آیا عوارض چشمی بیماری دیابت با لیزر کاهش پیدا می کند؟
بیماری دیابت می تواند تاثیر زیادی روی بینایی داشته باشد و اگر کنترل نشود موجب آسیب رسیدن به بینایی و حتی کوری شود

تاثیر لیزر بر عوارض چشمی شدید بیماری دیابت

دیابت از شایع ترین علل نابینایی در دنیاست. این بیماری به عروق در تمامی بدن از جمله چشم ها آسیب می رساند. عوارض چشمی دیابت معمولا چندین سال پس از شروع بیماری در چشم ظاهر می شود که ناشی از آسیب به مویرگ هاست. این تغییرات عروقی موجب خونریزی داخل شبکیه، ادم و تجمع رسوبات چربی در شبکیه می شود. با پیشرفت بیماری عروق جدید و نا بجا تشکیل شده و موجب خونریزی داخل زجاجیه و کاهش ناگهانی دید و در مراحل پیشرفته تر باعث کندگی شبکیه می شوند. رشد این عروق نا بجا به روی عنبیه موجب آب سیاه(گلوکوم) می شود.

از عوارض دیگر دیابت کاتاراکت است که در افراد دیابتی زودتر ایجاد شده و شایع تر است. همچنین به علت تغییرات سطح قند خون قدرت انکساری عدسی چشم تغییر یافته و موجب تاری ناگهانی دید فرد می شود. دیابت موجب فلج عضلات خارجی چشم می شود. در هنگام تشنج نیز دو بینی ایجاد می کند و به عصب بینایی نیز صدمه می زند.

کنترل دقیق قند خون موجب کاهش عوارض دیابت در چشم می شود. بیماران دیابتی باید در فواصل زمانی معین مورد معاینه چشم پزشک قرار بگیرد. حتی در صورت سالم بودن شبکیه، چشم این افراد باید سالیانه از جهت عوارض دیابت مورد بررسی قرار بگیرد؛ امروزه در بسیاری از موارد می توان با استفاده از لیزر شبکیه تا حدی مانع از بروز عوارض شدید دیابت به چشم شد.

همچنین خطر پیدایش رتینوپاتی دیابتی در افرادی که مدت طولانی به دیابت مبتلا بوده اند، زیاد است. بیماران دیابتی را باید نسبت به بروز این خطرات آگاه کرد و آنها را به رعایت رژیم غذایی، برنامه دارویی و ورزش تشویق کرد تا گلوکز خون و هیپرتانسیون آنها تحت کنترل بمانند. از آنجایی که چشم پزشک می تواند نشانه های رتینوپاتی دیابتی را مدت ها قبل از بروز تظاهرات بالینی آن تشخیص بدهد، باید مبتلایان به دیابت را به مراجعات منظم جهت معاینات چشم پزشکی تشویق کرد. تشخیص به موقع درمان رتینوپاتی دیابتی توسط متخصص بیماری های شبکیه می تواند خطر نقصان شدید بینایی را تا حد زیادی کاهش دهد.

بیشتر بدانید : چشم هم سکته می کند؟

بیشتر بدانید : وقتی دیابت قاتل بینایی است

بیشتر بدانید : چشم ها در مورد سلامت شما چه می گویند؟

بیشتر بدانید : ترفندهایی برای حفظ و تقویت بینایی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:sinapress.ir