اندازه پستان نیز از دیگر علائم این بیماری است.

 بعد از یائسگی و پس از شصت‌سالگی وزن زنان به‌طور طبیعی افزایش پیدا می‌کند و کاهش وزن می‌تواند یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان باشد.

انجام فعالیت بدنی به‌ویژه در زنان جوان باعث کاهش سطح هورمون و متعاقب آن کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان دانست.

 استفاده از شیر مادر برای تغذیه شیرخوار خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد.

 رژیم غذایی، ماموگرافی و معاینه پستان از دیگر عوامل پیشگیری از سرطان پستان می باشد؛ ارتباط مثبتی بین سرطان پستان و میزان چربی رژیم غذایی وجود دارد. ضروری است کلیه زنان در سن ۴۰سالگی ماموگرافی را انجام دهند و همچنین نیاز است معاینه پستان از سوی پزشک یا مامای مجرب به‌صورت سالیانه انجام شود.

 خودآزمایی از دیگر راه‌های پیشگیری از سرطان پستان است و بهترین زمان معاینه منظم ماهیانه پستان و زیر بغل یک هفته بعد از زمان قاعدگی است.

بیشتر بدانید : پیش بینی سرطان سینه 5 سال قبل از ابتلا

بیشتر بدانید : درمان شدگان سرطان پستان،چه زمانی رهایی یافته تلقی می شوند؟

بیشتر بدانید : افراد مبتلا به سرطان پستان که در معرض خطر متاستاز هستند

بیشتر بدانید : نشانه های سرطان سینه چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir